Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ježek pro LN: Kaplického udolala malost a politici

Česko

  11:20
PRAHA - "Způsob nedávné kampaně proti spisovateli Milanovi Kunderovi měl obdobné rysy, jak kampaň proti Chobotnici a Kaplickému. Masivní snaha legalizovat politické odmítnutí nové budovy Národní knihovny, se nepovedla," říká bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek.

Jan Kaplický a Pavel Bém na jednání pražského zastupitelstva o nové Národní knihovně. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Odcházející ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek dopisuje v současné době knihu Střípky Chobotnice, která má velmi otevřeně popisovat tahanice a zákulisí hry kolem odmítnutí stavby nové budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického. "V každém případě česká malost a někteří politici Kaplickému v posledních letech velmi znepříjemnili život," řekl Lidovým novinám Ježek.

LN: Myslíte, že na jeho smrt měly nějaký vliv tahanice kolem stavby, respektive odmítnutí "Chobotnice"?

Vlastimil JežekČeská malost a především někteří politici mu jeho život velmi znepříjemnili. Kaplický byl gentleman ze staré školy. Museli byste ho znát. Tahanice kolem jeho stavby a především některé chování politiků mu přímo fyzicky ubližovalo. On vnímal věci, které jsme ani už nevnímali. Vzpomínám si například, jak na jednom jednání začal primátor Pavel Bém velmi nevybíravě křičet na Bohdanu Stoklasovou (red. další členku výboru). Kaplický se zvedl a chtěl odejít. Nakonec to neudělal, ale později mi řekl, že ho mrzelo, že tam zůstal.

LN: Jak Kaplický vnímal pozdější snahy právně odůvodnit odmítnutí stavby různými pochybeními v architektonické soutěži?

Přes pozdější masivní snahu legalizovat politické rozhodnutí o odmítnutí stavby "Chobotnice" se tyto zastírací manévry nepovedly. Ta trapná snaha právníků nebyla účinná. Způsob nedávné kampaně proti spisovateli Milanovi Kunderovi měl obdobné rysy, jak kampaň proti Chobotnici a Kaplickému. Samozřejmě jej to velmi mrzelo. Představte si, že se Kaplický po letech vrátí do Česka, má radost a chce jako patriot pro svou zemi něco velkého vytvořit. Vyhraje architektonickou soutěž a najednou je odmítnut. Vše co se kolem toho dál dělo, byly velmi smutné věci. Ti lidé, kteří to způsobili, zůstanou pro dějiny trpaslíky, po kterých nic nezbude.

LN: Může současná tragédie nějak ovlivnit rozhodnutí umístit "Chobotnici"  v Praze?

Ten projekt je naprosto výjimečný. To neříkám já, Vlastimil Ježek, ale především přední a uznávaní architekti světa. Nejsem právník, ale architektonickou soutěž nevyhrál Kaplický sám, byl to ateliér Future system. Nedokážu odpovědět, zda by to bylo možné.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat