Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jesenicko se bojí dalších bouřek, záplavy hrozí až do úterý

Česko

  21:18
JESENÍK - VIDEO UVNITŘ Obyvatelé Jesenicka, které v pátek večer zasáhla blesková povodeň, se obávají dalších přívalových dešťů. Například v Mikulovicích lidé připravují pytle s pískem, aby svá obydlí ochránili.

Následky povodně, která v noci na 27. června postihla Vojtovice a další obce na Jesenicku foto: ČTK

PŘEČTĚTE SI: Na Jesenicku platí stav nebezpečí,zemřel šéf hasičů

Hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) totiž varoval, že prudké bouře stále hrozí, a to na celém území Česka. V Olomouckém kraji pak podle odborníků hrozí záplavy dokonce až do úterka. Operační důstojník hasičů však ČTK po 18:00 řekl, že situace v oblasti je klidná.

"Rozvážíme pytle s pískem do domácností, aby si lidé mohli ochránit své příbytky. Ponecháme je tam i do budoucna, kdyby se záplavy opakovaly. Celý den prší, navíc podle předpovědi počasí by někdy kolem třetí až páté hodiny ranní mohlo přijít něco podobného jako v pátek večer," obával se starosta Mikulovic Ivan Dost. "Stálý déšť se řešit dá, ale to, co se odehrálo včera, je něco úplně jiného," dodal Petr Procházka, starosta Jeseníku a předseda okresní povodňové komise.

Přívalová vlna v noci zasáhla 17 obcí Jesenicka. V části obce Vlčice ve Vojtovicích strhla a usmrtila velitele tamní jednotky dobrovolných hasičů.

Záchranáři nalezli jeho tělo až dnes před polednem. Podle policie už nikdo jiný pohřešován není. Po páteční večerní bouři a přívalových deštích bylo v zasažených oblastech v akci téměř 300 hasičů, kteří přes noc zachránili 64 a evakuovali 150 osob.

Záchranáři v regionu postupně uvolňují komunikace, zajišťují poškozené mosty, vyklízejí domy od nánosů bahna, čerpají vodu z budov a čistí vodní zdroje. Hasiči a také armáda zajišťují i nouzové zásobování záplavami postižených obyvatel, kteří potřebují potraviny i pitnou vodu. Podle mluvčího Samostatné záchranné roty Olomouc Jiřího Zbránka v sedmi obcích regionu zasahuje také 60 vojáků s těžkou technikou, s bagry a nákladními vozy. "Likvidují především spadlé mosty a různé naplaveniny," řekl.

Platí stav nebezpečí
Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík vyhlásil od 14:00 na Jesenicku až do 30. června stav nebezpečí. Lidé v oblasti jsou povinni vypomoci svou prací a poskytnout veškeré prostředky k odstranění povodňových škod. V rámci opatření lze bezodkladně upravovat terén či odstraňovat stavby, znamenající ohrožení. Hejtman odhadl škody po pátečních povodních na Jesenicku a středečních na Hranicku na půl miliardy korun.

Samotné obce teprve škody sčítají. Například v Mikulovicích napáchal vodní živel na komunikacích škodu asi za šest milionů, další dva miliony korun pak na čistírně odpadních vod a na kanalizaci. Podle starosty Jeseníku půjdou škody na městském majetku do milionů. Rozsáhlé škody pak budou na soukromém majetku zaplavených rodin.

Na Jesenicku jsou v důsledku páteční večerní bouře a přívalových dešťů bez proudu desítky domácností, nejvíce problémů energetici evidují v obcích Žulová, Bernartice a Skorošice. Mluvčí energetiků Alice Lutišanová uvedla, že opravy budou trvat nejméně celý víkend. Velké škody hlásí i plynaři.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat