Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policejní válka rozhádala politiky. Jednání ANO působí jako součást kampaně, říká Sobotka

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Dvojblok sociálních demokratů, premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec stále stojí za policejním prezidiem a jeho snahou spojit dva klíčové policejní útvary. Postoj koaličního partnera z ANO označil Sobotka za hysterický. „Působí to na mne jako součást předem připravené volební kampaně ANO,“ sdělil premiér.

Události nabraly v pátek rychlý spád. Proti spojení klíčových policejních útvarů, tedy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jenž vede Robert Šlachta, a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), jemuž šéfuje Jaroslav Vild, vystoupil právě Šlachta.

Uznávaný policejní šéf oznámil rezignaci, spojení útvarů od 1. července považuje za snahu jeho lidi omezit a nechce se na tom podílet. Po 25 letech služby odchází od policie. Navíc žalobci přišli s podezřením, které hodlají prověřit, jestli reorganizace není účelová a jestli jejím cílem není Šlachtu odstavit. „S takovými informacemi jsme v minulosti pracovali, jde o kauzu, která je stále živá,“ řekl Šlachta v rozhovoru pro LN.

Právě toto podezření vyprovovalo k reakci policejní prezidium, jehož šéfa Tomáše Tuhého, chtějí olomoučtí žalobci pod vedení Ivo Ištvana vyslechnout - zároveň si k sobě státní zástupci stahují spisy citlivých kauz, protože se bojí, že po spojení útvarů by mohlo dojít k jejich vyzrazení.

Robert Šlachta

Robert Šlachta

Jaroslav Vild, ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality

Jaroslav Vild, ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Andrej Babiš.

Andrej Babiš.

Nervózní policejní prezident Tuhý přečetl prohlášení a vyzval premiéra Sobotku ke svolání bezpečnostní rady státu. Čtěte: Nervózní policejní prezident požadoval svolání bezpečnostní rady státu. Na dotazy novinářů Tuhý neodpověděl.

Sobotka v pátek večer oznámil, že Bezpečnostní radu státu svolá na úterý. Policejní prezident a ministr vnitra na její schůzi seznámí členy rady s chystanými změnami ve struktuře policie.

Sobotka to v pátek sdělil po večerním jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem.

Páteční vyhrocené dění jsme sledovali v online reportáži.

Předseda koaličního hnutí ANO Andrej Babiš už dříve uvedl, že se schůze bezpečnostní rady její členové z hnutí nezúčastní. ANO se distancovalo od Chovance celé reformy. „Nebylo to s nikým odkonzultováno, je to akce policejního prezidenta a dalších lidí z vedení policie, kteří jsou loutkami v rukách pana ministra vnitra a kteří vykonávají jeho vůli,“ řekl Babiš. ČTĚTE ZDE:

Sobotka po schůzce s Chovancem opět kritizoval svého koaličního partnera ANO, které proti změně policejní struktury ostře vystoupilo.

„Hysterie, která kolem toho byla v uplynulých hodinách vyvolána, se podle mého názoru zcela míjí s realitou těchto organizačních změn. Útoky ANO na nezávislost policie pokládám za neadekvátní a zcela účelové, působí to na mne jako součást předem připravené volební kampaně ANO,“ napsal v SMS zprávě. Tyto politické aktivity koaličního partnera podle něj poškozují nejen policii, ale i fungovaní vládní koalice.

V pátek odpoledne se ozval i dotčený šéf protikorupční policie Vild. „Jsme svědky situace, kdy je náš útvar označován za špatný, nevýkonný a z kterého unikají informace. Neobjektivní hodnocení útvaru a následné srovnávání s jinými útvary je možná mediálně zajímavé, ale účelové a nepravdivé,“ uvedl Vild. Podle něj to zbytečně vyvolává emoce a vytváří příkopy mezi policisty. O plánované reorganizaci od nadřízených před několika týdny. Jde o záměr vedení policie, který respektuje. Reforma nebude jednoduchá, uvedl Vild v prohlášení.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...