Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jurečka varoval, že jednání o vládě může ztroskotat na manželství pro všechny

Marian Jurečka šéf a volební lídr KDU-ČSL v diskusním pořadu Rozstřel (15. 9. 2021) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice.
  14:25

Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci koalice STAN a Pirátů. Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. „Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala,“ řekl. „V ten okamžik by vládní koalice skončila,“ dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Jurečka: Musíme Česko postavit na nohy. To je oč tu běží

Jurečka poté na Twitteru napsal: „Musím tady něco uvést na pravou míru. Máme jako lidovci své hodnoty, které hájíme. Stejně tak to mají v druhé koalici a my chceme najít společnou řeč. Jde o víc než naše rozdíly. Musíme Česko po letech vlády Babiše s komunisty postavit na nohy a narovnat jí záda. To je oč tu běží.“

29. dubna 2021

Podobný postoj k manželství pro všechny má i koaliční kolega z ODS Petr Fiala. „Nemůže chtít, abych věřil, že lidé stejného pohlaví mají vytvářet manželství a rodinu, která se rovná té přirozené,“ napsal také ve své knize Petr Fiala od A do Z.

Na tradiční rodinu nesahejte, píše Fiala. Nezná své voliče, míní aktivisté

„Jsem přesvědčen, že jedině svazek muže a ženy je manželstvím. Nebráním nikomu, aby žil, s kým chce a jak chce. Ale po mně nikdo nemůže chtít, abych věřil, že lidé stejného pohlaví mají vytvářet manželství a rodinu, která se rovná té přirozené. Odporuje to mé víře, mému rozumu, mému poznání. Tak to prosím taky respektujte,“ napsal Fiala v kapitole Rodina.

„Tradiční‘“ rodinu musí společnost v zájmu svého přežití chránit. Už bychom s tím měli začít, než bude pozdě. Na rodinu mi nesahejte,“ dodal.

Fiala také v pátek večer reagoval na Jurečkův rozhovor, po kterém se na koalici SPOLU strhla vlna kritiky. „V etických záležitostech jsem vždy respektoval volné hlasování každého ze zákonodárců. Nic na tomto svém přesvědčení nemíním měnit ani do budoucna. Česko má šanci na změnu, voliči by nám neodpustili, kdybychom ji promarnili,“ napsal.

Právnička z iniciativy Jsme Fér Adéla Horáková pro iDNES.cz uvedla, že Lidovci proti manželství pro všechny vystupují dlouhodobě. „Bohužel to ukazuje, že odpor proti rovnoprávnosti LGBT lidí je ze strany KDU-ČSL velice silný. Víme dlouhodobě, že odbor k LGBT lidem je ve straně jako jsou Lidovci nebo ODS velice silný. Mnohem silnější než si lidé většinou uvědomují a než si vůbec uvědomují jejich voliči,“ uvedla Horáková z iniciativy. 

Ferjenčík: Stát by měl řešit zadlužení, ne manželství

Hraje se o vládu bez člověka, který tento stát vysává jako nikdo jiný za posledních 30 let, reagoval na Twitteru šéf STAN Vít Rakušan v narážce na premiéra Andreje Babiše a výrok Mariana Jurečky. „Pro nás je prioritou koaliční vláda se Spolu. Chceme řešit zadlužení státu i zdražování, ne koho si mají lidé brát. Proto prosím kolegy, ať nezahazují naši budoucnost,“ dodal.

Podobně podle pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka by měl stát řešit zadlužení a zdražování, ne manželství lidí. „Věřím, že nakonec i lidovci upřednostní svobodnou budoucnost před lpěním na předsudcích minulosti. To musí být jasný směr příští demokratické vlády,“ napsal Ferjenčík na Twitteru.

9. června 2021

Uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry prošlo letos v dubnu ve Sněmovně prvním čtením. Dolní komora zároveň podpořila zvýšení ochrany manželství výhradně jako svazku muže a ženy ústavním zakotvením. Poslanci už ale o předlohách před volbami nestihnou rozhodnout, dnes skončila poslední řádná schůze Sněmovny.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat