Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lipavský zasypával příkopy s šéfem slovenské diplomacie. Milý Juraji, řekl mu

  10:02aktualizováno  15:55
Ministr zahraničí Jan Lipavský přijal v Praze v Černínském paláci šéfa slovenské diplomacie Juraje Blanára. „Mluvili jsme o mnichovské konferenci, jednání v Paříži i Rijádu,“ řekl po jednání Lipavský, který tituloval Blanára „milý Juraji“. Slovenský ministr zahraničí mu to oplatil oslovením „milý Jan“.

„Otevřeli jsme téma nelegální migrace, kde máme podobné postoje,“ řekl po schůzce s Lipavským slovenský ministr zahraničí. Ocenil prodloužení dohody o ochraně slovenského nebe gripeny, které má česká armáda.

Pozval Lipavského před novináři na Slovensko, což český ministr zahraničí přijal. Tisková konference obou politiků vyzněla jako snaha překonat rozdílné akcenty české a slovenské zahraniční politiky.

Lipavský nechce spekulovat o vyslání vojáků na Ukrajinu. Slovensko vojáky nevyšle, řekl Blanár

Zatímco Česko patří k zemím, které se snaží maximálně pomáhat Ukrajině čelící ruské agresi, slovenský premiér Robert Fico se nerozpakoval letět jednat nedávno do Moskvy s ruským diktátorem Vladimirem Putinem.

„Potřebujeme, aby Ukrajina byla silná a aby se dokázala bránit,“ zdůraznil Lipavský. „Nechci spekulovat o vysílání vojáků na Ukrajinu,“ prohlásil šéf české diplomacie. Je podle něj i žádoucí udržet Američany co nejblíže Evropě.

„Myslím si, že je žádoucí udržet Spojené státy co nejblíže k Evropě. Ale my nevíme, jaká jsou východiska jednání USA s Ruskou federací. My jsme nebyli konzultováni vůči těmto jednáním, takže já ani nedokážu říct, jaký budou mít vztah k tomu, co se odehraje potom v Evropě, Pokud budeme dostatečně silní, tak to nebude o nás bez nás,“ dodal Lipavský s odkazem na mnichovskou dohodu z roku 1938.

„Jsme přesvědčeni o tom, že tento konflikt nemá vojenské řešení,“ řekl k ruské agresi na Ukrajině Blanár. „Podporujeme jakékoli mírové iniciativy. Za jednacím stolem musí být i Ruská federace, Podporujeme kroky nové administrativy Donalda Trumpa. Slovenská republika nevyšle vojska na území Ukrajiny,“ řekl Blanár.

Britský premiér Keir Starmer v neděli večer uvedl, že je připraven vyslat vojáky na Ukrajinu, pokud to bude nutné. Podobně se vyjádřilo Švédsko, které vyslání svých vojáků po nastolení míru nevylučuje.

Blanár odmítl paralelu s Mnichovem 1938

Slovenský ministr zahraničí Blanár v Praze Odmítl porovnávání současné situace s Mnichovem 1938. „Nejsme součástí toho konfliktu,“ prohlásil šéf slovenské diplomacie.

V Mnichově Velká Británie a Francii kývly nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi na obsazení části Československa s převahou německy mluvícího obyvatelstva, když u stolu nebyl zástupce Československa.

Nyní v Saúdské Arábii v Rijádu začala vyjednávání o podmínkách míru na Ukrajině mezi delegacemi USA a ruského agresora. Bez účasti Ukrajiny.

Slovenský premiér Robert Fico v reakci na pondělní schůzku lídrů několika evropských zemí v Paříži řekl, že EU nemůže rozhodovat o vysílání vojáků na Ukrajinu.

„Domnívám, že bude nalezeno řešení na evropském půdorysu. Některé země třeba nebudou chtít být jeho součástí,“ řekl k jednání lídrů několika evropských zemí v Paříži na pozvání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v pondělí Lipavský v České televizi.

Mezivládní konzultace skončily po jednání Blanára s Lavrovem

Česká vláda loni přerušila česko-slovenské mezivládní konzultace kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky a to po setkání právě Blanára s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

„Jak teď budeme hodnotit Rubia, který si také s Lavrovem podal ruku?“ ptal se v Praze před novináři slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Právě americký ministr zahraničí Marco Rubio vede v saúdskoarabském Rijádu jednání s Lavrovem a dalšími zástupci ruského agresora na Ukrajině.

Premiér Petr Fiala řekl, že k obnovení česko-slovenských mezivládních konzultací nejsou ani podmínky, ani důvod. Za jeden z důvodů označil zahraničněpolitické aktivity slovenské vlády, například Ficovo jednání s Putinem.

Fico zase na začátku února opět obvinil ČR z toho, že její politici a média zasahují do vnitřních záležitostí Slovenska.

Za zásah do věcí Slovenska zmínil Blanár slova Černochové. Doložte je nebo se omluvte, opáčila

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval Blanár vyjádření ministryně obrany Jany Černochové k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou.

„Paní Černochová to komentovala takovým způsobem, že jestli projde tento zákon o slovenské televizi, tak to bude vlastně propagandistický nástroj, parafrázuji, Roberta Fica pro dělání politiky na Slovensku,“ řekl slovenský ministr. „My také nekomentujeme a nebudeme komentovat zákony, které přijímá České republika,“ řekl šéf slovenské diplomacie.

Lipavský se Černochové zastal. „V Česku máme svobodu slova, to znamená, každý může vyjadřovat své různé názory, hodnocení. Úplně stejně se vyjadřujeme na adresu USA, Německa,“ uvedl ministr.

„Je velice neprofesionální a hloupé, pokud se nejvyšší představitel diplomacie, v tomto případě ministr zahraničí Slovenska, pustí do osočování kohokoli s odvoláním se na výrok, který daná osoba nikdy neřekla,“ uvedla Černochová. „Žádám proto pana ministra, ať sdělí, kde jsem výrok pronesla, nebo ať se omluví,“ dodala.

A Blanár se později omluvil v rozhovoru pro Blesk. Černochovou si údajně spletl předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.