Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda kývla na růst penzí, navrhla „válečný“ rozpočet se schodkem 295 miliard

Česko

  14:10aktualizováno  23:48
Vláda schválila zvýšení penzí od ledna příštího roku v průměru o 825 korun a posílá do Sněmovny návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura ho označil za ho označil za „protikrizový a válečný“. „Posílíme výdaje na obranu na 1,5 procenta HDP,“ řekl premiér Petr Fiala.

Kvůli rozpočtu vláda ve středu jednala přes šest hodin. „Schodek je vyšší, než bych si já sám přál a představoval,“ řekl premiér Petr Fiala. Další prioritou jsou podle předsedy vlády výdaje do infrastruktury.

Návrh státního rozpočtu musí vláda do Sněmovny předložit do konce září.

Ministr financí Zbyněk Stanjura již minulý týden připustil, že se může zvýšit jím původně navržený schodek 270 miliard korun. „Tlak na výdajovou stranu je opravdu obrovský. Souvisí to samozřejmě s vysokými cenami energií,“ řekl Stanjura.

V původně navrženém rozpočtu na příští rok nebyly zahrnuty náklady na zastropování cen silové elektřiny a plynu, což už schválil parlament a podepsal prezident Miloš Zeman.

Rozpočtové náklady svého návrhu na zastropování cen elektřiny a plynu vláda v příštím roce odhadla na 130 miliard korun. Pomoci to zaplatit mají dividendy ze státních firem či z mimořádné windfall tax čili daně z mimořádných zisků a zvýšené příjmy z emisních povolenek.

Penze se v průměru zvýší o 825 korun

Od ledna 2023 by se měla průměrná starobní penze zvýšit o 825 korun. Solidární část všech starobních, invalidních a pozůstalostních penzí by se měla podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí zvednout o 140 korun.

K tomu by o 5,1 procenta měla vzrůst zásluhová procentní výměra důchodu podle odpracovaných let a výdělků. Od ledna se zásluhový díl navýší také o bonus 500 korun za vychované dítě.

„Všichni ti, kdo pobírají některý z důchodů, jsou velmi zranitelnou skupinou, na kterou v současné době rostoucí ceny citelně dopadají. Valorizace důchodů je základní nástroj pomoci v této době,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Kabinet se vyslovil také pro zvýšení příspěvků pro pěstouny a děti z náhradní rodinné péče, ke kterému dojde již od října.

Vládní nařízení počítá s tím, že o 27 % vzroste příspěvek na úhradu potřeb dítěte, jednorázový příspěvek při převzetí dítěte, který nebyl navýšen od roku 2008, vzroste o 35 %. Zaopatřovací příspěvek, který pomáhá mladým lidem při odchodu z ústavní, pěstounské nebo poručenské péče, se zvýší o 15 %.

„V této oblasti jsme měli velký dluh vůči řadě lidí. Některé z těchto příspěvků totiž byly naposledy upravovány v roce 2008, tedy před 14 lety. Jde přitom o skupiny těch, kteří jsou z velké části na příjmech od státu závislí. Vzhledem k rostoucím cenám jsme se proto rozhodli o jejich výrazném navýšení,“ uvedl Jurečka.

Mohlo by vás zajímat