10. června 2013 17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muž byl prohlášen za mrtvého. Soud mu vrátil zpět jeho identitu

Deprese (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deprese (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

JESENÍK Muž z Jeseníku, který byl téměř 20 let nezvěstný, dostal zpět svou identitu. Jesenický soud zrušil své původní usnesení, ve kterém jej prohlásil za mrtvého.

ČTK to řekla předsedkyně jesenického soudu Miroslava Vyhlídalová. Muž se podle policistů skrýval pod skrytou identitou na Vsetínsku. Chtěl se zřejmě vyhnout vězení, kam jej soud v roce 1994 poslal za majetkovou trestnou činnost. Zda se na jeho odsouzení vztahuje lednová amnestie, se bude teprve zjišťovat.

ČTĚTE TAKÉ:

"Původní rozhodnutí soudu, ve kterém jsme jej prohlásili za mrtvého, bylo dnešního dne zrušeno. Učinili jsme tak na základě provedených důkazů, šlo o výpovědi bývalé manželky a matky. Také v analýze DNA, ve které byly porovnávány vzorky DNA tohoto muže, jeho matky a dětí, nebyl nalezen žádný znak, který by vylučoval, že jde o osoby příbuzné," uvedla soudkyně.

Třiačtyřicetiletý muž z Jeseníku byl až do letoška naposledy viděn na konci roku 1994, kdy mu bylo téměř 25 let. Odešel tehdy od jednání soudu, který ho odsoudil k nepodmíněnému trestu odnětí svobody za majetkovou trestnou činnost. Pár týdnu nato bylo po muži vyhlášeno pátrání. V roce 1997 byl pohřešovaný muž bez přítomnosti rozveden a o 13 let později prohlášen za mrtvého.

Muž na sebe upozornil až letos v lednu, zřejmě v souvislostí s amnestií. Na úřadu ve Frýdku-Místku oznámil ztrátu občanského průkazu. Když neuspěl, obrátil se na jesenickou radnici. Poté po něm začali pátrat policisté, našli jej na Opavsku. Podle jesenické policejní mluvčí Terezy Neubauerové nezvěstný muž celých 18 let neopustil Českou republiku. Žil v malé vesničce na Vsetínsku a nikde oficiálně nepracoval. Přivydělával si občasnými brigádami.

Zda se vyhne původně uloženému trestu, není zatím zřejmé. Jeho spis byl totiž již skartován. "Souzen byl u našeho soudu i soudu v Bruntále, řešit se bude muset otázka, zda se na něj amnestie vztahuje," doplnila předsedkyně jesenického soudu.

Podobný případ řešil před třemi lety šumperský soud. Ten v roce 2000 prohlásil za mrtvého muže, který byl pohřešován od července roku 1994. Muž se na soud obrátil v červenci 2009 a domáhal se zrušení tohoto rozhodnutí.

Soudu řekl, že stále žije, pouze se zdržoval v zahraničí. Také v tomto případě se jeho identita prokazovala pomocí DNA. Soud podle usnesení, které má ČTK k dispozici, svůj původní rozsudek v dubnu 2010 rovněž zrušil.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz