Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žáky v osmi okresech čeká dvojí testování, jde o 165 tisíc dětí. Neočkované učitele čeká respirátor

Covid 19

  15:02aktualizováno  16:05
Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o testování žáků osmi okresů na koronavirus. Jedná se o 165 tisíc žáků základních a středních škol. „Budeme testovat 1. a 8. listopadu,“ řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nenaočkovaní učitelé budou muset při výuce nosit respirátory. Netýká se to mateřských škol a dětských skupin.

Děti se budou testovat v okresech, kde je týdenní výskyt nákazy vyšší než 300 případů na 100 tisíc obyvatel.

„Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o testování v termínech 1. a 8. listopadu na základních a středních školách v těchto osmi okresech: České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Testování se bude týkat cca 165 tisíc žáků,“ oznámil na Twitteru  v průběhu jednání vlády ministr školství Plaga.

Ministerstvo už zahájilo rozvoz antigenních testů do těchto institucí. Školy testy podle Plagy obdrží prostřednictvím zřizovatelů v nejbližších dnech.

Děti, které jsou očkované, nebo mají testy z testovacích míst, se ale podle Vojtěch ve škole testovat nebudou muset. Dítě, které se odmítne testovat, bude muset nosit ochranu dýchacích cest.

Vláda podle premiéra Andreje Babiše schválila novelu krizového zákona, která má umožnit policii kontrolovat a na místě pokutovat nedodržení protikoronavirových opatření. Potvrdit to ale musí ještě parlament a ustavující schůze Sněmovny bude až 8. listopadu.

Ještě před jednáním kabinetu o protikoronavirových opatřeních jednala rada vlády pro zdravotní rizika a také ústřední krizový štáb.

Od pondělí platí kvůli zhoršující se epidemické situaci povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Výjimkou jsou situace, kdy lidé mezi sebou udržují rozestup aspoň 1,5 metru. Zkracuje se i karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým. Je možné opustit ji již po sedmi dnech, podmínkou je ale negativní PCR test.

Od začátku listopadu budou mít preventivní testy na covid-19 hrazeny ze zdravotního pojištění už jen děti do 18 let, lidé s alespoň jednou dávkou vakcíny proti koronaviru a ti, kdo se nemohou nechat naočkovat. Nadále zdarma budou i testy nařízené lékařem nebo hygieniky.

Zkrátí se i doba platnosti negativního testu na covid. U PCR testů na tři dny, u antigenních testů na pouhých 24 hodin. Personál restaurací také od 1. listopadu bude muset kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti.

20. října 2021

Mohlo by vás zajímat