Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jezerní oblast je znečištěná

Na jezerní oblast krajina před Zbraslaví zatím nevypadá. V roce 2010 se zde už ale mají Pražané koupat ve třech jezerech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na jezerní oblast krajina před Zbraslaví zatím nevypadá. V roce 2010 se zde už ale mají Pražané koupat ve třech jezerech. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Radotínské laguny mají být jednou z největších rekreačních oblastí v Praze. Území je přitom zamořené ropou.

Tři velká jezera mají vzniknout mezi Radotínem a Zbraslaví do deseti let. Mají se stát opravdovou oázou všech Pražanů. Je to krásná vize. Avšak realizace bude pravděpodobně složitější. Inspekce životního prostředí totiž zjistila, že část pozemků pod budoucími jezery, nyní ve vlastnictví firmy Brudra, je kontaminována ropnými produkty a nebezpečnými odpady. Navíc ani současná činnost zmíněné firmy pozemku nijak neprospívá, ale dále ho znečišťuje.

Jelikož nikdo nechce, aby se tu lidé koupali v oleji, bude muset být celá lokalita kompletně vyčištěna. „Pokud by měly být tyto pozemky použity k rekreačním účelům, jejich sanace by stála nejméně 30 milionů,“ odhaduje náklady městská zastupitelka za Stranu zelených Eva Tylová.

Letos v červnu ale město jakoby s žádným znečištěním pozemků nepočítalo. Velkorysý návrh Jana Bürgermeistera totiž tehdy nabízel za kontaminovaný areál firmě Brudra 60 milionů korun. To je podle Tylové značně přemrštěná cena, přičemž náklady by vzrostly kvůli drahé sanaci z městských peněz. Návrh napadli zastupitelé SNK ED a ten neprošel.

Radotínské laguny

Jedná se o tři budoucí jezera. Vzniknou blízko soutoku Vltavy a Berounky na jihu Prahy mezi Radotínem a Zbraslaví.
Jedna vodní plocha má být zhruba mezi chuchelským závodištěm a Radotínem, druhá přibližně v místech radotínských skleníků a třetí na pozemcích mezi Berounkou a Strakonickou ulicí.
Ve zdejší záplavové oblasti mají pomoci k zadržování vody v případě povodní. Vytvoří také jednu z největších rekreačních oblastí u Prahy.

Bürgermeister prý o žádném znečištění nevěděl. „Já nevěděl, jestli tam nějaké znečištění je nebo není. Já se koupí pozemků nezabývám,“ komentoval to bývalý náměstek primátora. „Nějaká paní zabývající se životním prostředím přišla s tím, že je tam stará ekologická zátěž. Kvůli tomu ten návrh neprošel. Myslím, že není daleko doba, kdy se ale do zastupitelstva opět vrátí,“ dodal Bürgermeister. Město o pozemky firmy Brudra totiž nadále stojí. V rozpočtu si na nákup potřebných pozemků a nejrůznější přípravy projektu jezerní oblasti vyčlenilo téměř 158 milionů korun.

Otázkou zůstává, jestli více než 30 milionů za sanaci areálu zaplatí firma Brudra, nebo město. „Jelikož je část pozemků kontaminována, mělo by je tedy město logicky koupit za sníženou cenu,“ říká k tomu Tylová. Ani radní pro správu majetku a investice Pavel Klega nehodlá dát firmě za pozemky ani o korunu více. „V současné době odhadujeme míru znečištění a cenu za její odstranění. Ta by se měla promítnout do výsledné kupní ceny,“ říká.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Ulice Akkry, hlavního města západoafrického státu Ghana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Ulice Akkry, hlavního města západoafrického státu Ghana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Ulice Akkry, hlavního města západoafrického státu Ghana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!