Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Lidé si mohou pro více peněz přijít před Úřad vlády, pohrozil Středula

Šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula míří na jednání s vládními špičkami. (4. ledna 2021) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Nepříjemné překvapení čekalo na odbory při jednání s vládou. Nepřišla totiž s žádným návrhem zvýšení platů ve veřejném sektoru kvůli inflaci. „Nenašli jsme žádnou dohodu,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula. Odbory požadují zachování kupní síly zaměstnanců. Pokud to vláda neudělá, mohou si pro peníze lidé přijít před Úřad vlády, řekl Středula.
  10:28aktualizováno  12:26

„Čtyřikrát jsem se ptal, jaký je konkrétní návrh. Žádný nepadl,“ prohlásil odborový předák. „Máme signály od lidí, že jsou rozzlobeni. My tlumíme, co říkají lidé a žádáme vládu, aby adekvátně reagovala. Pokud nebude vláda adekvátně reagovat, odblokujeme to rozzlobení zaměstnanců,“ řekl Středula.

„Pokud lidé přijdou před úřad vlády, tak situace už je vyeskalovaná a nebude vůbec jednoduché cokoli ještě s tím jednáním dělat,“ odvětil Středula na dotaz iDNES.cz, co se změní tím, že lidé nespokojení s platy dorazí před Úřad vlády.

Ať nedává prohlášení v kontextu své kampaně na úřad prezidenta, reagoval ministr Jurečka

„Byl bych rád, aby pan předseda Středula nedával některá prohlášení do kontextu své kampaně na úřad prezidenta, ale aby vnímal realitu,“ reagoval ministr práce a sociální věcí, předseda lidovců Maria Jurečka.

Jednání mezi vládou a odbory bude pokračovat 7. června. Premiér chce mít podle Středuly dohodu o úpravě platů ve veřejné sféře do 15. června.

„Vláda nás požádala o trpělivost. Ta má ale také své hranice. Doufáme, že zaměstnanci ještě těch 13 dnů trpělivost mít budou. Pokud 7. června k dohodě nedojde, budeme diskutovat o dalších akcích,“ uvedl šéf ČMKOS.

„Je třeba sledovat a provazovat to, co se děje v sektoru firemním, a zohledňovat to pro sektor státních zaměstnanců,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Jurečka. Vláda podle něj hledá cesty, jak lidem při růstu inflace pomoci v druhém pololetí.

Odbory požadují i růst minimální mzdy

Odboráři žádají i růst minimální mzdy o dva tisíce korun na 18 200 korun. Požadavek na zvýšení minimální mzdy vyhlásil Josef Středula na konci dubna, kdy obhájil post šéfa odborové centrály ČMKOS. „Mzdy musí růst, ta inflace je strašná,“ prohlásil Středula. Také o minimální mzdě se má jednat 7. a pak ještě 21. června.

„Chceme pomoci lidem, to vláda určitě chce, vnímáme situaci. Na druhé straně je to otázka dalších dalších výdajů, které jdou na vrub dluhu tohoto státu, které budeme muset jednou všichni zaplatit a a musí mít na to ty fimy. A musíme také vědět, že firmy, když přistoupíme na zvýšení minimální a zaručené mzdy, nebudou následně propouštět lidi. My potřebujeme udržet nízkou nezaměstnanost,“ reagoval ministr Jurečka.

Premiér Petr Fiala v dubnu po jednání vlády, zaměstnavatelů a odborů uvedl, že jeho kabinet podobu opatření ke zmírnění dopadu růstu cen zváží, plošným krokům se chce ale vyhnout kvůli obavám z dalšího roztáčení inflační spirály.

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával loni veřejný sektor 656 500 lidí. Polovina z nich vydělávala přes 41 921 korun hrubého měsíčně. Průměrný plat ve veřejné sféře činil 44 782 korun.

Minimální mzdu v Česku podle dřívějších údajů ministerstva práce pobírá asi 139 tisíc lidí. Částka se zvyšovala naposledy od ledna. Vzrostla o tisícikorunu na 16 200 korun.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat