Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeskyně věnuje noc netopýrům

Česko

SUPÍKOVICE Životu netopýrů se rozhodla zasvětit poslední srpnovou sobotní noc jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku.

Návštěvníci, kteří tam zamíří, budou moci až do půlnoci nejen nahlédnout do jejich života, ale prohlédnout si tyto savce i zblízka. Odborníci je totiž před očima zájemců odchytí i do speciálních sítí.

„Je to akce, která má pomoci lidem seznámit se s netopýry. Většina z nich se jich bojí a neviděli je naživo. Během noci netopýrů o nich budou mít možnost hodně uslyšet, ale i uvidět,“ řekla správkyně jeskyně Evelýna Vozábalová.

Odborníci na noční obyvatele nastraží v útrobách jeskyně sítě. Lidem také ukážou práci detektorů pro zachycení hlasu netopýrů. „Chybět nebudou ani přednášky, beseda, promítání diapozitivů a testy pro děti,“ doplnila Vozábalová.

Během zimního období v útrobách jeskyně žije až devadesát těchto savců čtyř druhů. Ve velké míře je zastoupen vrápenec malý, který je kriticky ohroženým druhem.

V současné době se v jeskyni vyskytuje pouze „pánský klub“ netopýrů, zanedlouho se však již budou vracet samice i s mláďaty.

Noc netopýrů, která začne v 19.00, je pro návštěvníky v útrobách jeskyně letos poslední akcí. Poslední možnost zavítat do jeskyně budou mít lidé ještě následující den v neděli. Poté se kvůli rozsáhlým opravám návštěvnické trasy tyto prostory uzavřou, o dva měsíce dříve než obvykle. Výměna čeká mimo jiné tamní betonové mostky.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat