Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Jen jsem Michálkovi snížil odměnu'

Česko

  18:19
PRAHA - Zatímco státní zastupitelství případ exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) odložilo s tím, že bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka neuplácel, válka mezi politikem a Michálkem zuří dál.

Pavel Drobil a Libor Michálek foto: Lidovky.cz

V kauze, která vyústila v Drobilovu rezignaci, prý exministr nabádal svého podřízeného Michálka, aby zničil důkazy o údajné korupci na fondu. Sám ho prý přitom "uplácel" tím, že mu nabízel místo náměstka. Michálek si však schůzku tajně nahrál a záznam poskytl médiím.

Podle žalobce se bývalý ministr korupce nedopustil. Minulý týden ale Michálek nařkl Drobila z dalšího pokusu o uplacení jeho osoby: den před inkriminovanou schůzkou mu přišla od exministra mimořádná odměna 150 tisíc korun. A to i přesto, říká Michálek, že bývalý ministr byl s jeho prací dlouhodobě nespokojen.

Drobil se ale nařčení brání. Podle něj dostal Michálek jen standardní doplatek ročních odměn, které se na ministerstvu životního prostředí jednou za půl roku vyplácely vedoucím pracovníkům podřízených organizací, jako byl právě Státní fond životního prostředí.

SPOR MEZI DROBILEM A MICHÁLKEM

PAVEL DROBIL
Pavel Drobil"Šlo o standardní doplatek roční odměny, které se vyplácely manažerům na MŽP."

"S Michálkem jsem byl nespokojený a nechtěl jsem mu původně dát ani korunu navíc. Můj náměstek mě přemluvil a Michálek to dobře věděl."

LIBOR MICHÁLEK
Libor Michálek"Takové odměny se dávaly, ale musely být konkrétně odůvodněny. Myslel jsem nejdřív, že jsem ty peníze dostal za projekt Zelené banky."

"Že jsem o zkrácení odměny věděl? To je pro mě nová a zcela úsměvná informace."

Tyto roční odměny tvořily zhruba desetinásobek měsíčního platu a Michálek měl dostat odměnu kolem 400 tisíc korun. Drobil mu prý takovou částku odmítl vyplatit.

"Návrh odměn mi tehdy přinesl náměstek Tomáš Vrbík. Já jsem v první chvíli u Michálka napsal nulu, protože jsem byl v té době s jeho prací velmi nespokojen. Pan Vrbík mě ovšem přesvědčil, že nedat Michálkovi žádnou odměnu by znamenalo otevřené vyhlášení války se Státním fondem životního prostředí a že by bylo dobré dát mu alespoň nějakou částku," sdělil LN Drobil.

Ten také dodal, že Michálek o zkrácení odměny ze 400 na 150 tisíc dobře věděl. "Doneslo se mi, že se ho to velmi dotklo. Zaspekuloval bych, že právě to může být důvod, proč tohle všechno dělá," uvedl Drobil.

MICHÁLEK O SNÍŽENÉ ODMĚNĚ VĚDĚL

Podle bývalé náměstkyně ministra životního prostředí Rút Bízkové Michálek o snížené roční odměně dobře věděl.

Rut Bízková."Panu Michálkovi jsem navrhla odměnu jako maximální s tím, že přes nedostatky, které nepochybně v práci fondu byly, je odpovědnost ředitele SFŽP tak velká, že si tyto peníze zaslouží," říká Bízková.

"Pan ministr (Drobil - pozn. red.) byl jiného názoru, odměnu zkrátil na 150 tisíc Kč, což je zcela v jeho pravomoci," doplňuje. Ve stejnou dobu dostávali odměnu ředitelé dalších 13 resorních organizací. Podle Bízkové se jednalo o běžnou záležitost.

Bízková: O snížení odměny jsem s ním mluvila
Bývalá náměstkyně prý s Michálkem o původní výši odměny mluvila: "Řekla jsem mu, že předběžně má počítat se 400 tisíci Kč, ale že to zatím není potvrzeno."

O snížení se podle Bízkové Michálek také dozvěděl. "Následně, když byla odměna zkrácena, sdělila jsem panu Michálkovi také tuto skutečnost s tím, že pan ministr je k jeho práci kritický."

Michálek se proti jeho slovům ohradil. Nepopřel, že se odměny na resortu skutečně rozdávaly, podle něj však musely mít konkrétní zdůvodnění.

"Já jsem v té době zrovna odevzdal mnohostránkový klíčový materiál k projektu Zelené banky. Myslel jsem si, že je to odměna právě za něj. Že by to mohlo mít korupční potenciál, mi došlo, až když jsem se dozvěděl, že pan Drobil všude říká, jak je se mnou nespokojený," řekl LN Michálek, který si odměnu nechal.

Rázně však popřel, že by věděl o tom, že by mu ministr odměnu nejdřív zamítl a pak zkrátil. "To je pro mě nová, úsměvná informace," řekl Michálek.

OCENĚNÝ MICHÁLEK

Drobilova slova ale potvrzuje i náměstek a ředitel finanční sekce MŽP Tomáš Vrbík. "Ty roční odměny se skutečně vyplácely, ředitelé na ně podle jisté směrnice mají nárok," řekl LN Vrbík, podle kterého ministerstvo uplynulý rok manažerům vyplatilo částku řádově kolem 1,5 milionu.

Vrbík je bývalý poslanec za stranu US-DEU, ze které v roce 2004 zběhl. Poslanecký mandát si ponechal a pro některé zákony hlasoval s tehdy opoziční ODS.

Autor:

Mohlo by vás zajímat