Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsme připraveni převzít odpovědnost, řekl budoucí premiér Fiala. Piráti ještě řeší náhradu za Michálka

Česko

  12:43aktualizováno  12:57
Jasný vzkaz prezidentovi Miloši Zemanovi poslal před středeční cestou za ním do Ústřední vojenské nemocnice lídr koalice SPOLU a předseda ODS. „Jsme připraveni okamžitě převzít odpovědnost za vládu v této zemi,“ řekl Fiala. Má pro prezidenta připravený seznam všech členů příští vlády.

„Jsme v situaci, která je velmi vážná, my si to uvědomujeme. Je potřeba, aby tu byla vláda, která se opírá o většinu v Poslanecké sněmovně, která bude vládnout s důvěrou,“ prohlásil lídr občanských demokratů.

Fiala tak dal najevo, že není důvod protahovat jmenování vlády o další týdny. I když je prezident na lůžku dlouhodobé péče, i tak může novou vládu jmenovat, jen ne z Lán, jak má zatím v plánu. Očekává, že po setkání se Zemanem by měl být znám harmonogram jmenování jeho i nové vlády.

Piráti mají kandidáta do vlády místo Michálka, své dva ministry schválilo vedení TOP 09

Před Fialovou středeční cestou za prezidentem jednali lídři pěti stran o personálním složení vlády. Sešli se poté, co Piráti schválili vstup strany do vlády. Ještě musí obsadit místo ministra pro legislativu, když do vlády odmítl jít šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek. I jméno jeho náhradníka bude muset schválit celostátní fórum Pirátů.

Vedení TOP 09 v úterý schválilo nominace na dva posty ve vládě. TOP 09 ve vládě obsadí funkci ministra zdravotnictví a ministerský post bez portfeje pro vědu, výzkum a inovace. Novým ministrem zdravotnictví má být místopředseda strany Vlastimil Válek, pozicí ministryně pro vědu, výzkum a inovace má zaujmout Helena Langšádlová.

Kdo může být v nové vládě

Premiér Petr Fiala

Vnitro Vít Rakušan

Místní rozvoj a digitalizace Ivan Bartoš

Zemědělství Zdeněk Nekula (?)

Finance Zbyněk Stanjura

Zdravotnictví Vlastimil Válek

Školství Petr Gazdík

Práce a sociální věci Marian Jurečka

Obrana Jana Černochová

Spravedlnost Pavel Blažek

Průmysl a obchod Věslav Michalik

Doprava Martin Kupka

Zahraničí Jan Lipavský

Životní prostředí Anna Hubáčková

Kultura Martin Baxa

Evropské záležitosti Mikuláš Bek (?)

Legislativa ?

Věda a výzkum Helena Langšádlová