Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čechům bojujícím za Ukrajinu nebude hrozit trest, shodli se Fiala se Zemanem. Česko pošle i další zbraně

Česko

  20:14aktualizováno  23:49
Lidé, kteří chtějí jet pomoci Ukrajině bránit se proti ruské agresi, se nemusí obávat trestu za to, že se přidali k cizí armádě. „Můžeme garantovat těmto lidem beztrestnost v případě, že by jim hrozilo trestní stíhání,“ řekl po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech premiér Petr Fiala. Vláda se rozhodla na pomoc Ukrajině poslat další zbraně za 17 milionů korun.

Beztrestnost by byla garantována formou abolice, kterou by udělil prezident s premiérovou kontrasignací.

Za vojenskou službu v ozbrojených složkách jiné země totiž jinak podle platného zákona hrozí pětiletý trest.

„Já jako předseda vlády nemohu nikoho nabádat, ani podporovat v tom, aby šel do boje na cizí území. Samozřejmě těch forem podpory, kterou můžeme projevit každý z nás Ukrajincům, ukrajinskému lidu v jeho boji, těch je celá řada,“ uvedl premiér. Shodl se s prezidentem, že není možné dát nějakou kolektivní možnost, ani možné poskytovat individuální schválení, ke kterému by byl prezident Zeman oprávněn.

Na Pražský hrad se v minulých dnech obrátilo asi 300 zájemců o výjimku pro zapojení se do cizí armády. Na ministerstvu obrany evidovali ke středě více než 100 uchazečů.

„Pokud se mě ptáte na to, jestli panu prezidentovi doporučím, aby v individuálních případech byl shovívavý a umožnil to, respektive, aby nedocházelo k potrestání těch lidí, tak na to bych odpověděl, že to ano,“ odvětil v pondělí na otázku iDNES.cz premiér Fiala po jednání s předsedy opozičních stran.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka je prezident Miloš Zeman možnosti účasti dobrovolníků v bojích na Ukrajině nakloněn a byl by pro výjimku.

Česko pošle Ukrajině kulomety, pušky, náboje

Kvůli válce Ukrajině se krátce po jednání Fialy s prezidentem Zemanem v Lánech mimořádně sešla vláda.

Rozhodla o daru, o kterém jednala ministryně obrany Jana Černochová se zástupci českých zbrojovek.

„Každý náboj se počítá! Zbrojaři darovali nám, my obratem Ukrajině. Česko pošle stovky kulometů, útočných pušek, samopalů, více než 100 tisíc  nábojů a zhruba tisícovku taktických rukavic za 17 milionů korun od firem Česká zbrojovka, Holík International, DSS a Sellier & Bellot,“ uvedlo na Twitteru ministerstvo obrany. „Pomáháme dál! A díky všem, kteří se na pomoci Ukrajině podílíte!“ komentovala to ministryně Černochová.

Ministryně obrany také seznámila vládu s tím, že pro posílení východního křídla NATO je pro Česko nejlepší variantou zapojení na Slovensku. Vysláno by mělo být asi 400 vojáků z mechanizovaných jednotek, logistického zabezpečení, Vojenské policie nebo velení a spojení. Do společné „battlegroup“ by měly být zapojeny i Maďarsko nebo Bulharsko.

Dosud na Ukrajinu ministerstvo poslalo vojenský materiál za více než 600 milionů korun. Ministerstvo obrany ve středu potvrdilo, že v poslední dodávce vojenského materiálu na Ukrajinu směřovalo 160 protiletadlových raket.

Již ve středu také vláda rozhodla, že Česko Ukrajině daruje zdravotnický materiál z armádních zásob za zhruba 21 milionů korun.

„Číslo nově příchozích se pohybuje kolem pěti tisíc denně,“ řekl k počtu uprchlíků z Ukrajiny po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan.

Souhlasíte s beztrestností českým bojovníkům za Ukrajinu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ano3821
Ne1001

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!