Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

STAN vrátí dary od firem od voleb, uvedl Rakušan. Jde o miliony, hnutí změní pravidla pro přijímání peněz

Česko

  15:12aktualizováno  16:43
Vládní hnutí STAN se rozhodlo, že vrátí veškeré finanční dary, které dostalo od firem od voleb. Jde celkem o 3,42 milionu korun. Do budoucna bude hnutí přijímat jen dary od fyzických osob a to až do zpřísnění zákona o politických stranách a jejich financování. „Jiné řešení nevidíme,“ řekl ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. „Rozhodně nejsme žádní zloději,“ prohlásil.

Stalo se tak poté, co předsednictvo STAN jednalo o tom, jak naloží se sponzorskými dary od firem spojených s trestně stíhaným podnikatelem.

„Naše financování, a na to si opravdu trváme, není v žádném ohledu v rozporu se zákonem,“ řekl v úterý šéf STAN Vít Rakušan.

Výhrady k některým darů Starostům a nezávislým vyjádřil šéf Pirátů Ivan Bartoš. Piráti kandidovali ve volbách v koalici se STAN. „V případě, že jsou nějaké peníze darovány v rozporu se zákonem či z problematických zdrojů, je namístě takové peníze vrátit. A to platí pro všechny politické strany,“ napsal na Twitteru Bartoš. O vysvětlení požádal STAN i premiér a předseda ODS Petr Fiala.

„Uvědomujeme si zátěž, kterou teď neseme. A my nechceme být tím hnutím, které bude zklamávat důvěru lidí, kterou do nás vložili. Nechceme zklamávat ani naše koaliční partnery. celou vládu. Proto jsme připraveni uplatnit na naše financování mnohem přísnější měřítka, než vyžaduje zákon, ale i než uplatňují veškeré ostatní politické subjekty na politické scéně v České republice,“ řekl Rakušan.

Koaliční partneři hnutí STAN jsou spokojeni

Partneři hnutí STAN ve vládě jsou spokojeni. „Jsem rád, že hnutí STAN situaci rychle vyřešilo,“ uvedl premiér a předseda ODS Petr Fiala.

Oceňuji Víta Rakušana a vedení STAN a  jejich rozhodnutí, vrátit finanční dary u nichž jsou pochybnosti,“ napsal na Twitteru vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka.

„Již minulý týden jsme uváděli, že v případě darů od problematických zdrojů považujeme za vhodné takové dary vrátit. To platí pro všechny politické strany bez výjimky, protože jen tak lze zvyšovat důvěru občanů a dělat skutečně otevřenou čistou politiku, jak jsme se všichni zavázali a kterou Piráti dlouhodobě mají jako svoji prioritu. Proto souhlasíme s krokem STAN a stejně tak podpoříme úpravu zákona o financování politických stran, kterou jsme ostatně sami již v minulosti podporovali,“ uvedl pro iDNES.cz Bartoš.

Na podivné dary pro STAN upozornila MF DNES

MF DNES v půlce prosince napsala, že na transparentní účet hnutí STAN přicházejí v posledních dvou měsících zvláštní platby. Jde o ­sumy od 100 do 200 tisíc korun, které posílají podle zjištění MF ­DNES firmy, jež ovládají jedni a titíž lidé. A nebo společnosti, kterým velí firmy z Kypru, případně je v minulosti kyperské firmy založily. Za dva měsíce už straně takto rozdrobeně poslaly přes tři miliony korun.

Minulý týden pak přišel Seznam Zprávy s informací, že hnutí STAN získalo 910 tisíc korun od firem spojených s trestně stíhaným podnikatelem Ladislavem Duškem. Rakušan v reakci na to ve Sněmovně uvedl, že o trestním stíhání někoho, kdo souvisí s darem, neměl tušení.

Pozornost budí společnost Rema, která působí v oblasti recyklace elektroodpadu. Ta neměla dar strany vůbec poskytovat, neboť to zakazuje nový zákon. Případem se má zabývat samotné ministerstvo životního prostředí. Firma se totiž charakterizuje jako neziskově hospodařící – organizuje sběr, třídění, nakládání a recyklaci starých elektrospotřebičů.

Společnost se podle svého vyjádření nedopustila porušení zákona. „Společnost REMA Systém si byla a je vědoma vámi citovaného ustanovení zákona. Transparentně poskytnutý dar hnutí Starostové a nezávislí byl poskytnut v souladu s tímto ustanovením tak, aby k jeho porušení nedošlo. REMA Systém, ani nikdo z jejího vedení, si od poskytnutí daru nic neslibuje,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí Julie Melnykova. 

Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu
Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu

Do redakce nám přišel voňavý balíček plný novinek z kolekce Karma od Rituals. Novinky slibují komplexní hydrataci pokožky, jsou obohaceny o výtažky...