Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jemenský vůdce licituje o moc

Česko

Dlouholetý prezident Sálih slíbil, že odejde - ovšem až za rok. USA se bojí, že nestabilita nahraje Al Kajdě

SANÁ/PRAHA Měsíc a půl trvající protesty nahlodaly moc dalšího z arabských vůdců, jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Zatím ovšem ne natolik, aby způsobily jeho pád a především aby vynesly k moci někoho jiného, kdo by dokázal v již tak nestabilní oblasti prorostlé aktivitami teroristů zajistit vládu zákona.

Sálih, který vládne Jemenu už od roku 1978, čelí přitom nejen pouličním demonstracím, ale stále více i dezercím v řadách vládnoucí elity. Včera se pokusil tlaky na své odstoupení zastavit příslibem, že odejde sám, ovšem až za rok - neboli přesněji řečeno na konci roku 2011 či v lednu 2012 - a až bude jasné, kdo by nastoupil po něm. O nástupci by se prý mělo rozhodnout ve volbách. „Alí Abdalláhovi Sálihovi nejde o moc. Neodejde ale bez toho, aby věděl, komu předává moc,“ ujišťoval zpravodaje agentury Reuters prezidentův tajemník. Opozice ale příslib jemenského vůdce označila za nedostatečný s tím, že o jeho osudu se možná rozhodne již v nejbližší době.

Tlak na Sáliha zesílil po násilném rozehnání páteční demonstrace, kdy příslušníci ozbrojených sil věrní prezidentovi zahájili palbu do davu demonstrantů v jemenské metropoli Saná. Na místě zůstalo nejméně 52 mrtvých.

Velvyslanec v Praze: Změnu režimu, ale pokojnou Po tomto masakru se proti dlouholetému jemenskému vůdci začali stavět i ještě doposud věrní představitelé jeho režimu od generálů, kmenových vůdců, vládních činitelů až po diplomaty. Mezi ně se zařadil i jemenský velvyslanec v Praze Abdurrahmán Hamdí. Ve svém včerejším prohlášení zaslaném do LN a dalších médií páteční masakr „důrazně odsoudil“ a uvedl: „Chci vyjádřit veškerou podporu poklidně demonstrujícím mladým lidem v jemenských městech a jejich požadavkům změny, která povede k budování právního a prosperujícího státu.“ Na závěr pak dodal, že tato změna musí být „pokojná“.

Před rozvratem země, v níž už nyní nemá centrální vláda pod kontrolou celé území, ostatně varoval i sám prezident Sálih, když podmiňoval svůj případný odchod do ústraní. „Ti, kteří se chtějí dostat k moci pomocí nějakých převratů, by měli vědět, že to nepřichází v úvahu. V naší vlasti nebude stabilita, vypukne občanská válka, krvavá válka. To by měli mít na paměti,“ prohlásil před skupinou armádních důstojníků a kmenových vůdců. A odpůrce své vlády obvinil, že ve skutečnosti chtějí již tak nejednotnou zemi dále rozdělit na tři části - jižní část, severní část a centrální část -, kde by své mocenské ambice mohli uskutečnit jak šíitští rebelové, tak extremisté patřící k Al Kajdě.

A právě riziko, že mezinárodní teroristická síť využije rostoucí nestability v Jemenu, kde má shodou okolností kořeny i rodina Usámy bin Ládina, vyvolává obavy zvláště u sousední Saúdské Arábie a pochopitelně u Spojených států. Americký ministr obrany Robert Gates proto včera prolomil obvyklou zdrženlivost USA a varoval před nestabilitou v Jemenu a odvedením pozornosti od tažení proti Al Kajdě.

***

Přes 32 let u moci

* Alí Abdalláh Sálih je prezidentem od července 1978. Nejdříve stál v čele severního Jemenu (oficiálně „Jemenské arabské republiky“), hlavou státu zůstal i v roce 1990 po sjednocení obou jemenských států. * Narodil se v roce 1946, podle některých zdrojů v roce 1942. Pochází ze severojemenského kmene Saná, který je součástí mocného kmenového svazu Hašídů. V 60. letech se zapojil do hnutí mladých důstojníků, které svrhlo monarchii. * Je šíitským muslimem, což mu umožňuje udržovat relativně dobré vztahy s Íránem.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...