Návrh, který podali společně šéfové poslaneckých klubů ODS Marek Benda a KDU-ČSL Aleš Dufek, šéf lidovců Marian Jurečka a místopředsedkyně občanských demokratů Eva Decroix, reaguje na loňské rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil zákonnou úpravu, která pro úřední změnu pohlaví vyžadovala chirurgický zákrok, zahrnující sterilizaci a přeměnu pohlavních orgánů.
Změna pohlaví má být možná jen na základě osobního prohlášení před matričním úřadem, podložené ale bude muset být lékařským potvrzením od specialisty v oboru sexuologie nebo psychiatrie. Vedle toho, že člověk bude moct své pohlaví úředně změnit maximálně dvakrát za život, dodatečný záznam u matričního úřadu může být proveden nejdříve po uplynutí doby jednoho roku od učinění osobního prohlášení.
„Roční lhůta i povinné lékařské potvrzení mají předejít unáhleným krokům a zajistit, že každý, kdo projde tímto procesem, bude mít jistotu, že učinil správně,“ řekl Marek Benda.
Vláda se věnovala i návrhu na zmírnění podmínek pro regulaci reklamy na léky na předpis a zdravotnické prostředky na poukaz. Reklama na kojeneckou výživu bude nově v kompetenci Státní zemědělské a potravinářské inspekce, řekl po jednání vlády ministr pro místní rozvoj za STAN Petr Kulhánek. Dosud ji kontrolovaly krajské živnostenské úřady.
Bek dopředu avizoval, že stáhne z programu jednání další návrh změny školského zákona
Na programu jednání vlády nakonec není balíček změn v praxi základního a středního školství. Jde v něm o snížení počtu škol zřizovaných obcemi a kraji tak, aby ubyly ty s méně žáky, či zavedení profilové práce s obhajobou jako alternativy školní části maturity.
Ministr školství Mikuláš Bek ale už v úterý ve Sněmovně řekl, že návrh z jednání vlády stáhne, pokud Sněmovna projedná ve druhém čtení jinou novelu školského zákona, do níž chce vláda zakotvit změnu pravidel financování nepedagogických pracovníků ve školství. A přesně to se stalo, poslanci novelu školského zákona projednali v noci na středu.