Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jediným kandidátem na ministra zahraničí za ČSSD zůstává europoslanec Poche

Česko

  12:33aktualizováno  19:26
Praha - Pro ČSSD zůstává jediným kandidátem na ministra zahraničí europoslanec Miroslav Poche. Novinářům to v pondělí řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je pověřen řízením ministerstva zahraničí. Nemá také zprávy o tom, že by situace s neobsazenou pozicí ministra zahraničí zatěžovala českou diplomacii.

Jan Hamáček (vlevo) a Miroslav Poche. foto:  Dan Materna, MAFRA

Prezident Miloš Zeman v červnu nominaci Pocheho do vlády odmítl a několikrát zopakoval, že svůj postoj k němu nezmění. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) situace není ideální a očekává, že ji ČSSD brzy vyřeší.

Podle Hamáčka zůstává v platnosti rozhodnutí předsednictva sociální demokracie, které Pocheho nominovalo do čela diplomacie. V pátek se předsednictvo znovu sejde a bude o situaci jednat. Předseda ČSSD neodpověděl na dotaz, zda je možné, že by vrcholný stranický orgán při tomto jednání změnil názor. „Předsednictvo je kolektivní orgán. Každý člen má jeden hlas, včetně předsedy,“ řekl pouze.

Hamáček neuvažuje, že by skončil na vnitru a zůstal šéfem diplomacie. Kandidátem je dál Poche

O situaci chce mluvit také s prezidentem Zemanem. Očekává, že neformálně se tématu dotknou ve středu, kdy Zeman přijme na Pražském hradě české velvyslance a Hamáček se setkání zúčastní jako úřadující šéf diplomacie.

Hamáček by chtěl situaci s ministerstvem zahraničí vyřešit co nejdříve, přesný termín ovšem neuvedl. Nemá zprávy o tom, že by záležitost zatěžovala českou diplomacii. „Naše zastupitelské úřady fungují standardně, stejně tak standardně funguje Černínský palác a žádné problémy nejsou. A pokud se podíváte na některé problémy, které jsme řešili přes léto, tak se ukazuje, že ta situace není nijak komplikovaná,“ řekl.

Nevidím důvod zrušit nominaci Pocheho, řekl Hamáček. Nezaznamenal prý volání po změně

Babiš v pondělí po setkání se Zemanem v Lánech řekl, že situace ohledně ministerstva zahraničí není ideální. Podle něj ale nemá negativní dopad na fungování ministerstva, kde podle něj působí kvalitní náměstci.

Řešení situace Babiš nechává na ČSSD. „Předpokládám, že sociální demokracie to vyřeší,“ řekl s tím, že mu Hamáček slíbil řešení v řádu týdnů. Se Zemanem v pondělí o věci krátce mluvili, ale nemohli se jí důkladně věnovat, protože neměli informaci o tom, s jakým návrhem ČSSD přijde.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa očekává Babiš od ČSSD, že navrhne jiného kandidáta než Pocheho. Premiér mu to řekl na pondělní výroční poradě velvyslanců, uvedl Filip v České televizi. „(Babiš) řekl, že čeká na vyjádření sociální demokracie, která má přinést nové jméno,“ uvedl Filip.

Předseda ČSSD v pondělí odmítl spekulace o tom, že by sociální demokraté mohli místo Pocheho nominovat do vlády lídra své kandidátky pro volby v Praze Jakuba Landovského. „Je to spekulace jednoho z našich deníků. Já jsme o tom nikdy nehovořil, že by pan Landovský měl být kandidátem sociální demokracie,“ řekl. Dohady o své možné nominaci odmítl o víkendu i Landovský, když uvedl, že ho nikdo s nabídkou neoslovil.

Autor:

Mohlo by vás zajímat