Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsme připraveni převzít odpovědnost, řekl budoucí premiér Fiala. Piráti ještě řeší náhradu za Michálka

Česko

  12:43aktualizováno  12:57
Jasný vzkaz prezidentovi Miloši Zemanovi poslal před středeční cestou za ním do Ústřední vojenské nemocnice lídr koalice SPOLU a předseda ODS. „Jsme připraveni okamžitě převzít odpovědnost za vládu v této zemi,“ řekl Fiala. Má pro prezidenta připravený seznam všech členů příští vlády.

„Jsme v situaci, která je velmi vážná, my si to uvědomujeme. Je potřeba, aby tu byla vláda, která se opírá o většinu v Poslanecké sněmovně, která bude vládnout s důvěrou,“ prohlásil lídr občanských demokratů.

Fiala tak dal najevo, že není důvod protahovat jmenování vlády o další týdny. I když je prezident na lůžku dlouhodobé péče, i tak může novou vládu jmenovat, jen ne z Lán, jak má zatím v plánu. Očekává, že po setkání se Zemanem by měl být znám harmonogram jmenování jeho i nové vlády.

Piráti mají kandidáta do vlády místo Michálka, své dva ministry schválilo vedení TOP 09

Před Fialovou středeční cestou za prezidentem jednali lídři pěti stran o personálním složení vlády. Sešli se poté, co Piráti schválili vstup strany do vlády. Ještě musí obsadit místo ministra pro legislativu, když do vlády odmítl jít šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek. I jméno jeho náhradníka bude muset schválit celostátní fórum Pirátů.

Vedení TOP 09 v úterý schválilo nominace na dva posty ve vládě. TOP 09 ve vládě obsadí funkci ministra zdravotnictví a ministerský post bez portfeje pro vědu, výzkum a inovace. Novým ministrem zdravotnictví má být místopředseda strany Vlastimil Válek, pozicí ministryně pro vědu, výzkum a inovace má zaujmout Helena Langšádlová.

Kdo může být v nové vládě

Premiér Petr Fiala

Vnitro Vít Rakušan

Místní rozvoj a digitalizace Ivan Bartoš

Zemědělství Zdeněk Nekula (?)

Finance Zbyněk Stanjura

Zdravotnictví Vlastimil Válek

Školství Petr Gazdík

Práce a sociální věci Marian Jurečka

Obrana Jana Černochová

Spravedlnost Pavel Blažek

Průmysl a obchod Věslav Michalik

Doprava Martin Kupka

Zahraničí Jan Lipavský

Životní prostředí Anna Hubáčková

Kultura Martin Baxa

Evropské záležitosti Mikuláš Bek (?)

Legislativa ?

Věda a výzkum Helena Langšádlová

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat