Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem do Vánoc, Rakušan chtěl celý měsíc

Česko

  12:24aktualizováno  13:36
Kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli migraci se prodlouží o dva týdny do Vánoc. Po jednání vlády to uvedli zástupci kabinetu. Ministr vnitra Vít Rakušan žádal prodloužení o měsíc. Kabinet také schválil, že příslušníkům bezpečnostních sborů se příští rok zvednou tarify o deset procent, u prvních dvou tarifních tříd o 17 procent.

Bez prodloužení by kontroly skončily 12. prosince. Česko obnovilo kontroly kvůli migrantům přicházejícím do EU takzvanou západobalkánskou cestou v závěru září. Rakušan před středečním zasedáním kabinetu navrhoval jejich prodloužení o 30 dní. „Po diskusi na vládě jsme se rozhodli situaci vyhodnocovat v kratších intervalech,“ uvedl nyní v SMS zprávě.

Podobně se vyjádřil také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že jde o krok, který kabinet přijal v tento okamžik. Pokud to bude situace vyžadovat, je vláda připravena kontroly znovu prodloužit.

„Vždy to je otázka vyhodnocování, jaká je míra rizika. To nelze takto sdělovat veřejnosti,“ řekl Jurečka na dotaz, zda bude na vánoční svátky zaveden mírnější režim. Bezpečnostní složky se podle něj situací zabývají.

Režim, který mezi Českou republikou a Slovenskem platí od konce září, může fungovat podle schengenských pravidel nejdéle půl roku, tedy do konce března. Opatření podle Rakušana zafungovalo, daří se i diplomatická jednání, která mají migraci omezit, například tlak na Srbsko, aby harmonizovalo vízovou politiku se zeměmi EU.

Kromě toho se vláda zabývala a schválila také návrh předložený ministerstvem zdravotnictví, který zmírňuje legislativní omezení hlukové zátěže zejména v oblasti dopravy. Stará právní úprava podle resortu obsahuje rigidní mechanismy, které způsobují komplikace v projektovém plánování a dalším rozvoji dopravní infrastruktury. Navrhl například dlouhodobou výjimku z limitů v případě, kdy investor vyčerpal všechny možnosti, jak hluk z provozu stavby snížit. Návrh dříve kritizoval ombudsman či někteří lékaři.

Vyšší platy pro vojáky i policisty

Vláda ve středu projednala také růst platů vojáků z povolání. Od ledna se na tarifech zvednou o deset procent. Vojákům zařazeným do nejnižší vojenské hodnosti, kterou je vojín, se tarif zvýší stejně jako minimální mzda.

„Jsme v situaci, kdy Česká republika čelí významným bezpečnostním hrozbám a rizikům. Potřebujeme, aby tady byla stabilita, pokud jde o personální složení těchto pracovníků bezpečnostních složek,“ komentoval rozhodnutí Jurečka. Dohoda o zvýšení platů podle něj byla od konce srpna.

Svobodník bude nově měsíčně mít 30 310 Kč, rotný 38 810 korun, kapitán 57 280 Kč a major 64 490 korun. Armádní generál, což je nejvyšší vojenská hodnost, dostane v tarifu 143 850 korun.

Příslušníkům bezpečnostních sborů se tarify zvednout o deset procent, u prvních dvou tarifních tříd o 17 procent. Policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a celníci, kteří jsou ve služebním poměru méně než tři roky, tak budou mít v první tarifní třídě v základu 23 300 korun, ve druhé 25 070 korun. Po každých třech letech ve služebním poměru se částka zvyšuje. Tarifní výdělek nezahrnuje osobní a další příplatky. Při započtení příplatků například v druhé tarifní třídě by měl plat přesáhnout 30 000 korun.

Dary pro Ukrajinu a Afghánistán

Vláda ve středu schválila také tři dary v celkové výši 70,7 milionu korun pro Ukrajinu a Afghánistán. Peníze půjdou například na modulární ubytovací jednotky či zdravotnický autobus na Ukrajině a na základní potřeby afghánského obyvatelstva.

Na Ukrajinu v souvislosti s válečným konfliktem půjde na návrh ministerstva zahraničí 50,7 milionu korun, z toho 30,7 milionu dostane ukrajinské ministerstvo zdravotnictví na zajištění mobilní zdravotní péče - zdravotnický autobus, dvě mobilní zdravotnické jednotky a mobilní stanovou jednotku.

Dvacet milionů korun obdrží zvláštní svěřenecký fond Organizace spojených národů (OSN) pro Afghánistán. „Je to záležitost, kterou děláme dlouhodobě. Je to základní prevence migrace,“ uvedl Lipavský.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat