Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Balíček se může změnit, radoval se odborář. Koalice ale nemusí úpravy přijmout

Premiér Petr Fiala, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a předseda ČMKOS Josef Středula na tiskové konferenci po jednání tripartity. (10. července 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Odbory a zaměstnavatelé připraví společně návrh úpravy úsporného balíčku a předloží tento návrh premiérovi a koalici, oznámil premiér Petr Fiala. Koalice posoudí, zda by navržené změny mohly být přijaty. Dohodu s vládou před tím na Twitteru oznámil předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Pozměňovací návrh odborů a zaměstnavatelů bude podle něj v létě předložen do Sněmovny.
  17:49aktualizováno  19:27

„Nyní na něm začneme pracovat se zaměstnavateli,“ napsal na Twitteru Ďurčo. Z vyjádření premiéra ale vyplynulo, že fakticky odborům a zaměstnavatelům neslíbil, že nějakou zásadní změnu bude akceptovat.

„Nejsme připraveni ustupovat nátlaku. Budeme prosazovat úsporný balíček v té podobě v jaké byl předložen. Nikdo nepočítá s žádnými automatickými změnami,“ zdůraznil předseda vlády.

„Bylo to jednání věcné a otevřené,“ řekl po jednání s vládou předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula.

Ocenil vstřícný krok premiéra, že mají odbory společně se zaměstnavateli připravit návrh úprav úsporného balíčku. „Rád bych věřil, že můžeme dojít k něčemu společnému,“ řekl Středula. Pochválil, že za vládu přišlo s odbory jednat deset jejích členů, což byl rekordní počet.

„Bylo to pět intenzivních hodin jednání,“ řekl šéf odborové centrály ČMKOS.

Prezident Pavel naznačil, že by také balíček nemusel podepsat

Vstřícný krok vůči odborům a zaměstnavatelům, že mohou předložit návrhy změn balíčku, udělala vláda ve chvíli, kdy prezident Petr Pavel naznačil, že by také balíček nemusel podepsat.

„Pokud by to opravdu nevedlo ke snížení deficitu státního rozpočtu, nebo naopak pokud by to ve výrazné míře dopadlo na lidi, kteří už dnes mají problémy, pak by byl důvod to nepodepsat,“ řekl Pavel v rozhovoru pro Reflex.

Premiér tvrdí, že vstřícný krok nedělá kvůli slovům prezidenta. „Nehrálo to žádnou roli,“ prohlásil Fiala.

Den před jednáním o balíčku ve Sněmovně

O úsporném balíčku vláda jednala s odbory a zaměstnavateli 24 hodin před tím, než začne vládní koalice balíček prosazovat na mimořádné schůzi Sněmovny, která začíná v úterý odpoledne.

Úsporný balíček, který začne v úterý prosazovat ve Sněmovně pětikoalice, počítá s tím, že nově budou dvě sazby DPH 12 a 21 procent. Pro potraviny bude sazba 12 procent a nulové zdanění má platit pro knihy.

Koalice počítá i s rušením řady daňových výjimek, třeba školkovného či nepeněžních zaměstnaneckých benefitů. „Je to přijatelná cena za budoucí prosperitu Česka,“ řekl dříve Fiala.

Peníze do rozpočtu má přinést opětovné zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance ve výši 0,6 procenta z hrubé mzdy. Do rozpočtu to má přinést dodatečných 11,9 miliardy korun.

Schillerová: Budeme se snažit odstranit co nejvíc škod

S balíčkem kategoricky nesouhlasí opozice a bude klást odpor přijetí balíčku ve vládě navržené podobě.

„Největší zvýšení daní v historii naší země míří do Sněmovny. A s ním desítky nelogičností a 229 nevypořádaných připomínek od úřadů, asociací i ministerstev samotných. Čeká nás náročné jednání, kde se budeme snažit odstranit co nejvíce škod,“ napsala na Facebooku šéfka poslanců ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Úsporný balíček, jak ho předložila vláda, kategoricky odmítá také SPD. Je tak možné, že poslanci ve Sněmovně znovu stráví několik dnů i nocí.

Nesnižujte počet úředníků na odbavování migrační politiky, žádají zaměstnavatelé

Vláda řešila i výhrady k chystanému rozpočtu na příští rok, který vláda připravuje se schodkem 235 miliard korun, což se váže právě k balíčku.

Konečný návrh státního rozpočtu na příští rok, který musí vláda do Sněmovny poslat do konce září, nesmí mít podle premiéra Petra Fialy schodek vyšší než 270 miliard korun.

Vláda už řekla, že nehodlá v rozpočtu na příští rok snižovat tarifní platy státních zaměstnanců o 5 procent, jak původně zvažovala.

„S odbory souhlasím v tom, že není možné snižovat platy státních zaměstnanců. Na špatně placená místa kvalitní lidi nenajdeme. Škrtejme zbytečné agendy, ne platy lidem, kteří pro stát pracují,“ napsal na Twitteru ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan.

„Jednoznačně by v tak napjaté situaci na trhu práce nemělo dojít k osekání počtu úředníků na odbavování migrační politiky, což by zpomalilo vyřizování pracovních víz. Prioritními oblastmi jsou pro nás aplikovaný výzkum a infrastruktura. S jednotlivými resorty stále řešíme připravované škrty v dotacích, aby se nedotkly transformačních výzev. Požádali jsme vládu, aby při přípravě rozpočtu zohlednila také výdaje na strategické investice, na které se chce více zaměřit,“ uvedl v průběhu Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

28. června 2023