26. dubna 2013 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Náprava je zcela vyloučena, napsala o Smetanovi Langerová

Roman Smetana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Smetana | foto: ČTK

PRAHA Tykadlový příběh s bývalým šoférem Romanem Smetanou v hlavní roli se tento týden definitivně uzavřel. Alespoň na půdě soudu. Do digitální knihovny serveru Lidovky.cz nyní přibyl rozsudek, který před dvěma lety vynesla soudkyně Markéta Langerová. Přečtěte si, proč je podle ní Smetana zcela nenapravitelný případ.

"Je odpůrcem současného elitářského systému. Do žádné politické strany zatím nevstoupil, jelikož má za to, že politické strany přirozeně přitahují mocichtivé a chamtivé lidi, a do této společnosti obžalovaný patřit nechce," charakterizuje Smetanu v rozsudku soudkyně Langerová.

Soud u konce

Žalobci začátkem týdne uzavřeli Smetanův případ. Další vězení mu tak nehrozí. Zůstává mu tříměsíční podmínka za to, že se vyhýbal nástupu do vězení. Více čtěte zde.

Smetanovi soud uložil zaplatit způsobené škody a odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací. To však odmítl. Soudkyně mu proto změnila trest na 100 dní vězení. Nástupu do vězení se Smetana vyhýbal a to hned dvakrát. Podruhé, když se do věznice měl vrátit po přerušení trestu.

I její muž se přitom stal terčem Smetanova "fixového útoku" z května 2010, na jehož konci zůstalo několik desítek pomalovaných plakátů politických stran. Manželem soudkyně je totiž bývalý ministr Ivan Langer (ODS), který tehdy kandidoval do sněmovny. O tom se však Langerová v rozsudku nezmiňuje. Nicméně Smetana o jejím vztahu s politikem věděl, ale na možnou podjatost si nijak nestěžoval.

Pokud bude mít potřebu, udělá to znovu

"Není přesvědčen o tom, že by se jednalo o poškození cizího majetku, jelikož formou daní si to občané prakticky zaplatili, politici se neptají, jestli z daní občanů mohou být financovány tyto reklamy, takže obžalovaný to nevnímal, že by se jednalo o cizí majetek," popsala Langerová Smetanovu argumentaci.

Z jeho výslechu dospěla také k závěru, že by Smetana mohl malování fixem opakovat. "I v budoucnu, pokud bude obžalovaný cítit potřebu se vyjádřit, tak tak učiní, a to bez ohledu na to, jestli mu v tom bude stát zákon," uvedla soudkyně.

Poté dodala, že Smetana svůj čin považuje za správný a stojí si za ním. "Svého činu nelituje, dělal to z přesvědčení a jeho náprava je vyloučena," uvedla soudkyně. O pár řádků níže ještě závěr upřesnila. "Jeho náprava je zcela vyloučena."

Kompletní verdikty v knihovně serveru Lidovky.cz

- Rozsudek nad severočeským stínovým vládcem Alexandrem Novákem (korupce, 4 roky nepodmíněně).

- Rozsudek nad exposlancem Petrem Wolfem (korupce, 6 roky nepodmíněně)

- Rozsudek nad podnikatelem Tomášem Pitrem (daňový únik,, 3 roky nepodmíněně

- Rozsudek nad poslancem Romanem Pekárkem (korupce, 6 let nepodmíněně)

- Rozsudek nad pirátem Alešem Trpišovským (nehoda, 2 roky podmíněně)

Projekt digitální knihovny serveru Lidovky.cz získal čestné uznání v Novinářské ceně 2012.

Zajímá vás podrobnější charakteristika Smetany, jak ji na závěr soudního řízení sepsala soudkyně Langerová? Přečtěte si rozsudek v plném znění v digitální knihovně serveru Lidovky.cz.

spaŠárka Pálková