Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
3. června 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jednání o propuštění kmotra Nováka? Soud se poradil za šest minut

Alexandr Novák dostal za přijetí úplatku ve výši 40 milionů čtyři roky za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Novák dostal za přijetí úplatku ve výši 40 milionů čtyři roky za... | foto: Karel Pešek, MAFRA

PRAHA Krátké, až bleskové. Bez připomínek i dotazů. Takové bylo jednání o propuštění kmotra Alexandra Nováka z vězení. Bývalému starostovi Chomutova stačila záruka motorkářů a zhruba třicet minut na to, aby se dostal na svobodu. Server Lidovky.cz to vyčetl z Protokolu o veřejném zasedání, který má k dispozici.

Server Lidovky.cz prostudoval dokument z jednání o propuštění Alexandra Nováka. Na základě Protokolu o veřejném zasedání sestavil harmonogram bleskového rozhodování.

Čas 8:42 hodin

  • Na Protokol o veřejném zasedání se upírá také pozornost ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za hnutí ANO) i šéfa ústeckých žalobců Jana Jakovce, kteří případ v současné době prověřují.
  • Protože se státní zástupce a logicky ani odsouzený neodvolal, neobsahuje rozsudek soudu odůvodnění. Detaily o jednání tak lze vyčíst jen z protokolu.

Jak vyplývá z Protokolu o veřejném zasedání, který má server Lidovky.cz k dispozici, jednání o propuštění exstarosty Alexandra Nováka začalo ve Věznici Všehrdy 7. května v 8:42 hodin. Jakmile předseda soudního senátu Ivan Novák (jde jen o shodu příjmení, pozn, red.) ztotožnil přítomné osoby, nechal přečíst návrh motorkářů na podmínečné propuštění. „S návrhem spolku Gryphons souhlasím,“ uvedl na to krátce - tehdy ještě vězeň - Alexandr Novák.

Poté, co předseda senátu referoval na základě spisu o stavu věci, přistoupil soud k výslechu odsouzeného starosty Chomutova a také exsenátora za ODS. Ten mimo jiné prohlásil: “Pouze chci uvést, že jsem obdržel další odměnu a byla mi prodloužena doba návštěv o 1,5 hodiny,“ uvedl na svou obhajobu Novák. Po případném propuštění na svobodu slíbil, že bude s rodinou a pracovat bude také v rodinné firmě. „Vím o tom, že mám trest zákazu činnosti, jsem si vědom toho, co by se stalo, kdybych tento trest porušil,“ dodal ještě. 

Potvrzení o činnosti sdružení Gryphons

Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, Zálešák je zároveň starostou obce Želenice. Právě z této obce doložili motorkáři tři potvrzení o své činnosti:

  • poděkování obce Želenice za zapůjčení pípy, která pomohla snížit náklady celé akce a tamní děti měly limonádu zdarma. Jde o akci při pálení čarodějnic z roku 2015
  • zapůjčení čtyřkolky, obec Želenice
  • pomoc při organizaci tradiční Neckyády v Želenicích

Protože senát ani státní zástupce neměli další dotazy, předložil soud k nahlédnutí obsah spisu i návrh sdružení Gryphons. Se svou řečí poté předstoupil předseda motorkářů Jan Zálešák. „Činnost našeho sdružení a spolupráce s panem Novákem je nejen o společných výletech, jedná se i o rodinné akce a dále pořádání akcí pro občany, kde pan Novák má možnosti zajistit i historická vozidla. Ta spolupráce je plánována v širší oblasti. Jinak trvám na návrhu, tak jak je založen písemně ve spise,“ uvedl Zálešák.

A protože ani k jeho výpovědi neměl soud ani státní zástupce žádné připomínky a nechtěl ani doplnit dokazování, dal soudce Ivan Novák pokyn k závěrečným řečem.

A jako první přišel na řadu státní zástupce Ladislav Kosán. „Zdejší soud rozhoduje o žádosti odsouzeného již podruhé, předchozí žádost byla projednána v únoru 2015. Mé stanovisko bylo kladné. Od této doby došlo k určitým změnám. Poukazuji na to, že odsouzený je nadále kladně hodnocen, přibyly kázeňské odměny a návrh podává občanské sdružení Gryphons,“ uvedl. Zkušební dobu pro Nováka navrhl na tři až čtyři roky.

A Novákova právnička Erika Vejmelková se s návrhem státního zástupce plně ztotožnila. „Odsouzený svým chováním ve výkon trestu přispěl k tomu, že byl zařazen do věznice s nejmírnějším režimem, má vytvořené sociální zázemí, plně si uvědomuje dosah svého jednání,“ řekla tehdy Vejmelková. A Alexandr Novák její slova potvrdil: „Souhlasím s tím, co bylo uvedeno a uvědomuji si dosah svého jednání,“ dodal ještě.

Čas 9:07 hodin

Soud přerušil jednání za účelem porady senátu.

Čas 9:13 hodin

O šest minut později se senát vrátil a předseda vyhlásil výsledek hlasování: „Odsouzený Alexandr Novák se podmíněně propouští z výkonu trestu odnětí svobody v trvání 4 roků,“ zaznělo na jednání ve všehrdské věznici. Soudce Novák ještě dodal, že odsouzenému Novákovi uložil podmínku na čtyři roky.

Čas 9:15 hodin

Zúčastnění převzali kopii usnesení soudu a zástupce věznice navíc příkaz k propuštění Nováka. „Veřejné zasedání skončeno v 9:15 hodin,“ stojí v závěru protokolu.

Čas 14:00 hodin

Alexandr Novák opustil bránu věznice.

Okresní soud v Litoměřicích podmíněně propustil Alexandra Nováka odsouzeného za...

Jednání bylo dlouhé

Naopak podle soudce Ivana Nováka bylo jednání v tomto případě o poznání delší. „V porovnání s jinými případy trvalo jednání nezvykle dlouho. Většinou nařizujeme veřejné zasedání na dobu 15 minut pro rozhodnutí o jednom případu a většinou je rozhodnuto do deseti minut,“ uvedl Novák s tím, že odpoví už je e-mailem. Na dotaz, proč z jednání nebyl pořízen zvukový záznam, odpověděl: „Jednací síň ve věznici Všehrdy nedisponuje nahrávacím zařízením jako jednací síně u soudu,“ dodal.

Kmotr Alexandr Novák
Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Vítězný snímek: Déšť v Praze na Andělu - řidička tramvaje Lenka Jelenová se snaží přehodit výhybku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Vítězný snímek: Déšť v Praze na Andělu - řidička tramvaje Lenka Jelenová se snaží přehodit výhybku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Vítězný snímek: Déšť v Praze na Andělu - řidička tramvaje Lenka Jelenová se snaží přehodit výhybku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...