Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ještě jsme tě tady potřebovali, Otakare, zaznělo při pohřbu

Česko

  8:33aktualizováno  10:50
PRAHA - Nejvyšší představitelé českého státu v čele s prezidentem Václavem Klausem se sešli v pražském Divadle na Fidlovačce, kde proběhlo poslední rozloučení s ombudsmanem Otakarem Motejlem se všemi státními poctami.

Poslední rozloučení s Otakarem Motejlem. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Na místo dorazili významní hosté, mezi nimi i prezident Václav Klaus a jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič. Rozloučit se přišli i předsedové většiny politických stran, bývalí i současní ministři, hejtmani a zástupci Sněmovny a Senátu.

Poslední rozloučení s Otakarem Motejlem. Prezident Václav Klaus.

Byl to charakterní člověk, který dokázal vtisknout podobu úřadu veřejného ochránce práv, zavzpomínali na zesnulého šéfové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová.

S osobní vzpomínkou na kolegu z oboru vystoupil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. "Ota byl především člověk nadaný láskou a pochopením k ostatním, i když ji nikdy nestavěl na odiv. Dokázal i v těch nejtěžších životních osudech nalézat útěchu a víru, že život stojí za to žít. A tuto víru na potkání rozdával hlavně těm slabým, potřebným nebo ohroženým," uvedl na shromáždění, které zakončila státní hymna.

Poslední rozloučení s Otakarem Motejlem v Divadle na Fidlovačce.

Lidé začali proudit do pražského Divadla na Fidlovačce ve větší míře až po osmé hodině, uvedla zpravodajka LN. Uvnitř divadla bylo velké množství věnců, první řada sedadel byla vyhrazena pro nejvýznamnější hosty a rodinu. Rakev střežila čestná stráž.

On-line reportáž

10:00 Smuteční hosté jsou na svých místech. Obřad začal

10:03 Zní píseň Evy Olmerové Černá kára

10:05 Předseda Senátu Přemyslav Sobotka se ujímá slova, vzpomíná na zesnulého ombudsmana. "Při jeho neodmyslitelné cigaretě jsem se cítil vždy dobře," říká.

10:07 Na Otakara Motejla vzpomíná i dočasná předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Se sněmovnou podle ní vždy komunikoval s ochotou a vstřícností.

10:10 Smuteční přednes má nyní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. "Všichni jsme obdivovali to, co kolem sebe celý život šířil - hluboké lidství..."

"Otakare budeš nám chybět. Ještě jsme tě tady potřebovali, tvoji moudrost a autoritu," zakončil svou řeč Rychetský.

10:18 Zní píseň Voskovce a Wericha Tmavomodrý svět.

10:22 Ke katafalku s rakví nastoupili vojáci čestné stráže. Kolem je mnoho květin. Na rakvi leží věnec s nápisem "Máme tě rádi, Káča s rodinou"

10:22 Hovoří David Uhlíř: "Byl to mimořádný obhájce ve věcech trestních, který se bral nejen za disidenty, ale také za obyčejné přestupce zákona," vzpomínal. "Měl-li nějaké chyby, pak mu je musel člověk odpustit a rád,"

10:29 K řečnickému pultíku přistoupil šéf Divadla na Fidlovačce Tomáš Töpfer. Vzpomínal jak Otakar Motejl rád chodil do divadla a poslouchal herecké historky. Proto vybral jednu, která ho přesně charakterizuje.

10:33 Divadlo povstalo. Památku Otakara Motejla uctili hosté minutou ticha

10:34 Zní česká státní hymna

10:35 Smuteční hosté kondolují rodině a pozůstalým

10:40 Do dvanácti hodin bude v divadle k dispozici kondolenční kniha, kam se mohou lidé podepsat a připojit svou vzpomínku na zesnulého ombudsmana.

Pro veřejnost se divadlo znovu otevře kolem 11. hodiny
Do sálu se mohli lidé přijít Motejlovi poklonit pouze před začátkem oficiálního rozloučení. Až do dvanácti hodin se ale lidé mohou podepisovat a vyjadřovat podporu Motejlově rodině v kondolenční knize ve foyer divadla.

Divadlo Na Fidlovačce, kam Motejl rád chodil, si jako místo posledního rozloučení vybrala po domluvě s kanceláří Poslanecké sněmovny rodina historicky prvního českého ombudsmana. Pohřben bude na Vyšehradě.

Fotogalerie

Na přání pozůstalých se uskuteční také zádušní mše. Sloužit ji má Tomáš Halík ve středu v pražském kostele svatého Salvátora.

Setkání v Brně
V 10:30 začal i vzpomínkový akt před Motejlovou někdejší brněnskou kanceláří. Setkání, na něž jsou pozvání představitelé justice, státní správy, vysokých škol a společenského života, připomene Motejlovo téměř desetileté působení ve funkci veřejného ochránce práv i jeho podíl na budování Nejvyššího soudu v Brně.

Motejl zemřel 9. května ve věku 77 let po krátké nemoci v nemocnici v Brně-Bohunicích - čtěte zde. Patřil k výrazným osobnostem justice a byl prvním ombudsmanem České republiky. Do funkce byl zvolen dvakrát. Letos v prosinci by tomu bylo deset let od doby, kdy se úřadu ujal.

Nástupce až po volbách
Motejlova nástupce navrhnou prezident a Senát, z návrhů budou vybírat ale zřejmě až noví poslanci po květnových parlamentních volbách. Na volbu mají zákonem danou šedesátidenní lhůtu, její konec tedy vychází na začátek července. Pokud poslanci nikoho nevyberou, proces si se stejnou lhůtou zopakují.

Posláním ombudsmana je chránit občany před byrokratickým přístupem státu. O tom, že se kancelář ochránce těší vzrůstající důvěře, svědčí i nárůst podnětů a stížností od veřejnosti.

Autoři: , ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...