Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záchrana pošty má stát 8 miliard korun. Vrátíme jí kondici, tvrdí Fiala

Česko

  7:04aktualizováno  16:01
Základní parametry transformace České pošty projednávala ve středu vláda. „Jsme připraveni poštu zachránit a dostat ji do kondice,“ řekl po jednání premiér Petr Fiala. Pokud je v obci jediná pošta, nebude ji vláda rušit. Česká pošta v současnosti provozuje 3200 poboček, z toho zrušeny budou tři stovky.

Půjde o návrh Českého telekomunikačního úřadu a rušení poboček má probíhat od července.

„Česká pošta tady bude, nezkrachuje,“ řekl po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan. „Model privatizace jsme nezvolili,“ uvedl Rakušan.

Náklady na transformaci pošty podle ministra vnitra přesáhnou 8 miliard korun. Transformace se podle něj dělá proto, aby byly poštovní služby zachovány. Za problém označil to, že Českou poštu převzala vláda ve stavu, kdy se pro ni několik let nic neudělalo.

Problémem je podle premiéra Fialy kvalita služeb a celkové fungování pošty. Za loňský rok pošta čeká ztrátu 1,5 miliardy korun.

Už dříve Rakušan představil, jak bude tranyformace České pošty probíhat. „Přišel jsem s tím, aby se transformovala na dvě části. V případě té první by šlo o klasický státní podnik, který by zajišťoval hlavně listovní služby nebo třeba roznos důchodů. Druhá část by byla na komerční bázi a byla by tak schopná generovat zisk. Šlo by o logistiku, a tedy hlavně balíkovou službu,“ uvedl nedávno Rakušan.

„Pokud se bude síť upravovat a zmenšovat, tak jedině tam, kde poboček je více. Dostupnost pro občana zůstane zachována,“ řekl ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„To je vážně tragédie. Starostové pořád netuší, kde a kolik poboček České pošty je v plánu zavřít. S kolegy jsme proto požádali o svolání Výboru pro bezpečnost, s bodem Česká pošta. Kromě Víta Rakušana žádáme o účast i odboráře, zástupce Svazu měst a obcí a Asociace krajů,“ napsala na Twitteru stínová ministryně vnitra za ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Prodloužení pravidel pro nouzové ubytování uprchlíků

O rok, do konce března příštího roku, chce vláda prodloužit platnost pravidel pro nouzové ubytování válečných uprchlíků.

Vyplácení solidárního příspěvku pro lidi, kteří zdarma či za úhradu energií ubytovávají uprchlíky u sebe doma či ve svém volném bytě, se pak má prodloužit o čtvrt roku. Podpora by se tak měla poskytovat do konce června.

Ministerstvo zahraničí navrhuje v novele vládního nařízení nevydávat víza také Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné státní občanství. Vláda krátce po loňském útoku Ruska na Ukrajinu rozhodla o zastavení vydávání víz ruským a později též běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Platnost rozšířeného nařízení se má prodloužit do konce března příštího roku.