Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policejní válka rozhádala politiky. Jednání ANO působí jako součást kampaně, říká Sobotka

Česko

  22:11
PRAHA - Dvojblok sociálních demokratů, premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec stále stojí za policejním prezidiem a jeho snahou spojit dva klíčové policejní útvary. Postoj koaličního partnera z ANO označil Sobotka za hysterický. „Působí to na mne jako součást předem připravené volební kampaně ANO,“ sdělil premiér.

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. foto:  Petr Topič, MAFRA

Události nabraly v pátek rychlý spád. Proti spojení klíčových policejních útvarů, tedy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jenž vede Robert Šlachta, a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), jemuž šéfuje Jaroslav Vild, vystoupil právě Šlachta.

Žalobci: Plníte plány mafiánů. Policie: Vyhrožujete. Odchod Šlachty rozpoutal válku

Uznávaný policejní šéf oznámil rezignaci, spojení útvarů od 1. července považuje za snahu jeho lidi omezit a nechce se na tom podílet. Po 25 letech služby odchází od policie. Navíc žalobci přišli s podezřením, které hodlají prověřit, jestli reorganizace není účelová a jestli jejím cílem není Šlachtu odstavit. „S takovými informacemi jsme v minulosti pracovali, jde o kauzu, která je stále živá,“ řekl Šlachta v rozhovoru pro LN.

Právě toto podezření vyprovovalo k reakci policejní prezidium, jehož šéfa Tomáše Tuhého, chtějí olomoučtí žalobci pod vedení Ivo Ištvana vyslechnout - zároveň si k sobě státní zástupci stahují spisy citlivých kauz, protože se bojí, že po spojení útvarů by mohlo dojít k jejich vyzrazení.

Robert Šlachta

Jaroslav Vild, ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Andrej Babiš.

Nervózní policejní prezident Tuhý přečetl prohlášení a vyzval premiéra Sobotku ke svolání bezpečnostní rady státu. Čtěte: Nervózní policejní prezident požadoval svolání bezpečnostní rady státu. Na dotazy novinářů Tuhý neodpověděl.

Sobotka v pátek večer oznámil, že Bezpečnostní radu státu svolá na úterý. Policejní prezident a ministr vnitra na její schůzi seznámí členy rady s chystanými změnami ve struktuře policie.

Sobotka to v pátek sdělil po večerním jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem.

Páteční vyhrocené dění jsme sledovali v online reportáži.

Předseda koaličního hnutí ANO Andrej Babiš už dříve uvedl, že se schůze bezpečnostní rady její členové z hnutí nezúčastní. ANO se distancovalo od Chovance celé reformy. „Nebylo to s nikým odkonzultováno, je to akce policejního prezidenta a dalších lidí z vedení policie, kteří jsou loutkami v rukách pana ministra vnitra a kteří vykonávají jeho vůli,“ řekl Babiš. ČTĚTE ZDE:

Padne kvůli Šlachtovi vláda? Za Chovance nechceme nést odpovědnost, vzkázal Babiš

Sobotka po schůzce s Chovancem opět kritizoval svého koaličního partnera ANO, které proti změně policejní struktury ostře vystoupilo.

„Hysterie, která kolem toho byla v uplynulých hodinách vyvolána, se podle mého názoru zcela míjí s realitou těchto organizačních změn. Útoky ANO na nezávislost policie pokládám za neadekvátní a zcela účelové, působí to na mne jako součást předem připravené volební kampaně ANO,“ napsal v SMS zprávě. Tyto politické aktivity koaličního partnera podle něj poškozují nejen policii, ale i fungovaní vládní koalice.

V pátek odpoledne se ozval i dotčený šéf protikorupční policie Vild. „Jsme svědky situace, kdy je náš útvar označován za špatný, nevýkonný a z kterého unikají informace. Neobjektivní hodnocení útvaru a následné srovnávání s jinými útvary je možná mediálně zajímavé, ale účelové a nepravdivé,“ uvedl Vild. Podle něj to zbytečně vyvolává emoce a vytváří příkopy mezi policisty. O plánované reorganizaci od nadřízených před několika týdny. Jde o záměr vedení policie, který respektuje. Reforma nebude jednoduchá, uvedl Vild v prohlášení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat