Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
24. července 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ukřivděný Rath v rozdělené Hostivici. Jedni mu věří, jiní si kvůli němu ani nekoupí pizzu

Rath strávil den, který rozhodoval o jeho osudu, v práci, tedy v ordinaci v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rath strávil den, který rozhodoval o jeho osudu, v práci, tedy v ordinaci v... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA  Obyvatelé středočeské Hostivice s napětím očekávali, s jakým rozsudkem nad exposlancem a bývalým hejtmanem Davidem Rathem přijde ve čtvrtek odpoledne soud. Ještě než vyšlo najevo, že Ratha posílá soudce Pacovský na osm a půl let do vězení, se před jedním z místních obchodů srocovali lidé a vášnivě diskutovali o tom, zda je vinen či nikoli.

Ještě během čtvrtečního rána si všichni mysleli, že soudce Pacovský vyřkne rozsudek tváří v tvář Davidu Rathovi. Jenže jak se brzy ukázalo, soud musel začít v jeho nepřítomnosti. 

Exposlanec totiž zrovna ordinoval v Poliklinice u sv. Jakuba nedaleko jeho domu. „Ano, zrovna tam je a ordinuje,“ potvrdila reportérce serveru Lidovky.cz krátce před jednou hodinou odpoledne postarší dáma, jež zrovna vycházela ze dveří s receptem v ruce. Jak Rath později vysvětlil, raději se věnoval svým pacientům, než aby vyslechl podle něj už dávno rozhodnutý verdikt.

Poliklinika u svatého Jakuba, kde David Rath ordinuje zhruba dvakrát týdně.

Poliklinika u svatého Jakuba, kde David Rath ordinuje zhruba dvakrát týdně.

Hrobové ticho před rozsudkem

Hostivice byla v době, kdy soud v Praze začal, liduprázdné. Po náměstí jen čas od času projeli cyklisté, sem tam prošel pejskař či maminky s kočárky. Téměř úplné ticho přehlušovaly jen zvuky místní poutě.

Když soudce Pacovský před narvanou soudní síní oznámil, že je bývalý hejtman Středočeského kraje vinen, ošetřoval Rath zrovna dalšího pacienta. Verdikt nechtěl bezprostředně poté komentovat. 

Když se redaktorka serveru Lidovky.cz chtěla dostat přímo za Rathem do jeho ordinace, vyhodila ji zdravotní sestra s tím, že „zrovna ordinují“ a pokud není pacientka, nemá tam co pohledávat. Také další novináře žádala, aby opustili zdravotnické zařízení. 

Hostivice v den rozsudku nad Davvidem Rathem. Na snímku je vidět také Rathovo...

Hostivice v den rozsudku nad Davidem Rathem. Na snímku je vidět také Rathovo čtvrteční útočiště, Poliklinika u sv. Jakuba

Trvalo zhruba další dvě hodiny, než nepravomocně odsouzený Rath vyšel ven. S vážnou tváří otevřel dveře a v lékařském plášti s vyšívaným logem polikliniky zahájil svou řeč. Tichým hlasem řekl, že je rád za zrušení trestu smrti. „Jinak bych ho dostal,“ řekl ironicky a zopakoval, že soud v podstatě splnil svůj úkol, když jej odsoudil. 

Teprve až v tu chvíli se začalo malé náměstí Hostivice zaplňovat lidmi. Nikdo z nich nebyl nebyl čerstvou informací o výši trestu „jejich“ Ratha překvapený. 

Na dva tábory

Z odpovědí náhodných kolemjdoucí však vyšlo najevo, že Hostivice v názoru na rozsudek není zajedno. „Fandím mu, podle mě mu soud křivdí, žádné úplatky nepřijímal,“ řekla přesvědčeně žena ověšená nákupními taškami. Jenže jak vzápětí potvrdila i jedna z místních prodejkyň, která si z obavy před ztrátou zákazníků nepřála být jmenovaná, takový názor rozhodně nesdílí všichni obyvatelé Hostivice. 

„Jsou tu dva tábory, jedni ho zbožňují, druzí nenávidí. Řeknu to asi takhle: ti, kdo z něj mohli profitovat, ho podporují,“ uvedla. Sama si však netroufala tvrdit, jestli Rath úplatky skutečně přijímal a zda ovlivňoval veřejné zakázky. Její devítiletý syn jí však během rozhovoru skočil do řeči s tím, že on Rathovi fandí. 

A zatímco někteří místní rádi vyjádřili svůj postoj, jiní byli dotazy silně rozhořčeni. „Co bych na to říkala? Co bych na to asi tak říkala?“ křičela skoro žena, která se svým mužem zrovna venčila psy. Poté přidala do kroku, aby nemusela odpovídat na další otázky. 

„To je předčasné“, zareagoval Rath na otázku, zda je už připraven na nástup do...
Zároveň soud Rathovi uložil propadnutí majetku.

Kvůli Rathovi nechtěli kupovat pizzu

Že osoba odsouzeného lékaře vzbuzuje v Hostivici velké emoce, potvrdil také místní prodejce pizzy. „O mně se tu ví, že Ratha neobdivuji. Spíše naopak. Nemám ho rád. Někteří kvůli tomu ke mně přestali chodit,“ řekl redaktorce. Zažil prý i vyhrocené situace. „Jedna paní tady dokonce nechala ve frontě stát svého syna, protože ona tu prý čekat prostě nechtěla,“ vyprávěl dál.

Ve čtvrtek kvůli Rathově soudu nejspíš zavřela i jeho místní restaurace Citadela. „Dnes otevíráme v 18 hodin,“ stálo na vývěsní ceduli. Zaměstnanci však nechtěli říci proč, ani jestli si Rath nepřijde po svém neúspěchu zpříjemnit večer alespoň dobrou večeří. „To nebudu komentovat, na shledanou,“ zavřela dveře obsluha. 

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?