Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ještě že se zima zatím nevyblbla

Česko

Do MS v lyžování chybí 100 dnů – Kateřina Neumannová přiznává, že z počasí jisté obavy má

Prý spí stále docela klidně.

Prezidentka organizačního výboru lyžařského mistrovství světa v Liberci Kateřina Neumannová (35) působila vyrovnaně a po tváři jí co chvíli poskakoval úsměv.

Jako by ji 100 dnů před zahájením šampionátu snad už žádný zásadní problém netížil. „Trochu se už ale dívám na předpovědi počasí,“ pravila zamyšleně. „Docela bych přivítala, kdyby začalo mrznout.“

* LN Představte si, že se probouzíte do 2. března. Den předtím uzavřel maraton mužů šampionát a vás najednou nic nečeká. Dáte si hned z rána nohy na stůl a otevřete vaše oblíbené červené víno Brunello di Montalcino?

Bude to asi trochu zvláštní ráno a po probuzení mě nejspíš bude lehce bolet hlava. Z čeho, to ale zatím nevím. (směje se) Na první pohled se sice zdá, že 1. března večer všechno skončí. Mistrovství se ale bude ještě spoustu týdnů likvidovat. Spousta věcí se musí uklidit, odvést, složit. Uzavřít musíme i vše po stránce účetní.

* LN Na tyhle práce ale máte určitě lidi.

Jenže i tyhle práce někdo musí řídit, koordinovat. Bude nás čekat i celá řada jednání s dodavateli služeb, doúčtování, kontrolní činnost. To všechno bude stát hodně času a práce. Pravdou ale je, že už to bude všechno takový poněkud jiný.

* LN V poslední době zaznívá varování, co se stane se sportovišti ve Vesci a na Ještědu po mistrovství světa. To už ale asi vaše starost není, že?

Z pohledu prezidentky organizačního výboru by mně to mohlo být teoreticky šumafuk, protože v téhle funkci potřebuji sportoviště do 1. března. Jenže z pohledu člověka, který chce v téhle zemi dál pracovat v oblasti sportu a má k lyžování blízko, mě budoucnost Vesce a Ještědu dost zajímá. Rozhodně si myslím, že tahle sportoviště budou mít dál potenciál světových soutěží.

* LN Nezačínáte se už zvolna v noci budit obavami, že se za těch zbývajících sto dnů do slavnostního zahájení mistrovství ještě může cosi zásadního pokazit?

Je mně úplně jasný, že žádná velká akce se neobejde bez drobných problémů. Objevily se zatím na všech světových šampionátech, i když je lidi zvenčí, anebo přímo účastníci registrují třeba jen okrajově. Ne, že bych se v noci strachem budila, ale z počasí obavy mám.

* LN Že nezačne mrznout a vy nebudete moci vyrábět sníh...

Že nebudeme mít na tratích nebo na můstcích sníh, toho se skutečně nebojím. Zimní počasí ale strašně moc napomáhá atmosféře závodů, jejich kulise. Když kolem bílých tratí nebude po sněhu ani památka, ovlivní to návštěvnost i náladu diváků. Takže si moc přeju, aby se k nám příroda zachovala přívětivě; vždyť by stačilo, kdyby sníh alespoň okolí sportovišť pocukroval.

* LN Chtěla byste, aby už v příštích dnech začalo sněžit, anebo byste si na sníh kvůli dokončovacím pracím radši ještě počkala?

Jsem skoro radši, že zatím nesněžilo. Mě totiž spíše děsí, když někdy začne padat už v září nebo říjnu. To se většinou zima vyblbne v době, kdy se ještě hlásit nemá, a pak to bývá se sněhem všelijaké. Faktem ale je, že se už dívám na předpovědi počasí, protože bych byla ráda, kdyby pomalu začalo mrznout a my mohli vyrábět sníh.

* LN Ještě k vašemu spánku. Podepsala se na něm skutečnost, že pohyb vystřídal spíše stres?

Spím pořád dobře, jen musím spát hodně. Pořád aspoň osm hodin. Když dva dny po sobě vstávám po šesti hodinách spánku, tak to na sobě poznám. Dříve jsem chodila do postele tak asi v deset večer a vstávala kolem sedmé. Teď docela často ponocuju, a někdy proto vstanu až v půl deváté, což bylo dříve nemyslitelné.

* LN Co ještě během oněch zbývajících dnů musíte zařídit?

Základní a nezbytné věci pro to, aby se mohlo závodit, včetně zázemí, už máme. Zbývá dostavba mobilních věcí, které budou fungovat čistě pro mistrovství světa. Tedy zázemí pro novináře a závodníky nebo montované tribuny. Do poslední chvíle se ale bude určitě řešit třeba marketing, chceme bojovat o některá práva, hlavně s rakouskou společností AFP.

* LN Jak se o marketingová práva bojuje?

Majitelé práv jsou nyní pod určitým tlakem času a my je musíme pomalu tlačit, aby nám některá práva přenechali. AFP třeba nemá partnera, firmu či automobilku, která by zajišťovala vozový park. A právě tahle práva nám už přenechávají. Čeká nás ale tvrdý boj až do poslední chvíle. Druhá strana stále čeká, jestli ještě něco nezpeněží. Jak se ale mistrovství světa blíží, marketingová nabídka se zužuje.

* LN Říká se o vás, že v obchodních jednáních děláte značné pokroky a že jste... Jaké nejvhodnější slovo jen použít...

... protřelejší?

* LN Ano, to je ono.

Tak protřelejší jsem určitě den ode dne stále víc. Člověk každý den vstřebává obrovské množství informací a navíc nám postupující doba trochu hraje do karet. Já a moji lidé začínáme mít v ruce proto určité nástroje, abychom protihráče mohli někam tlačit.

* LN Nedávno jste se při jednom rozhovoru nechala slyšet, že máte ráda modrou barvu. Jak se vám líbí oranžová a v té souvislosti i rudá?

(se smíchem se dívá na svůj červený svetřík) Modrou sice ráda mám, ale otázka tenkrát směřovala čistě do oblasti módy. Nechci se teď vyznávat ze své politické orientace, nicméně fakt, že mám teď na sobě červený svetr, nemá žádnou spojitost s tím, že zrovna sedíme pár desítek metrů od sídla KSČM. A oficiálně můžu prezentovat, že můj svetr nemá nic společného s podporou této strany. Na druhou stranu nemám ráda, když něco bývá jednobarevné. A když už ano, jako třeba teď, tak cítím, že to dobře není.

* LN Jak ovlivňuje přípravy fakt, že i na politické scéně v libereckém kraji to všelijak bublá?

Naše spolupráce s regionem a jednotlivými úřady je samozřejmě velice důležitá. V tuto chvíli ale nemáme partnera, protože krajské zastupitelství se teprve rýsuje a pozice v něm ještě nejsou zcela jasné.

* LN Nelehké období prožívá i premiér Mirek Topolánek, známý i svou podporou libereckého šampionátu. Co by pro vás znamenalo, kdyby svůj post neustál?

Premiér Topolánek ze své pozice předsedy vlády mistrovství dost pomáhá. Myslím si dokonce, že dělá i něco navíc, za což jsem mu vděčná. Navázal i kontakty s prezidentem Mezinárodní lyžařské federace a já bych samozřejmě ani trochu nechtěla, aby na této funkci došlo ke změně.

* LN S politiky jste v poměrně častém kontaktu. Nepřemýšlíte někdy o tom, že byste v téhle sféře zkusila štěstí, anebo si říkáte: tak do tohohle hnusu opravdu ne?

Vstoupit do politiky v tuhle chvíli určitě neplánuju. Když ale někdo řekne, že politika je hnus, tak s ním nesouhlasím. Já mám třeba problém ztotožnit se s celou jednou stranou. V každé straně se totiž najdou slušní a chytří lidi, kteří to myslí dobře a vývoj se snaží tlačit někam dopředu, Všude ale člověk najde, teď použiju nedávná slova ministra Langra, i nějakýho blba. A s tím problém mám. Opakuji, že politiku bych dělat nechtěla, protože je hodně o kompromisech.

* LN Ale vy je také musíte dělat.

Ano, musím. Když ale ze své pozice musím jednat s někým, s kým určitý problém mám, omezuji pracovní setkání na minimum. Ale třeba na nosných ministerstvech, která jsou s námi propojena, se mi něco podobného ještě nestalo.

* LN V médiích se zrovna přetřásají dva vaše soudní spory. Před pár dny jste třeba vysoudila 450 000 korun od jedné olejářské firmy za zneužití vašeho jména. Soudíte se ráda?

V bulváru si ani neuměli zjistit, že nešlo o olejářskou firmu, nýbrž o výrobce oken. Tenhle spor, v němž jsem vysoudila omluvu a náhradu škody, byl první soudní spor týkající se pouze mé osoby. Vše řešili moji právníci, já ani neznala den, kdy jsem tenhle soud vyhrála. Měla jsem totiž docela jiné starosti. V soudních sporech se rozhodně nevyžívám, znamenají pro mě už krajní řešení. Zároveň je ale třeba dát někdy najevo, že ať už novináři nebo někdo jiný si nemohou dovolit úplně všechno. A je dobře, že tady existuje i nějaká páka, jak je potrestat. A když člověk zastupuje nějakou firmu, společnost či sdružení, kde spravujeme majetek, tak se samozřejmě stává, že někdo soudí nás, anebo mi zase jeho. Nejde ale nikdy o rozhodnutí čistě moje, protože postup při každém sporu řeší šestičlenný výkonný výbor.

* LN Druhý čerstvý spor souvisí s firmou Merz, která pro šampionát původně připravovala informační systém. Co vy na to, že po vás chtějí částku kolem 10 milionů korun?

Soudní spor se společností Merz je na úplném začátku. Zjednodušeně jde o to, že jsme jim vypověděli smlouvu a žádali navrácení peněz, které byly firmě zaplaceny. Z našeho pohledu totiž nedošlo z jejich strany k plnění smlouvy. Firma Merz pak podala žalobu na nás, abychom jim doplatili peníze. Vdohledných týdnech ale asi rozuzlení případu nemůžeme čekat.

* LN Je pravda, že se v lednu chystáte na Jizerskou padesátku, kam pořadatelé vábí i vaše bývalé soupeřky Šmigunovou a Belmondovou?

Moje účast na tak dlouhém závodě, myslím, nepřipadá v úvahu. Šmigunka prý už trénuje a snad bude jezdit i svěťáky, takže snad aspoň Belmondo by mohla být moje kategorie. Vychovává sice dvě děti, ale nemá tolik práce jako já...

* LN Diář máte den co den hustě popsaný. Jak složitě hledáte čas na dceru Lucku?

Snažím se čas rozdělovat mezi práci a Lucku. Co se týče práce, někdy se dostávám do pozice, že chci stíhat všechno, a začínám pak vnímat, že už jsem vláčená někam, kam nechci. Pak se ocitám ve stresu, tlaku a cítím nervozitu. Některé dny, jako bych neměla zcela pod kontrolou, takže akce už částečně filtruju. S Luckou se snažím být o víkendech, a když to jde, aspoň někdy večer i v týdnu. Takže víceméně odříkám kamarády a jsem s ní. Spíše zjišťuju, že nemám moc času na sebe. Už několik měsíců si chci nechat udělat nehty; mám je takový olámaný... (směje se) Nebo zaskočit na masážičku. Maximum, co pro sebe dělám, je tak jednou za dva měsíce návštěva u kadeřníka.

* LN Kdysi jste se nechala slyšet, že byste po mistrovství světa ráda na čas odcestovala do Ameriky, Co tam hodláte dělat?

Přemýšlím, že bych se tam vydala na sklonku příštího léta nebo na podzim. Cesta je ale zatím spíše ve fázi úvah, takže nakonec taky třeba vůbec nikam neodletím. Ráda bych třeba v Park City, kde má americký lyžařský svaz zázemí, s něčím pomáhala. Třeba s dětmi. Rozhodně tam ale už nehodlám pracovat od rána do večera. Chci být zkrátka s Luckou několik měsíců tam, kde se mluví anglicky a podívat se na sport z trochu jiného pohledu.

***

Je mně úplně jasný, že žádná velká akce se neobejde bez drobných problémů

2. března asi prožiju trochu zvláštní ráno a po probuzení mě bude asi lehce bolet hlava

Autor: