Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volit by se mohlo jen jeden den. Vláda se usnesla na pátku, návrh míří k poslancům

Česko

  11:09aktualizováno  15:05
Kabinet Petra Fialy schválil změnu volebních pravidel. Nově by se mělo volit jenom v pátek od 7 do 22 hodin. Sčítání hlasů by tak probíhalo v nočních hodinách. „Každý člen volební komise bude mít nárok na dvouhodinovou pauzu na občerstvení,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan. „Navrhujeme volby jednodenní, jak je to ve většině evropských zemí,“ řekl premiér Fiala.

Doba od 7 do 22 hodin pro účast ve volbách je podle premiéra dostatečná.

Volby do Senátu, do zastupitelstev krajů a obcí mají také dostat pevný termín. Budou vždy v první celý říjnový týden.

„Neuvažujeme o korespondenční volbě uvnitř České republiky,“ řekl ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Korespondenční volbu chce vládní koalice umožnit jen krajanům v zahraničí.

Česko je v Evropské unii posledním státem se dvěma volebními dny. Volební místnosti se otevírají v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin.

Změna pravidel pro volby má platit od roku 2026. Definitivně o tom ale rozhodne parlament, který bude změnu volebních pravidel projednávat.

Voliči také mají dostat možnost požádat o voličský průkaz elektronicky na kterémkoli obecním úřadě, dnes je nutné žádat výlučně tam, kde má volič trvalý pobyt.

Zákon je spojený se změnou ústavy, která by měla zafixovat senátní obvody na 12 let tak, aby se neměnily kvůli změně počtu obyvatel každé dva roky při obměně třetiny horní komory parlamentu.

Souhlasíte, aby se volilo jen v jediný den?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

NE4908
ANO2655

Vláda schválila také nezávazné memorandum o porozumění se společností Volkswagen kvůli projektu gigafactory na baterie pro elektromobily v Líních u Plzně. Podle premiéra Fialy jde o investici v hodnotě 120 miliard korun.

„Významně by to pomohlo českému automobilovému průmyslu při přípravě na změny, které ho čekají,“ řekl Fiala po jednání vlády.

Od 5. února nebudou stálé kontroly na hranicích se Slovenskem

Vláda znovu řešila dočasně obnovené kontroly na českých hranicích se Slovenskem. „Od 5. února nebudou stálé kontroly na česko-slovenských hranicích,“ řekl po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan,

Minulý týden rozhodla o prodloužení kontrol kvůli zvýšenému počtu migrantů. Na hranicích už nevypomáhají vojáci a celníci, namátkové kontroly provádějí jen policisté. Opatření platí jen do půlnoci ze soboty na neděli.

Mohlo by vás zajímat