Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jednání zkrachovala. Stávka odborů začne o půlnoci

Česko

  9:55aktualizováno  11:36
PRAHA - Ani mimořádné dopolední jednání tripartity podle očekávání neodvrátilo čtvrteční plánovanou stávku, premiér Petr Nečas se s odboráři opět nedohodl, vyzval je, aby stávku odvolali, ti však odmítli.

Zleva prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, premiér Petr Nečas a šéf odborového svazu KOVO Josef Středula o jednání triparity. foto: ČTK

Podle šéfa Odborového svazu KOVO Josefa Středuly vláda odborářům nenabídla žádný konkrétní návrh, o kterém by mohli vyjednávat.

Nečas varoval, že stávka přinese škody v řádu miliard korun, nepřinese nic ani v sociálním dialogu a zvýší sociální napětí. Středula však opáčil, že bude mít pozitivní dopad. "Jeden den nepohody může České republice přinést mnoho let pohody," řekl doslova.

Odborář dále podotkl, že předáci dopravních odborů, které stávku na protest proti vládním reformám organizují, na jednání nebyli.

Šance skoro nebyla
To, zda odboráři na jednání s vládou a zaměstnavateli přijdou, nebylo do poslední chvíle jasné. Předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a ASO o tom jednali v úterý večer a ve středu ráno. Mimořádná tripartita by měla jednat o daňové, zdravotnické, důchodové a sociální reformě. Dalším bodem jednání je stávka.

Anketa

Jaký je váš postoj k vyhlášené stávce?

Nelíbí se mi vládní reformy, proto stávku podporuju 8789
Reformy se mi nelíbí, ale se stávkou nesouhlasím 1157
Nějaké reformy být musí, odbory své protesty přehánějí 14803

Někteří předáci už v úterý upozorňovali ale na to, že pokud chce premiér jednat o stávce a jejím případném zrušení, měl by se spíš než na ČMKOS obracet na vedení pořádající koalice dopravních odborových svazů. Ty ale nejsou členy ČMKOS ani ASO, a tak je na tripartitě nikdo nezastupuje.

O chystané stávce a blokádě by měl s odbory jednat i pražský primátor Bohuslav Svoboda. Zasedání krizového štábu metropole se zúčastní také premiér Petr Nečas. Koalice dopravních odborových svazů, která stávku pořádá, se pak chystá poslední podrobnosti o zastavení dopravy oznámit odpoledne.

Podívejte se na přehlednou infografiku

Stávka v dopravě by ve čtvrtek měla začít v 0:00 a trvat do půlnoci. Zastavit se mají vlaky v celé zemi. Omezit se má provoz městské dopravy v Praze a Brně, Ústí nad Labem, Olomouci a Havířově. V metropoli chystají odbory "blokádu papalášů", jak svou akci nazvaly.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat