Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nouzový stav až do konce června. S násilnou relokací uprchlíků vláda nepočítá

Česko

  14:39aktualizováno  19:20
Vláda kvůli uprchlické vlně z Ukrajiny žádá poslance o prodloužení nouzového stavu do konce června. Zatím platí v zemi do konce května. „Ještě bude potřeba požádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších třicet dnů,“ řekl premiér Petr Fiala. „My nechceme více,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Poslanci o žádosti vlády rozhodnou ve čtvrtek.

„Tento nouzový stav je jiný než covidový, tento nouzový stav se skutečně nedotknul práv lidí v České republice, neomezovali jsme otvírací doby,cestování z okresu do okresu, nikdo neměl zakázáno a podobně,“ zdůraznil ministr vnitra. Nouzový stav podle Rakušana vláda potřebuje kvůli ubytování nouzového typu.

Za pozitivní premiér Fiala označil, že přibývá uprchlíků z Ukrajiny, proti níž rozpoutalo válku Rusko,kteří si už našli pracovní místo - nyní už je podle něj takových lidí 50 tisíc.

„Musím konstatovat, že uprchlickou krizi Česká republika zvládá zatím výborně,“ prohlásil premiér a předseda ODS.

Ohlašovací povinnost budou mít žadatelé o dávku z Ukrajiny i rodiny, které je ubytovávají

Rakušan řekl, že se neprokázaly poplašné zprávy, že až o polovině lidí z Ukrajiny nemáme přehled. Může být 20 až 25 procent lidí, kteří se zdržují na jiné adrese, než jakou nahlásili při registraci v krajských asistenčních centrech. „Chystáme zpřesňující mechanismus, ten bude spočívat v tom, že další humanitární dávky budou navázány na registraci,“ řekl Rakušan.

„Člověk, který si pro ni půjde, zároveň provede registraci na tom obecním úřadě nebo na tom úřadě práce a my budeme vědět, kde přesně bydlí,“ uvedl ministr vnitra. „Stejně tak čeští ubytovatelé, kteří čerpají ten příspěvek za to, že ubytovávají někoho z Ukrajiny, rovněž budou mít tu ohlašovací povinnost,“ popsal Rakušan.

Jak premiér, tak ministr vnitra po jednání vlády prohlásili, že vláda nepočítá s žádným násilným přemisťováním uprchlíků, kteří do Česka dorazili.

„Pokud jde o relokaci uprchlíků na území České republiky, protože skutečně některá místa jsou přetížená a jinde třeba tolik těch lidí není, tak bych chtěl za vládu říci, že my neuvažujeme o nějaké násilné, nucené cestě. My uvažujeme o motivační, jedině takovou si dovedeme představit,“ zdůraznil premiér Fiala.

Řešení se rýsuje, řekl Rakušan k uprchlíkům na nádraží

Situaci na Hlavním nádraží v Praze, kde i po otevření stanového městečka pro romské uprchlíky v Troji zůstávají stovky lidí, lze podle Rakušana vyřešit pouze systémově, nikoli ze dne na den. „Řešení se rýsuje,“ řekl Rakušan. Pražský primátor Zdeněk Hřib mu přislíbil, že nebude dělat unáhlené kroky, což by podle vlády uzavření Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině bylo.

„Jsem si jist, že problém maďarsky mluvících Romů bude také zvládnut v nejbližší době,“ řekl premiér Fiala.

Zastavit motivaci části uprchlíků by podle něj měla změna vyplácení dávky na naturální podobu. Humanitární pomoc pro uprchlíky je nyní 5 tisíc korun na měsíc. Od úterý přitom platí povinnost prokázat se razítkem o překročení hranic Ukrajiny a schengenského prostoru před registrací v krajských centrech, aby mohla být uprchlíkům vyplacena humanitární dávka.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat