10. prosince 2017 21:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jezevčík Milda je po osmi dnech v lomu zachráněn. Podařilo se ho nalákat na pach hárající feny

Ztracený pes se jmenuje Milda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ztracený pes se jmenuje Milda. | foto: HZS Plzeňského kraje

BERNARTICE/PRAHA Minulou neděli uvízl jezevčík Milda v kamenolomu v Bernarticích. I přes velkou snahu se ho hasičům, kteří si povolali i specialisty z týmu USAR z Prahy, při velké akci v úterý nepodařilo zachránit. Po osmi dnech však pomohl trik s hadrem s pachem hárající feny. Milda vylezl a podařilo se ho zachytit. Byl podchlazený a dehydrovaný, ale mimo ohrožení života.

Norovací pes se zaběhl v neděli jednomu z myslivců při honu, jenž v Bernarticích probíhal. Hasiči přijali oznámení o ztraceném zvířeti v pondělí ráno, na místo vyrazilo sedm hasičských jednotek z Plzně, Domažlic či Horšovského Týnu. Práci jim však komplikovala zima, mráz a těžko prostupný terén. Záchranné práce probíhaly i v noci na úterý, hasičům se však k psovi stále nepodařilo dostat.

V úterý ráno se vypravili do Bernartic na Tachovsku v Plzeňském kraji pražští hasiči s elitní jednotkou USAR (zasahující např. při zemětřeseních), jejichž úkolem bylo pomoci plzeňským kolegům při záchraně loveckého psa se speciální technikou.

Psa kolem půl páté odpoledne zachytila štěrbinová kamera, za dalších padesát minut je od sebe dělil ani ne půl metru. „Když už byli hasiči téměř na dosah, vystresovaný pes se schoval do sítě chodeb. Hasiči se prokopali až do míst, kde ho spatřili naposledy. Dál už ho nezachytila ani štěrbinová kamera, ani echolokátory,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Pavla Jakoubková. Krátce po půl osmé večer toho dne velitel zásahu akci ukončil.

O záchranu psa se snaží od pondělí sedm hasičských jednotek.
Pes uvízl ve skalách v sobotu.

Když nepomohla ani speciální technika, pokusila se rodina vymyslet v týdnu jiné způsoby. Podle televize Prima u vstupu do nory zanechal majitel svoje oblečení vedle misky s vodou a jídlem.  To však nezabralo.

Zabral až trik, když ke vstupu do skály umístili hadr s pachem hárající feny. Když zvědavý Milda vylezl v neděli k okraji nory, zachytili ho do smyčky a vytáhli ven. Pak Milda putoval k veterináři a následně po osmi dnech dobrodružství domů.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
OBRÁBĚČI KOVŮ - RODINNÁ FIRMA

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz