Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vláda navrhla zvýšit přídavky na děti, Česko bude cvičit ukrajinské vojáky

Na jednání vlády 9. listopadu 2022 přicházejí premiér Petr Fiala, ministryně obran Jana Černochová a ministr dopravy Martin Kupka. foto: Twitter Úřadu vlády

Kabinet Petra Fialy schválil návrh na zvýšení přídavku na děti v základní i zvýšené výměře o 200 korun. Schválit to ještě musí obě komory parlamentu a podepsat prezident. Na přídavky na děti mají nárok domácnosti s čistým příjmem do 3,4násobku životního minima.
  13:21aktualizováno  16:30

Podle věku dítěte pobírají nyní 630, 770 či 880 korun měsíčně. V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, studuje, je na rodičovské, či má důchod, je dávka o 500 korun vyšší. Dávka se má zvýšit od ledna.

Sjednotit by se měly také podmínky nároku na příspěvek na bydlení pro obyvatele Prahy a ostatních obcí.

Vláda kývla na výcvik ukrajinských vojáků

Ministři se zabývali také materiálem ministerstva obrany ohledně působení armády v zahraničních misích do roku 2024 a o pobytu příslušníků ozbrojených sil Ukrajiny a států EU v Česku do příštího roku.

Výcvik ukrajinských vojáků v České republice by se měl do konce příštího roku uskutečnit v pěti čtyřtýdenních turnusech, každého se může zúčastnit až 800 vojáků. Návrh předloží ministryně obrany Jana Černochová oběma komorám parlamentu. První cyklus se uskuteční letos. Celkové náklady na výcvik v ČR se odhadují na 975 milionů korun.

Výcvik vychází z dohody české a ukrajinské vlády, výhledově však bude převeden pod asistenční misi EU. Česko by do ní mělo vyčlenit až 55 lidí, působili by na území jiných členských států EU ve velitelských strukturách mise, případně na pozicích instruktorů. Cílem je poskytnout výcvik až 15 tisícům Ukrajinců, především na základně v Polsku.

Letos by měl výcvik ukrajinských vojáků na území ČR vyjít na 195 milionů korun, příští rok na 780 milionů. Peníze půjdou z kapitoly ministerstva obrany, po převedení výcviku pod misi Evropské unie budou částečně refundovány z finančních nástrojů EU.

Na státní záruky k pokrytí dopadů války na Ukrajině dosáhnou firmy, jejichž vývoz tvoří aspoň čtvrtinu jejich tržeb. Budou zároveň muset prokázat, že ruská agrese vůči Ukrajině nebo sankce uvalené kvůli této agresi na Rusko měly přímý nebo nepřímý negativní vliv na jejich podnikání. Vyplývá to z nařízení, které schválila vláda.

Podle už dříve schváleného zákona bude za investiční úvěry nebo půjčky na pracovní kapitál ručit stát prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti. Na záruky má být vyčleněno zhruba až 6,25 miliardy korun.

Na vládu přišel i náčelník generálního štábu

Kabinet Petra Fialy jednal i dopadu rakety v Polsku nedaleko ukrajinských hranic, kde zabila dva polské občany. Na zasedání kabinetu dorazil i náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Ministr zahraničí Jan Lipavský před tím mluvil s polským protějškem Zbigniewem Rauem. „Vyjádřil jsem upřímnou soustrast rodinám obětí, které zemřely v důsledku raketového útoku,“ uvedl Lipavský.

„Česko plně podporuje Polsko v prošetření celé záležitosti, a bude nadále spolupracovat na posilování bezpečnosti EU a NATO,“ dodal šéf české diplomacie, který je na návštěvě Londýna.

Za smrt Poláků je odpovědné Rusko, říká ministryně obrany

„Můj osobní názor je ten, že za smrt dvou Poláků je odpovědné Rusko. Kdyby Rusko nenapadlo Ukrajinu, žádné rakety by vzduchem nelétaly,“ řekla ve středu ve Sněmovně ministryně obrany Jana Černochová.

„Ať to byla jakákoli raketa, je to důsledek války na Ukrajině, a musíme si říct, co je příčinou - ruská agrese,“ prohlásil při příchodu na jednání vlády ministr zemědělství Zdeněk Nekula z KDU-ČSL.

„Všechno, co se děje na Ukrajině v poslední době, zejména masové útoky na ukrajinskou infrastrukturu, jsou válečné zločiny v plné síle,“ řekl ministr kultury Martin Baxa z ODS.

Polský prezident Andrzej Duda podle agentury Reuters řekl, že podle něj nic nenasvědčuje tomu, že šlo o úmyslný útok. Polsko nemá podle Dudy žádný důkaz, že byla raketa ruské výroby vypálená z Ruska. Americký prezident Joe Biden předtím řekl, že podle trajektorie nejspíš raketa z Ruska neletěla. Ukrajina byla v úterý terčem masivního ruského raketového útoku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat