Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Lipovská z Rady ČT odvolána nebude, podrželi ji poslanci ANO, SPD a KSČM

Hana Lipovská nebude odvolána z Rady České televize. foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Hana Lipovská z Rady České televize odvolána nebude. Podrželi ji poslanci ANO, SPD a KSČM. Jednat a hlasovat o jejím odvolání z rady chtěla ve čtvrtek poslankyně Olga Sommerová z klubu TOP 09. Nezařazený poslanec Lubomír Volný pro změnu neúspěšně navrhoval odvolání celé Rady ČT.
  11:24aktualizováno  14:26

Jednat a hlasovat o odvolání Lipovské chtělo ale jen 40 ze 112 přítomných poslanců. Podpořili to poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a tři poslanci ČSSD, z vládního hnutí ANO jen Patrik Nacher.

„Možná ne de iure, ale de facto ztrácí svoji nezávislost,“ řekl právě Nacher při jednání volebního výboru Sněmovny, který doporučil jednomyslně odvolání Lipovské.

Poslanecká sněmovna jako celek doporučení výboru ignorovala.

Lipovská kandiduje v říjnu za Volný blok, vede kandidátku v Pardubickém kraji a přesto neopustila místo v radě.

Vznikla nová koalice ANO, SPD a KSČM, říká Válek z TOP 09

„Evidentně vznikla nová koalice ANO, SPD a KSČM. Je to pro mě velké osobní zklamání,“ řekl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek.

„Paní Lipovská svým počínáním porušuje zákon již dlouho,“ řekla Sommerová. Podivila se rozhodnutí většiny Sněmovny, když volební výbor jednomyslně doporučil odvolat Lipovskou.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) zařazení bodu navrhne znovu v pátek.

Poslanci ANO obsadili interpelace na Babiše

Poslancům vládního hnutí ANO se podařilo výrazně proměnit podobu ústních interpelací na premiéra Andreje Babiše.

Z deseti prvních otázek na předsedu vlády bylo vylosováno osm od poslanců hnutí ANO. Interpelace jsou přitom určeny hlavně k tomu, aby se premiéra a pak i členů vlády mohla ptát parlamentní opozice.

Rozdáváte na dluh, vyčetl vládě Michálek. Babiš: Jste ekonomický diletant

V první desítce vylosovaných jsou jsou z opozice s otázkami jen šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek, který svou interpelaci nazval „Zdražování - už je líp?“, a Pirát Jan Lipavský, který se bude Babiše ptát na člena saúdské královské rodiny Muhammada bin Salmána.

Interpelace jsou na programu naposledy v tomto volebním období . Na dopolední část - na odpovědi na písemné otázky na členy vlády - nedorazili Babiš ani další ministři. 

„Je to smutný pohled, žádný z ministrů tu není,“ posteskl si ve Sněmovně poslanec ODS Petr Bendl. „Pan ministr Havlíček dobře ví, proč tady není. Kdyby měl čisté svědomí, tak by tady byl,“ řekl Bendl, kterého zajímal dvojí metr vlády při rozdělování evropských dotací.

Kvůli dlouhodobě slabé účasti členů vlády při interpelacích, ať vládne jakákoli vláda, uvažují poslanci o změně jednacího řádu, aby učinili interpelace atraktivnějšími.

Závěrečnou zprávu k otravě Bečvy poslanci nedokončili

Na jednání o platech učitelů nedošlo, ANO si vzalo pauzu

Poslanci ANO ve čtvrtek zabránili jednání a hlasování o novele o pedagogických pracovnících, která by zajistila zákonem pedagogům 130 procent průměrné mzdy v zemi. Opozici se v předchozích dnech nepodařilo prosadit přednostní jednání o zákonu. Když na něj ve čtvrtek přišla řada, vzal si jménem ANO Roman Kubíček přestávku a prodloužil tak polední pauzu. Odvolal se na nepřítomnost ministra školství Roberta Plagy.

Komise, kterou koncem dubna ustavili poslanci k posouzení vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy, přerušila zpracovávání závěrečné zprávy k ekologické havárii. Pokračovat v jednání bude v pátek.

Policie v souvislosti s havárií obvinila v červnu právnickou a fyzickou osobu z oblasti Rožnova pod Radhoštěm pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí a z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Obviněnými jsou společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a její ředitel Oldřich Havelka. 

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.