Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jednání o koalici v Karlovarském kraji uvázla, Místní míří do opozice. Blokují tak velké strany

Volby do zastupitelstva Karlovarského kraje. foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovy Vary - Jednání o sestavení krajské koalice v Karlovarském kraji uvázla. Místní - Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí v úterý oznámili, že půjdou do opozice. Zdůvodnili to tím, že nechtějí být nástrojem politikaření velkých stran. Bez jejich hlasů v zastupitelstvu ale nemůže ani ANO s ODS ani STAN s Piráty a Volbou pro Karlovarský kraj (VOK) sestavit koalici.
  12:59aktualizováno  13:22

ANO a ODS mají dohromady 17 hlasů ve 45členném zastupitelstvu, STAN, Piráti a VOK také 17 hlasů. Ve hře byly čtyři hlasy Místních a tři hlasy SNK1 - Starostů našeho kraje. Mimo jednání jsou zatím tři hlasy SPD.

Exministr Martin Kuba bude zřejmě hejtmanem. Na jihu Čech vzniká široká koalice v čele s ODS

„S hnutím ANO jsme na počátku vedli jednání jako s vítězem voleb a přišlo nám proto krajně zavádějící a neseriózní prezentovat tato jednání jako již jasnou tvorbu nové krajské koalice,“ uvedl lídr hnutí Místní a starosta Chodova Patrik Pizinger.

„Hnutí ANO navrhlo koaliční půdorys, který nebyl hnutím Místní přijat. Toto rozhodnutí respektujeme, i když nás velmi mrzí. Oslovili jsme k jednání VOK a Piráty,“ sdělila ČTK náměstkyně hejtmana Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která za ANO řídí vyjednávání.

Zároveň Místní vnímají negativně nátlak Pirátů i koalice STAN, KOA, VPM Cheb a TOP 09 k zapojení do široké krajské koalice bez hnutí ANO. Lídr STAN Petr Kulhánek ČTK řekl, že blok STAN, Pirátů a VOK zůstává spolu.

Vítězné ANO nabízí na Vysočině podporu hejtmana z jiné strany. Na jihu Čech se rýsuje koalice s hejtmanem Kubou

„Ráno jsme se o tom znovu ujistili. O rozhodnutí hnutí Místních jsme dnes jednali s Patrikem Pizingerem. Přesto jsme hnutí požádali o možnost dalšího dialogu,“ uvedl Kulhánek. Trojblok znovu oslovil s žádostí o možné jednání ODS, která zatím zůstává při jednání na straně ANO.

Hlavní vyjednavač Pirátů Vojtěch Franta řekl, že o nabídce jednání s ANO informoval ostatní představitele trojbloku, STAN i VOK. „My se nebráníme jednání. ANO vyhrálo volby, ale není jasným vítězem. Tím je ten, kdo bude schopen sestavit koalici. Chceme ale spolu se STAN a VOK nadále zůstat jednotní,“ řekl Franta.

Druhá z menších stran, SNK1, která má tři hlasy v zastupitelstvu, po prvních jednáních ustoupila z rychlého rozhodnutí s kým spolupracovat.

„Nechceme být jazýčkem na vahách. Dál budeme jednat se všemi stranami, ale případnou spolupráci nechceme uspěchat a budeme ji projednávat s našimi kandidáty,“ řekla jednička kandidátky Markéta Sinkulová Moravcová.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat