Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slzný plyn a stroboskop proti squatterům? Dezinformace, vyvrací zprávy ze Šatovky policie

Česko

  10:54
PRAHA - Policie proti squatterům na střeše pražské Šatovky z bezpečnostních důvodů nadále nijak nezasahuje. Krátce po půl deváté dopoledne nicméně došlo v Šáreckém údolí k zadržení jednoho z aktivistů, který dobrovolně slezl ze střechy. V souvislosti s obsazením domu se už na internetu objevila informace o údajném zásahu slzným plynem. Tu ale policie důrazně odmítá.

Squateři obsadili usedlost Šatovka. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Jeden z aktivistů, kteří jsou na střeše, přibližně v půl deváté dobrovolně slezl, z budovy odešel. Jelikož celou věc momentálně vnímáme jako podezření z trestného činu porušování práv k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru, tak osoba byla v souladu s trestním řádem zadržena,“ uvedl pro server Lidovky.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan. 

Zadržená osoba

Momentálně je podle tato osoba na služebně. Squatterům v pražské usedlosti Šatovka hrozí vězení. Policisté původně označili jednání squatterů za přestupek, nyní ale zahájili trestní řízení. Nikoho konkrétního však dosud nestíhali. 

Squatteři.
Policisté s nimi komunikovali a snažili se je přesvědčit, aby slezli....

Nadále ovšem platí původní rozhodnutí, že policie proti squatterům na střeše budovy z bezpečnostních důvodů nezasáhne. „Z pokynu státního zástupce byly ve věci zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin neoprávněný zásah do práv k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru,“ sdělil policejní mluvčí již v předešlých dnech. 

Na sociální síti Facebook se nicméně objevila dezinformace o údajném nočním zásahu. Sociální centrum Klinika, jehož zástupci Šatovku neobývají, uvedla, že proti aktivistům byl použitý slzný plyn. 

„Aktuálně ze Šatovky: na lidi na střeše začala při nedělní noci policie stříkat slzný plyn, blikat stroboskopem a pouštět vysokofrekvenční zvuk. Deset statečných se ani po celovíkendovém dřepingu na střeše usedlosti nevzdává, ale policisté mají očividně chutě na šikanu všeho druhu. Přijeďte podpořit Resurp crew, pokud můžete, a ideálně s sebou vezměte kameru. Naší zbraní je solidarita,“ stojí na Facebooku. 

Příznivkyně kolektivu squatterů Eva Lédlová, která byla přítomna v Šáreckém údolí celou noc, pak serveru Lidovky.cz tyto informace potvrdila. Sdělila, že policisté údajně znehodnotili zásoby jídla squatterů „nějakým postřikem“, celou noc prý bouchali do plechů a pouštěli vysokofrekvenční zvuky, aby aktivisti nemohli spát. 

To ale Hulan pro server Lidovky.cz označil za dezinformaci. Nic ze zmíněných věcí se prý nezakládají na pravdě. 

Až pětiletý trest

Člověku, který neoprávněně obsadí cizí dům, hrozí podle zákona pokuta nebo až dva roky vězení. Za mimořádných okolností - pokud vznikne velká škoda, nebo čin spáchá organizovaná skupina - může trest činit až pět let vězení.

Dvě až tři desítky squatterů obsadily usedlost Šatovka v Šáreckém údolí v pátek večer. Po jednání s policií a představiteli městské části Praha 6 část squatterů dům opustila a asi deset jich podle radnice zůstalo na střeše. Policie pak oznámila, že proti zbylým squatterům zasahovat nebude, protože by mohli být při tom policisté či squatteři zraněni. 

Podle mluvčího policie dále se squattery vyjednávají policisté i zástupci radnice. Městská část Praha 6, která budovu spravuje, chce ze Šatovky udělat centrum pro seniory. Squatteři v prohlášení na internetu uvedli, že by chtěli v usedlosti vytvořit prostor pro setkávání lidí.

Autoři: ,

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....

Mohlo by vás zajímat