130 let

Jestřábi z MMF už obhlížejí Česko

Česko

Emisaři fondu se vyptávali politiků, zda plánují přiškrtit veřejné výdaje

PRAHA Mezinárodní měnový fond začal minulý týden detailně sondovat, co může v Česku čekat po volbách. Mise, na niž přijeli emisaři instituce, která bývá poslední záchranou před státním bankrotem, byla výrazně jiná než v minulých letech.

Kromě rutinních rozhovorů s experty na ministerstvech a v centrální bance si tentokrát vyžádali schůzky s politiky ze sociálního a rozpočtového výboru sněmovny.

Na uzavřených jednáních se jich detailně vyptávali, co budou dělat po volbách. „Zajímalo je, co uděláme s výdaji v důchodech, v sociální oblasti a ve zdravotnictví,“ říká místopředseda ODS Petr Nečas. O takovou schůzku ho úředníci z fondu nikdy v minulých letech nepožádali. Dokonce ani když se - tak jako letos - blížily volby.

Janota: Hrozí, že se staneme Řeckem Otázky mířily jasným směrem: jak dlouhodobě vyřešíte, že utrácíte o 180 miliard víc, než dokážete vybrat? Žádná politická strana na to zatím úplně detailní odpověď nemá. Ozdravné recepty, které fond sepsal, ale potěší spíš pravicové strany. Vyzývají k pokračování zdravotnické a důchodové reformy tak, jak ji nastartovala Topolánkova vláda. ČSSD však necítí, že by se dostala pod tlak. „Vyslechli si naše plány a usmívali se,“ řekl včera LN místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který se jednání s emisary fondu účastnil.

Návštěva opět potvrdila, že finanční investoři, kteří českému státu půjčují na státní dluhy, dali zemi poslední oddechový čas do voleb. „Pokud pak neuvidí jasný směr reforem a snižování schodku, můžeme se rychle dostat tam, kde je dnes Řecko,“ říká ministr financí Eduard Janota.

ČSSD a ODS oslovují i ratingové firmy O schůzky se zástupci ČSSD a ODS požádali v minulých dnech i zástupci vlivných ratingových agentur, které rozhodují o tom, kolik budeme na úrocích z dluhů platit. „Důvěra v příliš zadluženou zemi bez jasného směru se neztrácí postupně, ale často ze dne na den,“ upozorňuje hlavní ekonom Danske Bank Lars Christensen. Přesně tak začali investoři koncem minulého týdne odepisovat Portugalsko. Víc než schodek je zajímá, zda jsou s ním politici v dohledné době schopni něco udělat. Právě proto se tolik zajímali o schůzky s poslanci.

Ekonomickou a politickou situaci země hodnotí emisaři Mezinárodního měnového fondu každý rok. Zprávy a detailní znalost se jim hodí, když jsou pak nuceni během pár dní odvracet státní bankrot jako v Lotyšsku a Maďarsku.

Více čtěte na straně 13

***

Veřejné finance Politici bijí na poplach Vláda premiéra Jana Fischera připravuje tzv. konvergenční plán. Má stanovit, která opatření je nutné přijmout k co nejdřívějšímu přijetí eura. Ministr financí Eduard Janota včera uvedl, že ke snížení státního dluhu je třeba snižovat rozpočtové výdaje a také zvýšit daňové příjmy. Novinkou má být zavedení 31% sazby daně z příjmů na výdělky přesahující 1,7 milionu korun ročně. ODS chce od roku 2020 prosadit zákon, který by navázal plánování rozpočtu na vývoj ekonomiky. Mezníkem by byl 3% růst, při kterém by rozpočet musel být vyrovnaný. Odchylky ve vývoji by se pak adekvátně promítly i do výše rozpočtových schodků a přebytků.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás