Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vláda spustila Deštník proti drahotě, pět tisíc na dítě chce začít posílat v červenci

Česko

  18:58aktualizováno  19:32
Aby lidé měli přehled, na jakou pomoc kvůli růstu cen mají od státu nárok, spustila vláda nový web, takzvaný Deštník proti drahotě. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka také oznámil, že pravidla vyplácení mimořádného příspěvku 5 tisíc korun na dítě budou hotova příští týden. Peníze by se podle něj mohly začít vyplácet ve druhé půli července.

Lidé se mohou na webu ztotožnit s jednou ze čtyř skupin, kterými jsou rodiny s dětmi, senioři, ohrožené skupiny obyvatel, firmy a podnikatelé. Poté zjistí, jakou pomoc vláda každé ze skupin poskytuje. Na webu občané najdou i kroky pomoci pro bydlení a pohonné hmoty. Kromě základních informací se přes web lidé dostanou k příslušným postupům o získání pomoci a formulářům.

Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice je podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu stoupla na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. V porovnání s loňským dubnem zdražila elektřina asi o 30 procent a plyn o 44,2 procenta. Cena mouky stoupla zhruba o 52 procent, u masa cena vzrostla o 11 procent a u másla přibližně o 32 procent.

Inflaci a „drahotu“, na které má podle premiéra Petra Fialy „nesmazatelný podíl i nehospodárná politika a chování předcházející vlády“, musí nový kabinet řešit od nástupu k moci. Premiér podotkl, že situace se zhoršila a dále zhoršuje v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu.

Podmínky pro příspěvek 5 tisíc ministerstvo ještě definuje

Mimořádný příspěvek pět tisíc korun pro rodiny s dětmi do 18 let by se mohl podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky začít vyplácet v druhé polovině července. Jak o něj budou lidé žádat a jak bude stát kontrolovat, že na něj mají nárok, resort teprve přesně stanoví v návrhu zákona, který má být hotový příští týden.

„Na znění zákona pracujeme, chceme ho mít hotový v příštím týdnu,“ řekl Jurečka novinářům s tím, že schválený by mohl být během června.

Původně měla vláda projednat i návrh na druhé kolo tzv. milostivého léta, které umožňuje zbavit se dluhů u veřejných institucí. K návrhu má však připomínky legislativní rada, ty ale lze podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Marka Výborného vyřešit do příštího zasedání vlády za týden.

Do prvního kola se mohli dlužníci zapojit od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Jejich exekuce na dluhy u veřejných institucí a státních či polostátních firem se uzavřela, pokud zaplatili původní dlužnou částku a 908 korun exekutorovi. Nemuseli platit penále, úroky a poplatky. Druhé kolo by vláda chtěla zopakovat letos v létě, trvat by mělo až do září.

Nouzový stav a státní rezervy projedná vláda příští týden

O prodloužení nouzového stavu kvůli válce na Ukrajině vede vláda stále diskuzi, podle premiéra Petra Fialy by mělo být jasno příští týden. Zatím platí nouzový stav do konce května. Pro prodloužení o dalších třicet dnů je například ministr vnitra Vít Rakušan. „Za sebe říkám, že to věcnou podstatu má,“ řekl v úterý ve Sněmovně novinářům Rakušan. Prodloužení nouzového stavu musí odhlasovat poslanci, vládní koalice má však ve Sněmovně pohodlnou většinu.

Na příští jednání vlády za týden přeložila vláda rovněž diskusi o žádosti ministra zemědělství Zdeňka Nekuly o půl miliardy korun na potraviny, které má dostat na nákupy Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Ministři mají příští týden posoudit celkový stav státních rezerv a prodiskutovat nároky na další položky a případné další priority pro SSHR.

Vláda jednala ve středu mimo jiné také o prioritách českého předsednictví v Radě Evropské unie, které začíná 1. července. Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek uvedl, že prozatímní pracovní představa pěti hlavních priorit činí zvládnutí uprchlické krize a poválečnou obnovu Ukrajiny, energetickou bezpečnost, posilování evropských obranných kapacit, strategickou odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...