Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jepičí život terezínského superstrážníka? Starostka chtěla, abych pokutoval opozici, říká

Strážník Tomáš Rotbauer.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strážník Tomáš Rotbauer. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Strážník Tomáš Rotbauer přišel do Terezína loni v létě, kdy pomáhal se založením místní policie. Město si od muže, který převážně sám pochytal stovky celostátně hledaných zločinců, hodně slibovalo. Změna terezínského vedení ale vztahy zakalila. Na četníkovu stranu se ovšem postavili občané města, kteří žádají odvolání starostky.

Rotbauer střeží terezínské ulice od srpna loňského roku. V pevnostním městě do té doby z důvodu nedostatku finančních prostředků městská policie neexistovala. Obrovský majetek přesahující hodnotu tří miliard korun hlídala jen bezpečnostní agentura, která neměla téměř žádnou pravomoc.

Bývalý starosta Daniel Trapani se proto rozhodl v boji proti rostoucímu veřejnému nepořádku angažovat zkušeného Rotbauera a vzájemnou spolupráci si zpočátku oba velmi pochvalovali.

Práce v Terezíně je pro Tomáše Rotbauera, milovníka historie, splněným snem.
V Terezíně se vyskytuje domov se zvláštním režimem. Tomáš Rotbauer odměňuje...

„Neznám jinou obec, kde by městská policie nesloužila jako výběrčí daní, nesmyslně neměřila a zbytečně nenavyšovala pokutami rozpočty,“ hlásil úderně Rotbauer.

Trapani ovšem v říjnu zemřel a pevné postavení policisty a celého orgánu se oslabilo.

Miliónové dluhy mohou ohrozit existenci policie

Na Trapaniho místo se posunula jeho zástupkyně Hana Rožcová (Ženy Terezínska) a kvůli zadluženosti města, které dosahuje výše několika desítek milionů korun, začala šetřit. Úsporná opatření zasáhla i městskou policii, jež se na rozdíl od původního záměru nerozšíří, s čímž Rotbauer nesouhlasí.

„Měli jsme tu být tři strážníci a velitel, jenže jsem tady sám. Dva měsíce jsme připravovali koncept a paní starostka nyní ohlásí, že sem nikdo jezdit nebude, protože najednou nejsou peníze,“ popsal Rotbauer serveru Lidovky.cz. Starostka mu prý hrozila, že městská policie by mohla být zrušena i úplně.

Rožcová pohovor se strážníkem, který se dle jejích slov týkal dodržování zákoníku práce, potvrdila. Informace o jeho případném odchodu či zrušení policie ale odmítla. „Máme velké provozní náklady, které se snažíme snižovat. Finanční situace města není dobrá, ale dobrá není už od roku 2003. Bohužel je mi dáváno za vinu, že za to mohu,“ hájila se.

‚Nutí mě pokutovat opoziční zastupitele‘

Náhlá změna o představě policejního orgánu přitom není jedinou věcí, která Rotbauerovi vadí. Podle něj Rožcová dokonce zneužívá své postavení pro mstu vůči lidem, kteří nesouhlasí s jejími rozhodnutími. Zmínil případ, kdy jej podle jeho slov starostka vyslala udělit pokutu za špatné parkování konkrétnímu opozičnímu zastupiteli.

Tomáš Rotbauer právě zjišťuje, co řidiče přimělo k vjetí do zákazu vjezdu.

„Přišlo mi hloupé pokutovat jedno vozidlo, když jich na té zeleni stálo asi deset. Paní starostka mě tam ale poslala konkrétně kvůli tomu jednomu, což považuji za závažné porušení etiky a zákona,“ vylíčil Rotbauer. „Odmítám, aby policie byla nástrojem politiků. Z řešení přestupku jsem proto sepsal podrobný záznam, který jsem řádně odevzdal. Načež jsem dostal vynadáno, že jsem jí (starostce) to měl dát tajně.“

Rotbauer se proto obrátil na veřejného ochránce práv, na jehož odpověď zatím čeká. Situace navíc měla mít dohru, když obdržel vytýkací dopis, protože po konci pracovní doby pátral po přestupkové činnosti. Rožcová však nesouhlasí ani s tímto tvrzením. „To je vynášení vnitřních informací na veřejnost, což je porušení pracovní smlouvy,“ řekla na adresu strážníka. „My jsme si řekli, že to zůstane mezi námi a já bych to ráda dodržela. Jde o vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem,“ vysvětlila.

Bouřlivé zasedání, které ani nezačalo

Napjatá atmosféra mezi občany a vedením města vygradovala v pondělí na mimořádném zasedání, které si vyžádala opozice. Starostce vytýká, že nezabránila dalšímu zadlužování, a požadovala tak její rezignaci. Jednání zastupitelů ovšem skončilo záhy po svém začátku, neboť opoziční členové nezískali pro schválení programu dostatek hlasů.

Takový výsledek rozlítil téměř šest desítek občanů, kteří se na zastupitelstvo přišli podívat. „Vážení zastupitelé, vy jste tu pro nás. Máte právní a morální zodpovědnost. Odvolejte starostku. Chceme, aby zůstal strážník Rotbauer. Sáhněte si do svědomí,“ stálo na jednom z transparentů. Z videozáznamu je přitom patrné, že vzduchem létala i ostřejší slova.

„Chápu, že když sedm zastupitelů bylo pro, čtyři proti a tři se zdrželi hlasování, tak je konec. Když se ale šedesát občanů přijde zeptat na palčivé otázky a paní starostka je nepřijme ani k slyšení? To je despotické,“ řekl Rotbauer, který zdůraznil, že mezi ním a starostkou osobní spory nejsou. Za vším vidí městské dluhy, které ovlivňují činnost vedení, místní policie a následně dopadají na občany.

Rožcová zastává názor, že město má situaci stále pod kontrolou a výrazně zadluženo není. „V případě, že se sníží provozní náklady, bude schopno situaci zvládnout,“ uvedla.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...