Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Obstrukce a výmluvy. Zatvrzelý Zaorálek odmítá zveřejnit jména odměněných úředníků

Evropa

  7:07
PRAHA - Taktika ministerstva zahraničí se ani po roce nezměnila, ba právě naopak. Místo zveřejňování platů a odměn tak, jak ukládá zákon i soudní judikatura, úřad ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD) zvolil pozici informační barikády. Jména úředníků nedáme, rozhodl nakonec šéf rezortu v dopise.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. foto: ČTK

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) mluví o transparentnosti poměrně často. Zdá se však, že otevřenost Černínského paláce neplatí zcela. Minimálně se nevztahuje na platy a odměny úředníků, které zveřejňuje například i ministerstvo spravedlnosti, hlídací pes pro dodržování zákonů (více čtěte ZDE).

Tři věty ve dvou odstavcích

Tak jako v předchozích letech i letos poslal server Lidovky.cz na úřad žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Chtěl vypsat platy a odměny náměstků a ředitelů odborů, tedy vysokých státních úředníků, u kterých judikáty Nejvyššího správního soudu přikazují data zveřejňovat. To vše v jednoduchém formátu: Jméno – funkce - plat – odměny – zdůvodnění mimořádné odměny – počet odpracovaných měsíců, a to za období celého roku 2015.

První odpověď dorazila v dopise o třech větách vtěsnaných do dvou krátkých odstavců.

‚Informační otevřenost‘ ministra Zaorálka. Chyby, poplatky a výmluvy

„V období leden až listopad 2015 působilo ve funkcích náměstků celkem 11 osob. Těm bylo vyplaceno 8 389 549 korun na platech a 1 680 000 korun na odměnách. V uvedeném období působilo ve funkcích ředitelů odborů celkem 49 osob, kterým bylo vyplaceno 24 215 698 korun na platech a 4 271 000 korun na odměnách,“ vypořádala se stručně s žádostí mluvčí rezortu Michaela Lagronová.

Server Lidovky.cz proto zaslal e-mailem připomínku, že nežádal agregátní data, nýbrž chtěl informace rozepsat pro každého z úředníků, a to včetně jmenného seznamu. K tomu už ale odpověděl dopisem sám ministr Zaorálek. V něm ovšem sděluje, že jména odměněných úředníků nedá.

„A to z důvodu ochrany práv zaměstnanců ministerstva zahraničních věcí před neoprávněným zasahováním do soukromého života,“ argumentuje ministr. Odvolává se na Listinu základních práv a svobod či Úmluvu o ochraně lidských práv. A dokonce se vyjadřuje i k judikátu Nejvyššího správního soudu, který ale naopak přikazuje data u vysokých státních úředníků zveřejnit. „Ministerstvo si je vědomo tohoto rozsudku, odmítá přesto poskytnout identifikaci zaměstnanců nad rámec anonymizovaných dat,“ konstatoval i tak Zaorálek.

S argumentací jde ale v závěru dopisu ještě dál, to když připomíná rozsudek Soudního dvora Evropské unie známý pod názvem Volker und Markus Schecke a Eifert.

Přitom jak už dříve pro server Lidovky.cz uvedl poradce pro Otevřenou společnost Oldřich Kužílek, právě zmíněný případ Schecke a Eifert udělal ve věci zveřejňování informací jasno. „Tento rozsudek říká pravý opak, tedy že se informace musejí zveřejnit, s jedinou výjimkou nejmenších a nejméně významných příjemců veřejných prostředků. Tady ale jde o nejvyšší manažery,“ uvedl Kužílek s tím, že podobná interpretace je v rozporu se samotným obsahem rozsudku.

Příběh nekončí

Nicméně patálie s úřednickými odměnami neskončila ani poté, co úřad redakci zaslal anonymní tabulku odměněných úředníků za celý loňský rok.

Totiž: jak bylo zmíněno výše, v prvním dopise se souhrnnými daty poslalo ministerstvo údaje o náměstcích i ředitelích odborů, ostatně tak jak server Lidovky.cz uvedl v žádosti. Nicméně když poté ministerstvo zahraničí poslalo informace zpracované akorát formou anonymní tabulky, ředitelé odborů vynechalo.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na sjezdu ČSSD.

Důvod? „Poskytli jsme to, co jsme poskytli, zveřejnili jsme vedoucí pracovníky úřadu, tedy náměstky. Toto je naše finální rozhodnutí,“ uvedl za tiskový odbor Tomáš Kára a odkázal na dopis ministra Zaorálka.

Jenže v něm se o tom, proč úřad informace o ředitelech odborů odmítl poskytnout, respektive že se je vůbec rozhodl odmítnout, nepíše ani zmínka. Ba právě naopak: na všech stranách dopisu Zaorálek argumentuje, proč data o „náměstcích a ředitelích odboru“ poskytne pouze anonymně. Kde vznikla chyba? „Mohu opět pouze odkázat na zmíněné rozhodnutí,“ zopakoval k tomu opět Kára.

Historie se opakuje

Letošní postup ministerstva zahraničí dává připomenout obstrukcím, které rezort zvolil, když server Lidovky.cz žádal o platy a odměny za rok 2014. Za vyhledání a zpracování dat si rezort naúčtoval částku 1136 korun. Po zaplacení zaslal data pouze za část roku 2014 a redakce nakonec musela podat novou žádost a projít tak celým byrokratickým kolečkem znovu. Nakonec se sice server Lidovky.cz dopracoval k informacím za celý rok, nicméně opět pouze v anonymní podobě (více čtěte ZDE).

Každopádně ani za loňský rok není možné rozklíčovat, jak ministr Zaorálek odměňuje své úředníky, respektive kdo a konkrétně za co si finanční bonus vysloužil. „Úspěšné plnění specifikovaných úkolů,“ stojí totiž shodně v kolonce „Zdůvodnění“ u každého z odměněných úředníků.

Přitom několik odborníků pro server Lidovky.cz pravidelně opakuje, že utajovat jména odměněných vysokých úředníků není podle stávající judikatury možné. „Jejich soukromí je méně chráněno než je tomu u jiných lidí. Stejně tak musí počítat s tím, že určité informace, které se ho týkají, budou zveřejněny,“ uvedl odborník na právo na informace Pavel Mates, když před časem komentoval obdobný postup ministerstva pro životní prostředí (více čtěte ZDE).

Platy a odměny za rok 2015

Autor: