Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na společné plavání budou moci děti z jedné školy bez testů, rozhodla vláda. Volnější režim nastane na VŠ

Česko

  12:34
Na společné plavání budou moct děti z jedné školy od 13. září bez testů, při sportu pak nebudou muset dodržovat rozestup 1,5 metru. O úpravě opatření ministerstva zdravotnictví rozhodla při mimořádném jednání vláda. Velké přednášky budou moct VŠ organizovat bez prokázání bezinfekčnosti. Akademické slavnosti nad 20 osob s testem či očkováním.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Podmínky prokázání bezinfekčnosti se nebudou vyžadovat v případě plavání v rámci vzdělávání ve školách, kdy jsou v uvedených prostorách přítomni pouze žáci jedné školy nebo je dozorující osoby nebo pokud provozovatel zajistí oddělení prostor tak, aby žáci každé jedné školy používali jiné prostory,

Pravidlo rozestupu 1,5 metru v případě skupinových lekcí neplatí, jde-li o osoby z jedné domácnosti, žáky jedné školy nebo dozorující osoby.

Obecně pro návštěvu bazénů platí podmínka předložení negativního testu na covid-19 či dokladu o očkování proti nemoci nebo o jejím prodělání.

Pokud by došlo k šíření nákazy, zvažuje ministerstvo zdravotnictví opětnové zavedení povinného testování ve školách, avšak pouze lokálně.

Od pondělí 13. září se musí jednou týdně testovat neočkovaní klienti zařízení následné péče, rozhodla v pátek vláda.

Nastupuje další vlna covidu, oznámil Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu ve Sněmovně oznámil, že i do Česka přichází další vlna koronaviru. „Data ukazují nástup další vlny,“ řekl poslancům ze zdravotního výboru. „Počty hospitalizací jsou nižší než v loňském roce, to nám dává naději, že počet hospitalizací nebude korelovat s počtem nakažených,“ uvedl Vojtěch.

„Nepředpokládáme, že bychom přistoupili k nějakému lockdownu,“ prohlásil Vojtěch. Počítá s tím, že jeho ministerstvo bude v boji s covidem využívat hlavně „režimová opatření“ – cestu ochrany dýchacích cest. Respirátory nyní lidé musí nosit ve veřejné dopravě či v obchodech.

Pokud by se počet nakažených vyhoupl na 75 na 100 tisíc obyvatel, mohlo by být podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha obnoveno povinné testování zaměstnanců ve firmách.

Jako příklad možného opatření v případě negativního vývoje covidu zmínil před novináři možnost povinného nošení ochrany dýchacích cest i na pracovišti.

Při nejhorším scénáři by se výrazně omezil provoz restaurací a obchodů. „Restaurace by mohly být jen pro předem rezervované nebo obchody formou ‚click and collect‘,“ uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Znamená to, že by bylo možné si jen v obchodech vyzvedávat předem objednané zboží. Jde podle ní o návrh, který ministerstvo dopracovává.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat