28. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jedovaté výfuky už razítko nedostanou. Chystá se zpřísnění STK

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Výfukové plyny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výfukové plyny. | foto: Shutterstock

PRAHA Obejít zákon o emisích by mělo být od Nového roku složitější. Spolu s prvním lednem totiž začnou kontroloři pořizovat fotodokumentaci měření a odesílat ji do databáze ministerstva dopravy. Tady se budou snímky a výsledky kontroly ukládat.

„Už nebude možné, aby vozidlo, které stanici vůbec nenavštíví, dostalo protokol o úspěšné kontrole. Zároveň se zúží prostor pro to, aby vozidlo, které neprojde měřením na jedné stanici, odjelo na jinou, kde se mu to podaří. V protokolech totiž budou zaznamenávány časy a doba kontrol,“ vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Odhadem jezdí po českých silnicích až desetina aut, která by měla zůstat v garáži. Neměla totiž kontrolami projít. Přesto dostala příslušná razítka.

Mechanici budou fotit vůz zepředu a zezadu, zaznamenat musí také výrobní štítek, tachometr a VIN kód, což je identifikační číslo vozidla platné mezinárodně. Stejný systém začal platit už letos na Stanicích technické kontroly (STK).

Na STK přinesla novinka delší fronty. Podle mechaniků totiž fotografování zdržuje. Na několika stanicích tak prodlužovali otevírací dobu, zároveň ale i zdražovali. Lze tak očekávat, že podobně tomu bude i u emisí.

Stanice, které budou chtít i nadále emise měřit, se musí přihlásit do registru. Seznam bude vyvěšen na stránkách ministerstva dopravy. Původně měla novinka platit už od prosince, nakonec byla ale o měsíc odložena kvůli problémům s registracemi i systémem samotným.

Na řidiče čekají od příštího roku i další inovace. Snazší bude zažádání o řidičský průkaz či jeho výměna, rozšíří se počet úseků dálnic, kde nebude platit povinnost mít dálniční známku, a nová auta na trhu budou muset mít ve výbavě systém zvaný eCall, který sám přivolá v případě nehody pomoc.

  • 12Diskuse


Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!