Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jednání ke smíru nevedla. Soud v kauze Peroutka začne počátkem března

Česko

  13:54
PRAHA - Vnučka po novináři Ferdinandu Peroutkovi Terezie Kaslová a Hradní kancelář nenašly společnou řeč v případu údajného Peroutkova článku „Hitler je gentleman“. Soud proto začne celou záležitost projednávat 2. března.

Ferdinand Peroutka na začátku 60. let 20. století. foto: MAFRA

S informací přišel Český rozhlas. Podle právníka Kaslové Františka Vyskočila je jejich stanovisko neměnné.

„V každém případě požadujeme, aby zazněla omluva vysloveně za to, že byl Ferdinand Peroutka spojován se zrůdným mučením národního socialismu. A na to Česká republika ústy kanceláře prezidenta republiky odvětila, že se za nic takového omlouvat nebude. Takže se obávám, že to bude muset rozhodnout soud,“ řekl k plánovanému soudnímu jednání Vyskočil.

Celý spor vznikl poté, co prezident Miloš Zeman ve svém projevu poukázal na to, že Ferdinand Peroutka údajně sympatizoval s vůdcem nacistického Německa Adolfem Hitlerem. Proti tomuto tvrzení se Kaslová ohradila a požaduje za tento výrok omluvu.

Prezidentská kancelář byla ochotná omluvit se za to, že nenašla údajný Peroutkův článek, který měl vyjít v časopise Přítomnost, jak tvrdil Zeman. Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček ale i nadále zkoumá Peroutkovu publikační činnost.

„Pokud mám volnou chvíli, tak se věci věnuji. Občané zasílají své podněty, teď se jeden z nich chystám zkoumat. Týká se publikace z roku 1938, ale musím se napřed podívat do Národní knihovny,“ řekl ke svému pátrání Ovčáček.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat