Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ještě větší antická Troja

Česko

Němečtí archeologové odhalili nejspíš skutečnou velikost legendárního města

TROJA Legendární starověké město Troja bylo mnohem rozsáhlejší, než se doposud vědci domnívali. Vyplývá to z nejnovějších objevů německých archeologů pracujících na tomto nalezišti v severozápadním Turecku, napsala agentura DPA.

Vědci nedávno odkryli na severovýchodním okraji Troje dlouho hledané pokračování městských obranných příkopů, pocházejících z pozdní doby bronzové, které prý jednoznačně dokládají větší rozlohu Troje. Doposud archeologové předpokládali, že Troja v tomto období zaujímala plochu maximálně 27 hektarů, v současnosti ale hovoří až o 35 hektarech.

Kromě toho němečtí badatelé také nalezli malou archeologickou senzaci - na druhé straně příkopu se nacházel kameny překrytý pithos, což je velká, do země zahrabaná hliněná nádoba, a rovněž zde odhalili i pouliční dlažbu pocházející z pozdní doby bronzové.

Co se však uvnitř pithosu nachází, není v tuto chvíli známo, protože nádoba zatím nebyla otevřena. Podle slov vedoucího archeologického týmu Ernsta Pernicky mohli Trojané pithos používat pro uchovávání zásob, ale také k pohřebním účelům. K pouhému uchování zásob by však nádobu nezakrývali kameny, soudí Pernicka.

„Dokázali jsme, že 500 metrů okolo citadely existovalo osídlení a že se jednalo o poměrně velké sídelní město,“ prohlásil. O velikost města a jeho významu v době bronzové se přitom vědci dlouho vášnivě přeli. Nejnovější objevy dokazují, že se jednalo o centrum malého knížectví, které mohlo ovládat okolní území o rozloze od 200 do 300 čtverečních kilometrů, dodal Pernicka.

Troja byla údajným dějištěm desetileté války mezi Trojany a vojsky Řeků, kterou popisuje v klasickém eposu Ilias básník Homér. Objevitelem Troje se v roce 1870 stal německý archeolog Heinrich Schliemann, který odkryl tajemství ukryté pod povrchem pahorku Hisarlik. Při archeologickém průzkumu se zjistilo, že v této lokalitě existovalo několik starověkých měst, Schliemann prozkoumal i pět hrobů, které považoval za místo posledního odpočinku trojského Priama a jeho potomků.

Po Schliemannovi bylo naleziště odkryto týmem archeologů pod vedením W. Dörpfelda a C. Belgena, kteří prokázali, že na místě stálo nejméně devět různých starověkých měst. Troja, legendární město nebo nyní spíše archeologická lokalita, leží na severozápadě Turecka, jihozápadně od Dardanel pod horou Ida.

***

Slepý řecký básník Homér (žil mezi léty 1200 až 700 př. n. l.), jemuž se připisuje autorství dvojice epických básní Ilias a Odysseia o historii desetiletého obléhání Troje a strastiplném návratu ithackého krále Odyssea zpět do vlasti.

Troja nejen podle Schliemanna

Jako úspěšný obchodník mohl německý archeolog na vlastní náklady od roku 1870 podnikat výkopy na pahorku Hisarlik (Troja), v Mykénách, Tíryntu a v Orchomenu. Splnil si tak svůj sen, najít místa dějů Homérových eposů.

Letecky snímek trosek Královského paláce na pahorku Hisarlik a pohled z téže perspektivy na model starověké Troje za časů války s Řeky. Pobřeží tehdy sahalo až k městu. Schliemann prokopal pouze Hisarlik s palácem a několika budovami, spletl se však v určení homérovské Troje. Jeho následovníci odkryli tzv. dolní město, které bylo několikanásobně větší než pahorek. Jeho obranné příkopy y nalezli v minulých dnech.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.