„V mnoha různých tématech neposkytl prostor názoru protistrany, nebo tento názor zesměšňoval,“ vytkl Souček pořadu, který se už na podzim neobjeví na obrazovce ČT.
Přijde mu sebevražedné, že stejný orgán, tedy Rada ČT, nejprve dvakrát konstatuje porušení kodexu České televize při vysílání pořadu 168 hodin, a nyní protestuje proti jeho rušení.
Vyčetl při jednání Rady ČT Fridrichové, že poskytla bulváru osobní lascivní komunikaci s bývalým redaktorem České televize Markem Wollnerem.
„O masturbační komunikaci žádné jednání neprobíhalo,“ reagoval doslova Souček na dotaz, zda s Fridrichovou jednalo vedení ČT ještě poté, co bulvár tuto komunikaci zveřejnil.
Vy z toho chcete dělat tribunál, vadilo Součkovi, že by mohla vystoupit Fridrichová
Součkovým slovům naslouchala i Nora Fridrichová, která se jednání rady osobně účastnila.
Generální ředitel ČT si ale nepřál, aby vystoupila, když rada jednala o zrušení pořadu 168 hodin. „Vy z toho chcete dělat tribunál,“ odmítal, aby se Fridrichová mohla také hájit, když o ní před tím kriticky hovořil.
To, aby Fridrichová mohla vystoupit při projednávání bodu, který se jí přímo týkal, navrhl radní Tomáš Řehák. Milada Richterová se také chtěla Fridrichové ptát, ale část radních tomu zabránila.
„Jsem proti tomu dělat z toho soudružský soud,“ podpořil Součka například člen Rady ČT Jefim Fištejn.
Sedm členů Rady ČT při hlasování podporovalo, aby Fridrichová směla vystoupit, šest bylo proti a tři se zdrželi hlasování. Možnost bránit se tak moderátorka rušeného pořadu 168 hodin v tu chvíli ještě nedostala.
Nakonec slovo dostala až v bodu různé, kdy rada ČT schválila možnost, aby přece jen směla pět minut hovořil.
Fridrichovou hlavně velmi rozhořčilo, jak Souček hovořil o její komunikaci s bývalým kolegou Wollnerem. „Velice se mě to dotklo, nebyla lascivní ani intimní,“ řekla ke komunikaci s ním.
Ježek nechce, aby se rozhodovalo o ČT jinde, mezi politiky, ale v České televizi
„Byl bych nerad, kdyby se rozhodovalo jinde než v České televizi. Netvrdím, že to tak je. Chci ale vědět, že to tak není,“ řekl člen Rady ČT Vlastimil Ježek, jeden z osmi radních, kteří o mimořádné jednání požádali.
„Veřejnost zastupujeme a máme právo se ptát, jaký jiný pořad nahradí zrušených 168 hodin. A nerozumím tomu, proč se to stalo tak rychle,“ řekl Ježek.
Navrhl také, ale neprosadil usnesení, že generální ředitel Jan Souček nepřesvědčil radu ČT o důvodnosti zrušení pořadu 168 hodin.
Souček nejdřív odmítl přijít. Pak se ale připojil na dálku a byl online
„Je podle mě v rozporu se zákonem vstupovat do autonomního rozhodování ČT, zda jeden konkrétní program bude zrušen,“ řekl při jednání Souček.
Rady se zúčastnil na dálku, byl online. Původně přitom říkal. že neplánuje vůbec dorazit, protože by svou účastí legitimizoval porušení zákona.
Zákon totiž podle něj výslovně zakazuje vměšování Rady ČT do přípravy a vysílání jednotlivých pořadů.
O svolání mimořádného jednání požádalo předsedu Rady České televize Karla Nováka 8 z 18 radních. Na pořadu byl jediný bod nazvaný „Zrušení pořadu 168 hodin generálním ředitelem ČT“.
Fridrichová důvody, které Souček uvedl, odmítla v rozhovoru pro nejnovější vydání týdeníku Respekt. „Děje se to podle mě jen proto, že teď ČT, včetně vedení zpravodajství, zkouší vysvětlit krok, kdy poměrně krvavě z ničeho nic zastavila pořad kritický k politikům,“ řekla Fridrichová.
Pořad podle ní přežil 18 let díky managementům, které ho chtěly chránit a podporovat. „Pro které byl dobrým pořadem a značka 168 hodin pro ně byla dobrou značkou. Teď je tu management, který ho chránit nechce,“ prohlásila novinářka.
Protest přilákal jen několik desítek lidí
Před budovou televize na Kavčích horách se ještě před jednáním rady uskutečnil happening sdružení Milion chvilek pro demokracii.
Dorazilo na něj zhruba pět desítek lidí a nikdo z nich nebyl nejprve vpuštěn na veřejné jednání rady, čemuž se někteří radní podivovali. Po protestech několika radních se na jednání přece jen dostali tři účastníci protestu.
Na mimořádné jednání Rady ČT dorazil také poslanec ANO Patrik Nacher.
ČT minulý týden oznámila, že se dohodla s reportéry pořadu na dalším působení v redakci. Přejdou do jiných publicistických relací – Reportérů ČT, Newsroomu či Černých ovcí.
Fridrichová, která dostala nabídku věnovat se sociálním tématům, si vzala týden na rozmyšlenou. Na síti X uvedla, že nabídkou, aby se věnovala pouze sociálním tématům, posiluje podezření, že pořad 168 hodin byl zastaven z politických důvodů. „V pořadu 168 hodin jsme se hodně věnovali i právům zvířat, tak třeba přijde ještě lepší nabídka – na chovatelský magazín,“ glosovala nabídku od televize.
Pořad 168 hodin ČT vysílala od roku 2006. Za dobu existence odvysílal na 3 500 reportáží. V minulém roce měl průměrnou sledovanost 533 tisíc diváků a díval se na něj zhruba každý šestý Čech se zapnutou televizí.