Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Třetí dávka bude pro všechny nad 18 let, firmy musí testovat i očkované zaměstnance

Česko

  15:01aktualizováno  18:03
Všechny zaměstnance, i ty, kteří se proti covidu již třikrát očkovali, čeká od 17. ledna jednou za tři až pět dnů testování antigenními testy. Rozhodla o tom vláda. Testování bude hrazené. Od 4. ledna bude očkování posilující dávkou umožněno všem nad 18 let. Důvodem je šíření nakažlivější mutace covidu omikron.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 řekl, že by si všichni měli dát do nového roku předsevzetí, že se naočkují.

Aktuální data z Velké Británie, Dánska a dalších zemí z 27. a 28. prosince podle Válka jednoznačně potvrdila, že posilovací dávka výrazně zvyšuje ochranu před vážným průběhem onemocnění způsobeným mutací omikron.

Lidé nad 30 let mohou požádat o posilující dávku již od 27. prosince.

Vláda řešila i opatření pro školy nebo využívání PCR testů. Ministři školství a zdravotnictví mluvili o metodě test-to-stay. Ve třídě, kde se objeví pozitivní žák, při ní nenastupují děti do karantény, ale testují se dál antigenními testy každý den. Cílem podle Válka je, aby nemusela jít do karantény celá třída.

„Zásadní je, aby byla zachována prezenční výuka ve školách a co nejvíce se minimalizovalo riziko karantén pro školní kolektivy, což je od začátku jedna z mých priorit,“ říká Válek.

V USA odborníci doporučují kvůli omikronu zkrátit izolaci na pět dní z deseti, protože po nakažení jsou lidé nejvíc infekční. V Česku se kvůli deltě izolace prodloužila z deseti na současných 14 dní.

Válek řekl, že i jeho spolupracovníci připravují úpravu pravidel pro délku karantény a izolace. Mají čtyři varianty. 

Nejvyšší počty nakažených koronavirem za celou dobu pandemie v úterý zaznamenalo hned několik evropských zemí včetně Francie, Itálie, Británie či Řecka. Ve všech případech k rekordům přispělo rychlé šíření varianty omikron, kvůli níž řada států přijímá další protiepidemická opatření.

Počty nově hospitalizovaných podle stupně očkování

Kvůli růstu cen energií má pomoc zvýšení příspěvku na bydlení

Vláda schválila podle premiéra Petra Fialy pomoc lidem postiženým výrazným růstem cen energií.

Pomoci má zvýšení příspěvku na bydlení. Návrh novely zákona o státní sociální podpoře vláda projedná 5. ledna. Má obsahovat zmocnění pro vládu částky mimořádně navyšovat v průběhu roku svým nařízením v případě, kdy se odhad vývoje cen významně zvýší. Počítá se s náklady pro státní rozpočet ve výši 2,5 až 3 miliardy korun.

„Dávku budou moci lidé čerpat tři měsíce dozadu,“ řekl premiér Fiala.

Využít by mělo být možné i mimořádnou okamžitou pomoc, pro podnikatele se má rozšířit program Záruka v souvislosti s vynucenou změnou dodavatele energií. Dosáhnout nižších nákladů na energie půjde i využitím dotací na snížení energetické zátěže domácností.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou zdarma poskytovat záruky podnikatelům do výše 80 procent jistiny zaručovaného úvěru, jehož maximální výše může být 2 miliony korun. Doba ručení bude až dva roky. Podnikatelům to má pomoci překlenout období spojené s prudkým nárůstem cen energií.

Bez ohledu na to, zda jsou očkovaní se mají od 17. ledna testovat všichni zaměstnanci ve firmách. Testování bude probíhat dvakrát týdně antigenními testy, které budou hrazené. Návrh vlády ještě projedná tripartita, poté ho schválí vláda. Podle Hospodářské komory je to hlavně pro velké firmy logisticky náročné až nemožné. Některé firmy naopak plánují dobrovolné testování zaměstnanců už od 3. ledna. 

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...