Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povedlo se nám ušetřit 2 miliardy korun za vakcíny proti covidu, řekl Válek

Česko

  16:08aktualizováno  16:32
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek po jednání vlády řekl, že se podařilo ušetřit téměř 2 miliardy korun díky dodatku ke smlouvě se společností Pfizer. Původně mělo Česko za objednané vakcíny proti covidu zaplatit 5 miliard korun.

Dodávky dosud objednaných vakcín proti covidu-19 rozloží Česko až do roku 2026. „Vždy dostaneme nejnovější typ vakcín,“ řekl Válek. Zdůraznil, že covid nikam nezmizel.

Vláda také vyhodnocovala nakládání s penězi vyčleněnými na předsednictví Česka Evropské unii loni v druhé polovině roku.

České předsednictví v Radě Evropské unie stálo 2,03 miliardy korun, původně se počítalo s 2,4 miliardy, náklady tak byly nižší o 15 procent, oznámil po jednání vlády vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Vláda odmítla návrh obecného referenda

Kabinet Petra Fialy odmítl návrh opozičního hnutí ANO na přijetí ústavního zákona o obecném referendu. Po jednání vlády to řekl Jurečka.

ANO navrhuje, aby se rozhodování ve všelidovém hlasování využívalo jen v případě, že by pro takový postup existovala široká podpora veřejnosti.

Referendum by se mohlo podle návrhu poslanců ANO na základě petice s podpisy nejméně 450 tisíc obyvatel, to je podle legislativní rady málo.

Přísnější podmínky by si právníci představovali i pro iniciování všelidového hlasování parlamentem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!