Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jednání je absurdní, kritizovala Paroubková líčení s Rathem

SRPEN: Manželka někdejšího premiéra Jiřího Paroubka Petra přišla koncem srpna s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SRPEN: Manželka někdejšího premiéra Jiřího Paroubka Petra přišla koncem srpna s... | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Na soudní líčení s Davidem Rathem dorazila exhejtmanova zastánkyně Petra Paroubková i s manželem a expremiérem Jiřím Paroubkem. Paroubková ovažuje jednání za "absurdní". Zmínila, že při některých dotazech advokátů vůči svědkovi se jeden z přísedících údajně smál. Sám Paroubek byl smířlivější, jednání podle něj bylo věcné ze všech stran.

Paroubková chce oslovit mezinárodní nevládní organizace, aby se přišly na proces podívat. Odpoledne zatím podle ní dorazí "aspoň" její manžel Jiří Paroubek (NS-LEV 21).

Ve středu se u soudu poprvé objevila úřednice Novotná

"Já bych potřebovala panáka, abych se dostala do pohody, protože jsem nezažila, co je u nás možné," citoval rozhořčenou Paroubkovou server iDnes.cz.

Paroubková: Řekla jsem mu, aby se držel

"Když pokládá otázky státní zástupce Jirát, tak je mu vyhověno. Když pokládá otázky obhájce pana Ratha, tak je zastavován. Pan přísedící vedle soudce Pacovského se směje, až rudne. Tak to jsem opravdu nikdy nezažila," kritizovala líčení žena, která vydala knihu, v níž Rath z vězení předestřel verzi o své nevině. Za knihu Rath inkasoval 700 tisíc korun.

Když soudce Robert Pacovský vyhlásil přestávku, pokoušela se Paroubková Ratha oslovit. "Byla jsem pana Ratha pozdravit, protože myslím, že v nouzi je potřeba člověku vyjádřit podporu. Eskorta nedovolila, aby se na mě otáčel, ale aspoň jsem mu mohla sdělit, aby se držel," vysvětlila Paroubková. Rath patřil k hlavním spojencům Jiřího Paroubka v dobách, kdy oba patřili k hlavním tvářím strany.

Petra Paroubková

Na odpolední část hlavního líčení se potom přišel podívat i Jiří Paroubek. "Některé věci, které jsem slyšel v médiích kolem Budišova, promiňte Buštěhradu, jsou takové staré policejní triky, které už tady jednou byly. Nějaké přeceňování zakázky, která ani nebyla - tomu já nerozumím," prohlásil.

Dopoledne dál soud vyslýchal svědky. Ředitel Úřadu regionální rady ve Středočeském kraji Tomáš Novotný řekl soudu, že neví o situaci, kdy by byla veřejná zakázka "šitá na míru" nějaké firmě. Posudky podle něj zpracovávali odborníci.

Právě tendrů se týká obžaloba, podle níž skupina 11 lidí zakázky upravovala a obvinění dávali, nebo přijímali úplatky. Novotný byl dalším z úředníků, které soud pozval v kauze jako svědka.

Zakázky podle Novotného nebylo možné ovlivnit

Šéf Regionálního operačního programu Střední Čechy uvedl, že pokud by úřad věděl, že projektová dokumentace k veřejné zakázce pasuje na konkrétní firmu, musel by žádost zamítnout. "V tu chvíli se nesmí absolutně nic dalšího proplácet," řekl soudu.

Novotný dále řekl, že neví o jakékoli škodě vůči Evropské unii, od které putovaly na projekty dotace.

VÍCE O KAUZE ČTĚTE ZDE:

Podle něj se zavedl v roce 2009 ve spolupráci s Rathem systém hodnocení hospodárnosti postavený na speciálním softwaru. "Troufnu si říci, že v tom jsme nejdál v České republice," dodal. Co se týče zjišťování obvyklé ceny u zakázek, Novotný řekl, že si jeho úřad na posuzování najímal experta, který vytvořil posudek.

Novotného výpověď odpovídala promluvám svědků z předešlých dní, kterými byli lidé ze Středočeského krajského úřadu. Tvrdili, že zakázky nebylo možné ovlivnit, protože byl nastavený vícestupňový systém kontroly a schvalování.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.