Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ještě nejsem důchodce, má jasno Šebrle

Česko

PRAHA Pohodář. Jako by v závěru minulého týdne neobsadil na tradičním mítinku v Götzisu „až“ čtvrté místo, jako by namísto útoku na hvězdný výkon nezískal 8374 bodů. „Nevyšel mi tam skok do výšky, ale to se může stát,“ říká rozverně desetibojař Roman Šebrle (34), který se chystá na pondělní starty na Memoriálu Josefa Odložila v Praze na Julisce.

* Už jste rozdýchal výškařský výkon 194 cm, který vás v Götzisu připravil nejméně o 150 bodů?

To se rozdýchá v podstatě hned. Pak už jste s tím smířený, protože s takovou ztrátou se moc dělat nedá. Na druhou stranu je to dobře, protože se ujistíte, že ani v desetiboji není nic zadarmo. Rozhodně teď ale nemám z výšky strach. Stalo se mi to poprvé, podcenil jsem to tím, že jsem si vzal nové, ale malé boty.

* Jak hodnotil vystoupení v Götzisu váš kamarád a rádce, olympijský vítěz Robert Změlík?

Teď je pracovně v Číně, domlouvali jsme se jen esemeskami. Jako vždy to ale hodnotil pozitivně. V podstatě mi tam nevyšla jen koule a výška a Robert mi napsal, že na výkonu 8374 bodů se dá stavět.

* Dá se říct, že jste během druhého dne postrádal motivaci?

Pravda, po výšce už to bylo jiné, i když třetí místo nakonec nebylo daleko. Na mistrovství světa bych si kvůli bronzu v závěrečné patnáctistovce urval nohy, ale v Götzisu už je v podstatě jedno, jestli skončím třetí nebo třeba šestý. Jsem starší, s motivací už na tom nejsem jako dřív. Nechci ji vyplýtvat v Götzisu, kde jsem už pětkrát vyhrál.

* Závod nečekaně vyhrál jedenadvacetiletý Němec Schrader, který se zlepšil o 274 bodů, až na vítězných 8552. Může to zopakovat?

Sedm osobních rekordů v jednom závodě se nedělá každý den. Neznám moc lidí, kteří by to opakovali závod od závodu, spíš myslím, že mu to vydrží až do srpnového mistrovství světa v Berlíně. Ale je mladý a má chuť, bylo to na něm vidět.

* A co vy? Pořád myslíte na výkon 8800 bodů a na boj o berlínské zlato?

Samozřejmě. Kdybych si výšku pohlídal líp a neudělal tu školáckou chybu s botami, pohyboval bych se kolem 8500 bodů. To by bylo na první závod dobré. Vím, že na blížícím se mítinku v Kladně můžu 200 až 300 bodů přidat.

* Jak vám coby nejstaršímu členovi desetibojařské špičky bylo mezi mladými soupeři?

Tihle kluci si mě nepamatují jako neporazitelného. Atleti jsou svým způsobem individualisté a sobci a nezajímá je nějaký atletický důchodce, který jim to ale ještě osladí.

* Copak se tak cítíte?

Kdepak, dělám si legraci. Vím, kolik mi je, občas se pro jistotu podívám do občanky, ale nepřijde mi, že by mi bylo čtyřiatřicet. I když je pravda, že se mi v posledních letech na závodech líbí nejen atletky, ale už i jejich trenérky...!

* Při Odložilově memoriálu budete závodit v kouli, na překážkách a ve skoku do dálky, ve kterém pro vás šéf mítinku Miroslav Ševčík vypsal prémii 1000 dolarů, pokud zvládnete osm metrů. Platit prý bude i „větrný“ pokus...

A přešlap by mi neuznali? Třeba to vyjde, osobák mám 811 a v Götzisu jsem skočil 786. Těším se, bude to na Julisce čili doma. První test po Götzisu, i když svaly ještě cítím.

***

Hvězdy míří na Julisku

Magnetem pondělního Memoriálu Josefa Odložila na Julisce bude oštěpařka Barbora Špotáková. V soubojích se zahraničními soupeři se dále představí Roman Šebrle, překážkáři Lucie Škrobáková a Petr Svoboda, diskařka Věra Cechlová, dálkař Roman Novotný a další, štafeta mužů na 4x100 metrů zaútočí na 37 let starý český rekord. Začátek hlavního programu je v 17.20.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...