Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jednání v Hradci zkrachovala. TOP 09 trvá na personálních změnách

Česko

  21:21
HRADEC KRÁLOVÉ - Jednání o vytvoření středopravé koalice na královéhradecké radnici zkrachovala. TOP 09 dnes oznámila, že z dalších jednání odstupuje. Důvodem je setrvání některých dosavadních politiků ve vedení města, informoval lídr "topky" Richard Nádvorník. Původní koaliční partneři jsou tímto krokem zaskočeni.

Velké náměstí. Hradec Kralové foto: Reprofoto

Koalici v Hradci Králové měla tvořit ODS s šesti mandáty, Hradecký demokratický klub (HDK) s pěti zastupiteli, TOP 09 s čtyřmi, Volba pro město se čtyřmi mandáty a uskupení Doma v Hradci tvořené lidovci a nezávislými kandidáty, které v zastupitelstvu bude mít dva zástupce.

Uskupení mělo mít v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu mít 21 hlasů. Koaliční partneři se již shodli na osobě primátora, jímž měl být lékař a lídr kandidátky Hradeckého demokratického klubu Zdeněk Fink, a na počtu náměstků a radních pro jednotlivé subjekty.

Čtěte více o povolebních jednáních

"TOP 09 ve svém volebním programu slíbila především změnu v politickém stylu vedení města. Ta je samozřejmě možná jen pokud dojde ke změnám personálním. Současné výsledky dosavadních koaličních jednání nic takového ale neumožňují. Sestava nominovaných náměstků, Martin Soukup a Pavla Finfrlová za ODS a Vladimíra Šilhánková za Volbu pro město je naopak jistotou, že vše zůstane při starém, pouze s malými kosmetickými retušemi," uvedla ve svém prohlášení TOP 09.

Vyjednávání bude pokračovat v úterý
Komunální volby v Hradci Králové vyhrála ČSSD, která získala osm mandátů, pět stran uvažované středopravé koalice ji však chtělo odsunout na vedlejší kolej. Pět křesel v zastupitelstvu drží komunisté, stejný počet sdružení nezávislých kandidátů Alternativa, tři sdružení Změna pro Hradec.

"Pan Nádvorník přišel sám, oznámil nám, že TOP 09 v tomto konceptu končí a bez bližšího vysvětlení odešel. Zaskočilo nás to, chceme si prostudovat jejich prohlášení," řekla ČTK Pavla Finfrlová, která vedla kandidátku ODS.

Se zbývajícími třemi subjekty se chce sejít do úterka. "TOP 09 se poprvé dostala do zastupitelstva a hned rozbíjí středopravou koalici," uvedl lídr sdružení Doma v Hradci Leoš Kučera.

Před čtyřmi lety volby v Hradci Králové jasně vyhrála ODS se ziskem nadpolovičních 19 mandátů. Na pravicové koalici s celkem 25 hlasy se pak ODS dohodla s Volbou pro město a Hradeckým demokratickým klubem. V nynějších volbách ODS utrpěla velkou porážku a získala jen šest mandátů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat