Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jednal jsem podle zákona, tvrdí šéf vyhozeného pyrotechnika

Česko

  15:58
PRAHA - Jednal jsem podle zákona, tvrdí ředitel policejních pyrotechniků Michal Dlouhý o případu pyrotechnického znalce Bohumila Mareše, jehož odvolal nechal ho převelet na pozici pochůzkáře. Komise policejního prezidia přitom konstatovala opak.

Šéf Pyrotechnické služby ČR Michal Dlouhý foto: ČTK

Dlouhý se nejdříve odmítl vyjádřit, serveru Lidovky.cz však nakonec odpověděl alespoň na několik otázek. Brání se také kritice, že jako ředitel pyrotechnické služby není odborníkem v pyrotechnické oblasti.

Lidovky.cz: Mareš tvrdí, že jste ho z pyrotechnické služby vyštvali. Co si myslíte o takovém nařčení?
Jsem v pozici ředitele policejního útvaru a nemohu řadu věcí prezentovat a řešit přes média. Řeším je v souladu se zákonem o služebním poměru. Tohle je tvrzení pana Mareše, já mám zase další informace a nakládal jsem s nimi podle zákona.

Lidovky.cz: Není škoda, že špičkový pyrotechnik pracuje jako pochůzkář?
K tomu se nebudu vyjadřovat. Jedna věc je, že působil v této oblasti po řadu let, ale délka praxe není jediným a výhradním kritériem odbornosti. Abychom řekli, že po 10 letech je taková odbornost, po 20 dvojnásobná.

Lidovky.cz: Když jsme u té odbornosti, vy žádnou z pyrotechnické praxe nemáte, na což poukazuje i Mareš. Není to překážkou pro velení pyrotechnikům?
Já jsem na manažerské pozici, mám odpovídající vzdělání své tarifní třídě. Navíc jsem vystudoval policejní akademii, obory kriminalistika a management.

Lidovky.cz: Doplňoval jste si vzdělání v pyrotechnické oblasti poté, co jste nastoupil jako ředitel služby?
Promiňte, nehodlám vést rozhovor, odpověď na vaše dotazy jste už dostal (server Lidovky.cz se dotazoval na policejním prezidiu).

Lidovky.cz: Marešův případ ale není jediný. Od služby odešlo více zkušených pyrotechniků. Neoslabuje ji to?
Odpovědi jste obdržel, podklady jsem jim dával, jsou v pořádku.

Špičkový pyrotechnik musí chytat kapsáře

Bohumil Mareš

Bohumil Mareš

Patří mezi nejzkušenější pyrotechniky v Česku, ještě donedávna řešil ty nejsložitější případy. Působí jako soudní znalec v oboru střelivo a výbušniny. Už tři čtvrtě roku chytá devětapadesátiletý Bohumil Mareš na ulici kapsáře a kontroluje bezdomovce.

Mareš po nástupu nového vedení Pyrotechnické služby Policie ČR, vedle Dlouhého také náměstka Miloslava Žána a vedoucího odboru Jiřího Lačňáka, podle svých tvrzení čelil šikaně kvůli kritice nadřízených.

Nejdříve mu prý vyčítali maličkosti, posléze prošel dvěma kázeňskými řízeními, po nichž mu odebrali policejní znalecké oprávnění. Na základě všech „provinění“ dostal nevyhovující hodnocení a do konce loňského srpna čas na nápravu. Avšak ještě než lhůta uplynula, Dlouhý ho odvolal a nechal ho převelet k Obvodnímu ředitelství policie Prahy 1.

CELÝ PŘÍBĚH ČTĚTE ZDE

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Městská část Praha 3
Referent/ka odboru výstavby

Městská část Praha 3
Praha
nabízený plat: 23 000 - 43 000 Kč

Mohlo by vás zajímat