Podle šéfa Odborového svazu KOVO Josefa Středuly vláda odborářům nenabídla žádný konkrétní návrh, o kterém by mohli vyjednávat.
Nečas varoval, že stávka přinese škody v řádu miliard korun, nepřinese nic ani v sociálním dialogu a zvýší sociální napětí. Středula však opáčil, že bude mít pozitivní dopad. "Jeden den nepohody může České republice přinést mnoho let pohody," řekl doslova.
Odborář dále podotkl, že předáci dopravních odborů, které stávku na protest proti vládním reformám organizují, na jednání nebyli.
Šance skoro nebyla
To, zda odboráři na jednání s vládou a zaměstnavateli přijdou, nebylo do poslední chvíle jasné. Předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a ASO o tom jednali v úterý večer a ve středu ráno. Mimořádná tripartita by měla jednat o daňové, zdravotnické, důchodové a sociální reformě. Dalším bodem jednání je stávka.
Anketa
Jaký je váš postoj k vyhlášené stávce?
Někteří předáci už v úterý upozorňovali ale na to, že pokud chce premiér jednat o stávce a jejím případném zrušení, měl by se spíš než na ČMKOS obracet na vedení pořádající koalice dopravních odborových svazů. Ty ale nejsou členy ČMKOS ani ASO, a tak je na tripartitě nikdo nezastupuje.
O chystané stávce a blokádě by měl s odbory jednat i pražský primátor Bohuslav Svoboda. Zasedání krizového štábu metropole se zúčastní také premiér Petr Nečas. Koalice dopravních odborových svazů, která stávku pořádá, se pak chystá poslední podrobnosti o zastavení dopravy oznámit odpoledne.
Podívejte se na přehlednou infografiku |
Stávka v dopravě by ve čtvrtek měla začít v 0:00 a trvat do půlnoci. Zastavit se mají vlaky v celé zemi. Omezit se má provoz městské dopravy v Praze a Brně, Ústí nad Labem, Olomouci a Havířově. V metropoli chystají odbory "blokádu papalášů", jak svou akci nazvaly.