Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jeden z největších tunelů je potrestán

Česko

  11:18
HRADEC KRÁLOVÉ - Verdikty v jednom z největších případů tunelování vynesl dnes Krajský soud v Hradci Králové. V kauze údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia odsoudil deset z 11 bývalých manažerů, které žalobce vinil z poškození fondu ve výši 1,4 miliardy korun.

Miroslava Hálka (vlevo) a Libora Páva poslal 18. srpna soud na sedm let, respektive na tři roky do vězení. foto: Alexandra MlejnkováČTK

Šesti bývalým manažerům uložil tresty od tří do sedmi let vězení. Další čtyři obžalovaní dostali podmíněné tresty. Jednoho manažera soud obžaloby zprostil.

Dnešní verdikt hradeckého soudu dosud není pravomocný, část obžalovaných se proti rozsudku odvolala, další si stejně jako státní zástupce František Fíla ponechali lhůtu na podání odvolání.

"Uznáváme, že to byla doba pro podnikání nelehká. Ale v dané věci to bylo ve stádiu, kdy se nejednalo o riziko, které by šlo tolerovat, bylo to souvislé jednání," řekl ve zdůvodnění předseda senátu Luboš Sovák. Dodal, že k nezákonnému jednání docházelo mezi stejnými lidmi a také majetkově a personálně propojenými společnostmi. Soud se podle Sováka v rozsudku ztotožnil s návrhem státního zástupce.

"Výše trestu odpovídá jejich podílu"
Nejvyšší trest sedm let vězení dostal Miroslav Hálek, který je obžalobou považovaný za hlavu skupiny. Dalších pět obžalovaných, Jan Cholasta, Petr Šrejtr, Luděk Špriňar, Miroslav Vlastník a Libor Páv, dostalo tříletý trest vězení. Michal Plachta a Petr Kožený dostali tříletý trest vězení podmíněně odložený na pět let. Jiří Trnka a Václav Dius dostali dvouletý trest vězení podmíněně odložený na tři roky. V celém rozsahu obžaloby byl zproštěn Aleš Machalíček. "Výše trestu odpovídá jejich podílu na celé věci," řekl Sovák.

Státní zástupce Fíla byl s rozsudkem spokojen. "Rozsudek potvrdil naše závěry," řekl Fíla. Připomněl, že fondy v podstatě úvěrovaly společnosti propojené s obžalovanými a ke splatnosti nedocházelo. Ve fondech bylo poškozeno několik desítek tisíc drobných investorů. Podle Fíly se podařilo policii zajistit majetek za asi 100 milionů korun a 56 procent akcií společnosti Kotva, o něž se ještě povedou soudní spory.

Hálek po vynesení rozsudku vinu odmítl. "Dokazování jednoznačně potvrdilo, že tvrzení obžaloby jsou v rozporu se skutečností, a že celé trestní stíhání bylo od začátku manipulováno," řekl Hálek. Důležitý znalecký posudek označil za neodborný. Jeho zpracovatelé prý o kapitálovém trhu nic nevědí. Do spisu byly zařazovány zfalšované podklady a byl ovlivňován policií, řekl Hálek, který se nyní podle svých slov živí jako ekonom. Podle údajů internetového obchodního rejstříku Hálek působí v různých pozicích v nejméně devíti společnostech.

Odsouzení mají také fondům zaplatit několik stovek milionů korun jako náhradu škody. Soud rovněž deseti bývalým manažerům zakázal na tři až deset let působení ve vedení obchodních společností. Krajský soud v Hradci Králové se rozsáhlým případem zabýval od ledna 2006.

Uvozovky dolní

Uvozovky horní

Uznáváme, že to byla doba pro podnikání nelehká. Ale v dané věci to bylo ve stádiu, kdy se nejednalo o riziko, které by šlo tolerovat, bylo to souvislé jednání.

Hradecký soud potrestal manažery za trestné činy porušování závazných pravidel v obchodním styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Miroslava Hálka navíc soud uznal vinným z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Vynesení rozsudku se zúčastnilo pouze pět obžalovaných. Proti Miroslavu Vlastníkovi je stíhání vedeno jako proti uprchlému.

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, kteří před soudem vystoupili v roli svědků. Obžalovaní podle obžaloba získali nad fondy Trend a Mercia kontrolu v polovině 90. let. Podle spisu do roku 1997 z jejich portfolií různými machinacemi převedli akcie nejcennějších firem, například pražského obchodního domu Kotva na jiné společnosti.

Podle spisu obžalovaní například vyváděli majetek fondu placením kupní ceny za akcie ve splátkách po dobu až 30 let nebo uplatňováním vysokých smluvních pokut.

Před soud se kauza dostala po devíti letech vyšetřování. Trestní spis má asi 20.000 stran a obžaloba čítá několik stovek stránek. Vyšetřování případu také provázely komplikace, například bývalý vyšetřovatel Blahoslav Kavka se roku 2000 z dosud neznámých příčin zastřelil. Bývalý hradecký žalobce Vladislav Kusala, který na případ dohlížel, ve stejném roce na funkci rezignoval.

Případ byl pak převeden nejprve z východních Čech do jižních, v roce 2002 se ho ujal republikový úřad vyšetřování v Praze.

Autor: